Zuckerbergovo impérium se konečně rozhoupalo k prvním krokům na ochranu uživatelů a na boj proti falešným zprávám a dezinformacím.
Deepfake videa patří mezi nejnebezpečnější technologie dneška, a to primárně v oblasti informační války, kde velmi věrohodně dokáží šířit lži. Dezinformace nejsou pouze problematikou internetu: Informace, které zde vyčteme, pak ochotně a nadšeně šíříme dál i v reálném světě, v hospodách a na přednáškách a podobně.
Facebook se konečně rozhodl s tímto fenoménem něco dělat. Nová pravidla specificky míří na videa editovaná pomocí umělé inteligence nebo strojového učení (pokud jsou upravená tak, aby vypadala jako skutečná).
Svět lží
Je pravděpodobné, že Facebook nová pravidla uvádí vlivem blížících se prezidentských voleb v USA v roce 2020, které jsou pro sociální sítě významnou událostí, neboť klíčová část jejich uživatelské základny stále tvoří Američané.
Facebook ale ani nadále rozhodně nehodlá odstraňovat všechna videa; ba naopak, většinu ponechá. Nová pravidla se (rozumně, nutno podotknout) nevztahují na parodii či satiru, ale – a to už je rozporuplnější – ani na ty editace, kde autor pouze vynechá některé slova nebo změní jejich pořadí. To je třeba případ slavného videa z demokratickou političkou Nancy Pelosi, kde video zpomalilo její projev tak, aby působila zmateně a opile. To bylo totiž jednoduše upraveno pomocí primitivního editačního softwaru, nikoliv umělé inteligence.
Je pravda, že i u českých příspěvků už bývá na sociální síti vidět různá upozornění s tím, že daný obsah může být manipulativní nebo násilný. Prozatím je však algoritmus často dosti podivný – ono souvisí i s nahlašováním ze strany uživatelů, což není zcela bezchybný systém. Hlavně proto, že uživatelé mohou nahlašovat to, co se jim znelíbí, nehledě na realitu příspěvku či situace.
Tím se síla z rukou dezinformátorů neodebírá – na to bude muset Facebook učinit daleko výraznější kroky, kterých se prozatím obává. Jeho pozice je ale dlouhodobě neudržitelná.