Jídlo si objednáte na tabletu, chvíli počkáte a poté vám jej robotická obsluha přinese až na místo. Restaurace budoucnosti mohou nabídnout rychlejší obsluhu, ale i méně kontaktu s lidmi.
Penny, jak se robot od Bear Robotics jmenuje, slouží k prostému účelu – nosí jídlo a pití zákazníkům. V kombinaci s jídelním lístkem v tabletu či chytrém telefonu může vést nasazení robotů k plně automatizované restauraci. Technologie je již dnes komerčně dostupná a první restaurace v USA ji testují ve svých provozovnách.
Jak nasazení robotů probíhá? Zástupci společnosti přijedou do restaurace, připraví robota, zmapují prostor a následně zaškolí zaměstnance. Ti poté mohou snadno kooperovat s robotickou obsluhou a ušetřit si tak dlouhé chození a namáhavé nošení objednávek. Restaurace si roboty nekupují, ale pronajímají na bázi předplatného přímo od Bear Robotics.
Výhodou robotických číšníků je fakt, že si nespletou místo, kam mají objednávku donést. Na základě senzorů přijede jídlo ke stolu nehledě na možné překážky a změny trasy. Je naprosto běžné, že dnes mají restaurace pokladní systémy, kde objednávky přiřazují konkrétním stolům. Usnadňuje jim to následné vyúčtování a pomáhá personálu s orientací na place. Stejný systém jde snadno rozšířit o podporu robotů.
Jak ukazuje video, zpočátku bude pro restaurace robotická obsluha známkou prestiže. Lidé, a především pak jejich děti, na robotickou obsluhu podle zkušeností jedné z pizzerií reagují pozitivně. Zakladatelem Bear Robotics je John Ha, bývalý výzkumník z Intelu a Googlu. Po odchodu z technologické sféry se rozhodl, že si otevře vlastní restauraci. Problémem se však ukázal být nedostatek obsluhy. To vedlo k vývoji prvního robota, který zatím dokáže rozvážet jídlo a pití hostům.
Další povolání bez práce? Zatím ne
Roboti mají sice v restauraci úspěch a BearRobotics nadále pracuje na jejich vývoji, nedá se však mluvit o tom, že by měli brzy přebrat práci obsluhy v restauracích. Spíše by měli obsluze pomoci s činností, která ji zbytečně zdržuje.
Robotická obsluha zaujala i investory, kteří v posledním investičním kole vložili do startupu 35,8 milionů amerických dolarů. Robot Penny od Bear Robotics by mohl konkurovat konceptu společnosti Alibaba, která provozuje v Šanghaji vlastní robotizovanou restauraci. Asijská restaurace však sází na odlišný způsob pohybu robotů, který se podobný spíše chytřejší verzi restaurace Výtopna, kde v České republice přiveze nápoje po kolejích model vláčku až na zákazníkův stůl.
Pokud si říkáte, že živého kuchaře nic nenahradí, máte zatím ještě pravdu. Velké firmy i startupy však pracují na robotické kuchyni, kde bude stačit nakoupit suroviny, stáhnout příslušný recept a nechat robota vařit. Technologii letos na veletrhu IFA prezentoval jihokorejský Samsung.