Vlna horkého plynu je dvakrát větší než naše Mléčná dráha. K jevu došlo před miliardami let po přiblížení dvojice galaxií v galaktické kupě Persea.
S šířkou 200 000 světelných let je vlna v porovnání s naší sluneční soustavou skutečným cvalíkem. Vědci NASA z rentgenové observatoře Chandra X-ray Observatory a radioastronomické observatoře Very Large Array objevili masu horkého plynu šířící se vesmírem díky počítačovým simulacím.
Mléčná dráha má v průměru přibližně 92 000 a tloušťku disku 3 130 světelných let. Tvarem by se dala přirovnat k obřímu kompaktnímu disku.
Galaktické kupy jsou největšími gravitačně vázanými objekty ve vesmíru. Kupa Persea, při jejímž pozorování k objevu došlo, je široká ohromných 11 milionů světelných let. Za vznikem vlny vědci vidí přiblížení menší kupy galaxií kolem větší. Blízký průlet vyvrhl chladnější plyn v centru struktury, jenž se kvůli spirálnímu pohybu změnil ve vlnu, která se postupně šíří kolem Persea po stovky milionů let. Gravitační působení galaxií způsobilo vytvoření vlny horkého plazmatu o teplotě přes 100 milionů °C.
„Perseus je jedním z největších shluků galaxií a je nejlépe pozorovatelný v rentgenovém spektru. Údaje z Chandry nám poskytnou neocenitelná data,“ zmiňuje Stephen Walker z NASA. Podle odborníků je pravděpodobné, že horký plyn postupem času houstne a napomáhá vzniku dalších hvězd.