V neděli dopadnou na čínské firmy další, ještě tvrdí cla. Podle zdrojů WSJ to ale vypadá, že se Trumpovi podařilo s Čínou uzavřít nějakou formu dohody.
Nejen, že by se některé zboží mělo vyhnout novým tarifům, ale dojít má také k vrácení některých stávajících tarifů. Oznámit další podrobnosti by měl americký prezident ještě během dneška. Clu by se především měli vyhnout dodavatelé klíčových amerických výrobků od firem jako Apple.
- Elektronika zdraží, ale Evropě může celní válka pomoci
- I přes střet USA a Číny výnosy Huwei rostou
- Přichází IT „studená válka“?
Celní válka mezi USA a Čínou trvá již přes rok a píšeme o ní pravidelně, neboť se významně dotýká většiny IT firem – těch evropských však často prospěšně. Celní válka je především politicko-ekonomickým nástrojem. Má podobu cla, které musí americké firmy platit při dovozu čínského zboží.
15% clo firmy bolí
V září dopadlo 15% clo na zboží v hodnotě asi 125 miliard dolarů; dalších 15 % mělo dopadnout na dovozce tuto neděli, a týká se produktů jako jsou smartphony, laptopy, hračky a tablety – a jejich součástek.
Nejvíce by měly změny poznamenat běžného spotřebitele až v příštím roce, kdy by prodejci byli nuceni poměrně výrazně vyšponovat cenu produktů a služeb.
Pokud se ale Trump se svým čínským oponentem Si Ťin-pchingem dohodl, může dojít jen k drobnějšímu zdražení, způsobenému stávajícími dopady celní války.
Dohoda by se zároveň měla zaměřit na „lepší ochranu duševního vlastnictví“, popsalo WSJ. S největší pravděpodobné půjde nejen o zlepšení pravidel technologického transferu, ale hlavně o menší míru kopírování západních technologií ze strany Číny; ta je trnem v oku amerických firem dlouhodobě.
Kromě Evrope jsou výhercem celní války ještě globální společnosti jako Lenovo.
Zdroj: WSJ