The Washington Post a The New York Times shodně informují o briefingu ze strany House Intelligence Committee. Ten napovídá, že Rusko už nyní ovlivňuje chystané americké prezidentské volby.
Ruská federace by měla využívat stejné nebo podobné strategie jako v roce 2016, tedy hlavně dezinformační kampaně na sociálních sítích. Využít může i trolly a cílený hacking.
Dezinformace, nový standard volebního procesu?
Brífink se zřejmě nelíbil současnému prezidentovi USA Donaldu Trumpovi, který den po něm na místě vyhodil ředitele národní rozvědky země (Director of National Intelligence) Josepha Maguirea. Washington Post nesdílí přesné informace z briefingu, ale podle New York Times, který cituje 5 různých zdrojů, se týkal primárně ohrožení (kybernetické) bezpečnosti a nestrannosti voleb ze strany Ruska.
Zběžné nápovědy, že na internetu budou dezinformace kolovat i před těmito volbami, napovídá Facebook. V únoru zrušil několik desítek propagandistických účtů, přičemž některé firma spojovala právě s aktivitou v Rusku.
Přístup současného prezidenta k ruské aktivitě u amerických voleb je konzistentní – neříká přímo, zda byla nebo ne, ale pochybuje o ní; přestože jeho vlastní zpravodajské služby jsou přesvědčeny, že Rusko do voleb zasahovalo.
Volby jsou cílem politických intrik států odjakživa, ale rozvoj sociálních sítí umožnil mnohem komplexnější a méně nápadné ovlivňování voličů směrem, který je cizím mocnostem prospěšnější.
Zdroj: NYT