Fotovoltaika zůstává populárním a čistým, plně obnovitelným zdrojem energie. Hlavní problém dnes je, že fungují – a hlavně se nabíjí – jen někdy.
Možným řešením jsou solární články, které by se dokázaly nabíjet i během noci. Takové řešení navrhuje Jeremy Munday, profesor na Fakultě elektrického a počítačového inženýrství na UC Davis. Konkrétní článek navržený jeho týmem dokáže (na papíře) generovat až 50 wattů energie na metr čtvereční za ideálních nočních podmínek.
To je asi čtvrtina toho, co dokáže průměrný fotovoltaický panel za dne, nicméně i tak jde o potenciálně zcela revoluční technologii.
Noční solární energie
Koncept navržený Mundayem byl publikován v uznávaném peer-reviewed magazínu ACS Photonics. V současnosti se Munday věnuje vývoji prototypů těchto „anti-solárních“ článků, které však zatím nebudou příliš efektivní, nejprve je nutné design zdokonalit.
Proces fungování těchto nočních panelů je podobný jako u běžných fotovoltaických článků, ale staví na opačném principu. Objekt, který je vůči svému okolí žhavý, bude vydávat teplo formou infračerveného záření. Konvenční solární článek je vůči slunci studený, takže teplo absorbuje.
Vesmír je ale velmi, velmi studený, takže pokud máte běžný objekt a namíříte ho k nebi, bude teplo vydávat on. Jde o prastarý princip (konec konců – přes den je nám teplo, v noci zima – to je obdobná záležitost).
Existují však také zařízení, která generují elektrickou energii tím, že teplo vypouští do okolí; vědci mimo jiné zjišťují, zda by je nešlo využít pro zpracování přebytečného tepla generovaného motory automobilů.
Termoradiační článek (jak ho autoři studie nazývají) tak má generovat energii tím, že bude namířen vůči noční obloze – a vydávat tak infračervené záření, podobně, jako přes den naše Slunce.
Je to zajímavý způsob, jak vyvážit fotovoltaický zdroj energie, tak, aby fungoval ve dne i v noci. Do praxe to má ještě hodně daleko, ale zajímavé je to určitě.
Zdroj: UC Davis