Po mnoho měsíců si různé britské vlády, nejposledněji ta Borise Johnsona, stála za tím, že Huawei bude moci v omezené míře budovat 5G síť ve Velké Británii.
Spojence z USA tím, nutno říct, Britové úplně netěšili. Nyní se však zdá, že Johnsonova vláda otočila a chystá se na kompletní vyřazení všeho vybavení Huawei z čerstvě budované infrastruktury.
S tou má mimochodem Británie i tak problém, vlivem dezinformací o škodlivosti 5G sítí na lidský organismus (což je absolutní nesmysl) zde část místní populace zapaluje různé části infrastruktury; občas i té, která s 5G nijak nesouvisí.
Bude to drahé, varoval v březnu Vodafone
Vlivem rozhodnutí Johnsonovy vládnoucí strany bude do roku 2023 technologie Huawei zcela vyřazena nejen z 5G infrastruktury země, ale také z celé telekomunikační sítě.
Rozhodnutí Britů je překvapivé – Johnson už dříve omezil působnost Huawei tak, aby firma nemohla svůj hardware implementovat do klíčových částí nově budované sítě. Vodafone, jeden z největších operátorů v zemi, navíc několikrát zdůraznil, že odstranění veškerého hardwaru Huawei by bylo velmi nákladné, už jen kvůli tomu, že výběr z dodavatelů je značně omezený.
Trumpova administrativa dlouhodobě tlačí nejen na Británii, ale i Evropskou unii a další své spojence, aby Huawei pokud možno zcela odstřihli od své telekomunikační infrastruktury; zmiňuje především obavy ze špionáže, případně i budoucí sabotáže, čínskou vládou, na níž má být firma napojena.
Část zemí EU USA do jisté míry ustoupila, část nikoliv; Huawei je v Evropě, co se týče infrastruktury, aktivnější mnohem déle než u smartphonů a je základem 3G nebo 4G sítí ve spoustě zemí, třeba ve Francii nebo Německu, ale i u nás v České republice, kde Huawei u výstavby 3G sítí zcela dominovalo.
Odstřihnutí čínského obra od nástupce stárnoucích standardů je tak těžší, než se na první pohled zdá.