Noční solární panely? Vědci slibují ekologické nabití elektromobilů přes noc

Fotovoltaika zůstává populárním a čistým, plně obnovitelným zdrojem energie. Hlavní problém dnes je, že fungují – a hlavně se nabíjí – jen někdy.

Možným řešením jsou solární články, které by se dokázaly nabíjet i během noci. Takové řešení navrhuje Jeremy Munday, profesor na Fakultě elektrického a počítačového inženýrství na UC Davis. Konkrétní článek navržený jeho týmem dokáže (na papíře) generovat až 50 wattů energie na metr čtvereční za ideálních nočních podmínek.

To je asi čtvrtina toho, co dokáže průměrný fotovoltaický panel za dne, nicméně i tak jde o potenciálně zcela revoluční technologii.

Obrázek: Noční solární panely? Vědci slibují ekologické nabití elektromobilů přes noc

Noční solární energie

Koncept navržený Mundayem byl publikován v uznávaném peer-reviewed magazínu ACS Photonics. V současnosti se Munday věnuje vývoji prototypů těchto „anti-solárních“ článků, které však zatím nebudou příliš efektivní, nejprve je nutné design zdokonalit.

Proces fungování těchto nočních panelů je podobný jako u běžných fotovoltaických článků, ale staví na opačném principu. Objekt, který je vůči svému okolí žhavý, bude vydávat teplo formou infračerveného záření. Konvenční solární článek je vůči slunci studený, takže teplo absorbuje.

Vesmír je ale velmi, velmi studený, takže pokud máte běžný objekt a namíříte ho k nebi, bude teplo vydávat on. Jde o prastarý princip (konec konců – přes den je nám teplo, v noci zima – to je obdobná záležitost).

Obrázek: Noční solární panely? Vědci slibují ekologické nabití elektromobilů přes noc

Existují však také zařízení, která generují elektrickou energii tím, že teplo vypouští do okolí; vědci mimo jiné zjišťují, zda by je nešlo využít pro zpracování přebytečného tepla generovaného motory automobilů.

Termoradiační článek (jak ho autoři studie nazývají) tak má generovat energii tím, že bude namířen vůči noční obloze – a vydávat tak infračervené záření, podobně, jako přes den naše Slunce.

Je to zajímavý způsob, jak vyvážit fotovoltaický zdroj energie, tak, aby fungoval ve dne i v noci. Do praxe to má ještě hodně daleko, ale zajímavé je to určitě.

Zdroj: UC Davis

5 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Aleš

Solární článek energii vyrábí.Pokud za solární článek nepovažujete solární článek s baterií dohromady

Marek

Tohle zni naprosto absurdne. Podle clanku pocita projekt s tim, ze objekt na zemi vyzaruje v noci ctvrtinu energie, v porovnani se sluncem. Umim si predstavit zarizeni, ktere by umelo vyuzivat tepelnou energii naakumulovanou pres den. Princip tepelneho cerpadla.

Juraj

Je to celé absurdné ,Solárne články príjmajú energiu , tento vyžaruje „Objekt, který je vůči svému okolí žhavý, bude vydávat teplo formou infračerveného záření. Konvenční solární článek je vůči slunci studený, takže teplo absorbuje“. Odkiaľ zoberie energiu na aby bol „žhavý“? Chápal by som to pokiaľ ,by niečo chladil ,… Číst více »

Radim

Kolikrát těch 50 wattů bude třeba na přesnoční nabití jednoho elektromobilu?
Kolik fotbalových hřišť, aby to bylo srozumitelné i třeba těm méně vzdělaným, zaplněných takovými FV články?

wlastimil

Na jedno fotbalové hřiště se nabije 152 ks aut.za jednu noc, přes den je to 304 vozidel to je dohromady 456 aut každý den v průměru. pokud je velikost baterie od škody superb 13kw po největší tesla má 100kw.přičemž tesla na bat 75kw ujede 500km počítám denní nájezd na vozidlo… Číst více »

Obrázek: Novinky ze světa AI #6: Světový summit za dveřmi, ChatGPT vyvíjí vlastního robota a české firmy se učí využívat funkcí umělé inteligence
Novinky ze světa AI #6: Světový summit za dveřmi, ChatGPT vyvíjí vlastního robota a české firmy se učí využívat funkcí umělé inteligence
Obrázek: Vědci poprvé dokázali zachytit energii ze solární elektrárny v kosmu
Vědci poprvé dokázali zachytit energii ze solární elektrárny v kosmu
Obrázek: Koncept digitálních dvojčat pomáhá vytvářet kosmickou větev Průmyslu 4.0. Jaké výhody může přinést?
Koncept digitálních dvojčat pomáhá vytvářet kosmickou větev Průmyslu 4.0. Jaké výhody může přinést?
Obrázek: Izrael chce ulevit silnicím, plánuje přepravní flotilu dronů
Izrael chce ulevit silnicím, plánuje přepravní flotilu dronů
Obrázek: Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Obrázek: Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Obrázek: Jak fotit mobilem v noci? Tohle vykouzlili profesionálové s Xiaomi 13 Pro
Jak fotit mobilem v noci? Tohle vykouzlili profesionálové s Xiaomi 13 Pro
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu