Notebooky a tablety představují podle amerických úřadů riziko. Baterie mohou při případném výbuchu napáchat nemalé škody a ohrozit posádku, nebo může dojít k propašování výbušnin na palubu letadla uvnitř zařízení. Má však zákaz smysl?
Ministerstvo vnitřní bezpečnosti Spojených států amerických uvažuje nad omezením „větší“ elektroniky na palubě letadel mířících z Evropy do USA. K 8 rizikovým zemím především z oblasti dálného východu, kde nařízení vešlo v platnost koncem března, by se brzy mohla poněkud nečekaně připojit také Evropa. Šance jsou prý 50:50.
Baterie v mobilních zařízeních snadno explodují, stačí vlhkost či náraz
Nutno podotknout, že Li-Ion baterie, které jsou nejčastějším typem akumulátorů v současné přenosné elektronice, mají při poškození, nebo dokonce kontaktu s vodou či vlhkostí tendenci vybuchovat, viz video v závěru článku. Potvrzuje to např. nedávná kauza s mobilními telefony Galaxy Note 7 od Samsungu, kde došlo k chybě při návrhu konstrukce způsobující, že baterie vlivem rozpínání mohla snadno explodovat. A skutečně se tak v mnoha případech událo.
No final decisions made on expanding the restriction on large electronic devices in aircraft cabins; however, it is under consideration 1/2
— David Lapan (@SpoxDHS) 10. května 2017
DHS continues to evaluate the threat environment and will make changes when necessary to keep air travelers safe. 2/2
— David Lapan (@SpoxDHS) 10. května 2017
Případ, kdy byl laptop použit jako „pouzdro“ pro výbušninu, se odehrál minulý rok v Somálsku. Tehdy podle všeho bomba umístěná v notebooku vybouchla, když bylo letadlo ve své letové hladině kilometry nad povrchem. I přes desítky zraněných cestujících naštěstí nedošlo k pádu letadla a piloti úspěšně přistáli s dírou v trupu.
Schovat výbušninu lze kamkoliv, zákaz notebooků a tabletů na palubě nic neřeší
Podporovatelé zákazu elektroniky na palubě letadel konstatují, že když vás na letišti vysvlečou z bot, donutí sundat pásek a vezmou vám nůžky na nehty, měli by vám přeci zabavit i iPad či notebook, který může být potenciálně ještě větší hrozbou. Naopak odpůrci namítají, že nedává smysl zařízení umístit do zavazadlového prostoru, kde může výbuch napáchat stejné škody, jako kdyby se odehrál na palubě. Již dříve zkoušeli teroristé umístit bomby do bot, opasků,
Návrh na zákaz elektroniky na palubě letů z Evropy do USA by podle názorů mnohých odborníků neměl uspět, neboť by znamenal velké komplikace pro aerolinky i jejich klienty. Nehledě na fakt, že některé chytré telefony mají akumulátory na úrovni menších tabletů.
Jak vypadá hořící baterie?
https://www.youtube.com/watch?v=BLc74Qpvweg