Nový dron z překližky bude mít důležitý úkol – zásobovat mariňáky a další jednotky na nepřátelském území. Levný letoun unese přes 300 kg a bude stát podobně, jako levné modely určené pro veřejnost.
Jakmile se jednotky dostanou na nepřátelské území, je distribuce potravin a dalšího materiálu složitá. Letecké shazování je sice cestou, ale hrozba sestřelu drahých strojů je na denním pořádků. Americká armáda se rozhodla začít testovat nový koncept s názvem TACAD (TACTICAL Air Delivery), který sází na levné letouny z dřevěné překližky.
Dron s doletem až 110 kilometrů může být využit pro zásobování vojáků nebo obětí přírodních katastrof ve špatně dostupném terénu. Zásob a humanitární pomoci je jeden dron schopný unést až 315 kg, přičemž nákladový prostor má velikost běžné ledničky.
TACAD má podobu kluzáku, který je shazován z dopravních armádních letounů. Vzlet tedy proběhne z nákladové rampy dalšího letounu (např. KC-130) ve velké výšce a postupně dron doklouzá až na místo určení. Doletová vzdálenost se odvíjí od výšky vypuštění. Při 10 km může kluzák doletět až úctyhodných 135 km.
Pro navigaci je využíván systém GPS, což garantuje přesnost přistání do oblasti o průměru 50 metrů kolem cíle. Systém by mohl být užitečný především v Pacifiku, kde USA chtějí mít možnost zásobovat své jednotky i skrze případnou nepřátelskou palbu. Dron je totiž se svými výrobními náklady od 40 do 80 000 Kč výrazně levnější, než vzlet jakéhokoliv armádního letadla. Pokud vezmeme v potaz, že těchto kluzáků bude mít armáda k dispozici více, jedná se o efektivní a levný způsob dopravy.
Armáda počítá s tím, že dron bude využíván ve většině případů pro jednorázové doručení zásob. Pokud však nedojde k jeho poškození, nic by nemělo bránit opětovnému vypuštění. Konstrukce je však úmyslně vymyšlena tak, aby došlo k úspoře nákladů a bylo možné jej levně zanechat na místě přistání. S praktickým nasazením USA počítají v příštím roce.