COVID-19, známý také jako SARS-nCoV-19, se v Číně rychle rozšířil – hlavně v provincii Hubei, kde je přes 58 tisíc potvrzených případů a téměř 1 700 úmrtí.
V provincii Hubei s centrem ve Wuhanu (českou transkripcí Wu-chan) je také naprostá většina jak nakažených, tak mrtvých (těch je celkově přibližně 1770, „jen“ lehce přes 70 osob tak zemřelo mimo Hubei).
Obavy z dalšího šíření viru ale postupně devastují ekonomiku Číny i řady nadnárodních korporací; po celní válce s USA jde tak o další tvrdou ránu pro asijského draka. Nejnovější koronavirus připomíná šířením a úmrtností chřipku, jeho další rozšíření je proto nežádoucí.
Prevence i v USA
Z tohoto důvodu se proto izolovala jak řada velkých čínských firem, tak také podstatná část různých průmyslových veletrhů a turnajů. Největší veletrh mobilních telefonů MWC v Barceloně byl zrušen, turnajová liga pro hru Overwatch byla nakonec přesunuta do Koreji; chystána globální marketingová konference Facebooku se také pořádat nebude.
Konkrétně zrušení konference Facebooku v San Franciscu ale poukazuje na možná až přílišné obavy. Prevence je samozřejmě důležitá, ale to lze vyřešit například neúčastí čínských firem; nakažených občanů v USA je navíc pouze 15 a virus se zatím, zdá se, dále moc nešíří. Ani opatrná WHO nedoporučila rušit konference a veletrhy mimo čínskou pevninu.
Americké firmy jsou ale tradičně opatrné: Řada z nich zrušila účast na MWC. Veletrh tradičně pořádaný v Katalánsku konec konců nebyl uspořádán nejen ze zdravotních důvodů, ale primárně proto, že účast odřekly nejen klíčové čínské firmy, ale i ty ze Spojených států.
Dopady na IT trh jsou nezanedbatelné, i kvůli výše zmíněným preventivním důvodům – bez ohledu na to, zda jsou relevantní. V Číně jsou zavřené obchody, mezinárodní dodávky součástek a produktů váznou a zpoždění ve výrobě je nutné nadále očekávat.
Další šíření koronaviru můžete sledovat na pravidelně aktualizované interaktivní mapě. Na ní je mimo jiné možné vidět, že Česku ani zbytku Evropy prozatím žádné nebezpečí nehrozí.