Dyson představuje nový robotický vysavač. Konkurenci prý strčí hravě do kapsy

Britská společnost Dyson patří mezi světově nejpopulárnější značky zejména na trhu tyčových vysavačů. Nyní se chystá představit moderní verzi robotického vysavače, který má být tím nejvýkonnějším modelem na trhu. Dokáže Dyson 360 Vis Nav konkurovat zaběhnutým výrobcům robotických vysavačů?

Již více než 50 let působí britská firma Dyson na trhu drobných domácích spotřebičů. Nyní se zaměřuje na výrobu nejrůznějších zařízení typu fénů, žehliček na vlasy či čističek vzduchu. Jednoznačně nejpopulárnějšími produkty této značky jsou však vysavače pro domácnost. V produktové nabídce společnosti Dyson nechybí vysavače klasické podlahové či moderní tyčové. Na trh se však nyní dostává další typ zařízení z dílny této firmy, a sice robotický vysavač.

Obrázek: Dyson představuje nový robotický vysavač. Konkurenci prý strčí hravě do kapsy

Společnost Dyson uvádí na trh čerstvou novinku – robotický vysavač 360 Vis Nav. Zdroj: Se souhlasem společnosti Dyson

S prvním modelem Dyson příliš úspěchu nesklidil

Nutno podotknout, že to není poprvé, co se Dyson rozhodl přijít s tímto typem vysavače. Před několika lety se pokusil prorazit s modelem 360 Eye. Hlavními nedostatky tohoto vysavače však byl zejména značně omezený počet funkcí oproti konkurenčním výrobkům. V kombinaci s poměrně vysokou cenovkou atakující hranici 1 000 dolarů (kolem 22 000 korun) si pak Dyson 360 Eye zkrátka nedokázal najít své zákazníky, a produkt byl poměrně rychle stažen z prodeje.

Dyson 360 Vis Nav nabídne maximální výkon

Součaný model Dyson 360 Vis Nav, který se již nyní prodává na australském trhu a v případě úspěchu by se ještě letos mohl podívat i na ten americký, by měl být podle všeho vším, čím se jeho předchůdce nedokázal stát. Hlavní výhodu oproti konkurenci by pak měl představovat výkonný motor schopný dosáhnout až 110 000 otáček za minutu. Tím by se Dyson 360 Vis Nav stal několikanásobně výkonnějším zařízením oproti jiným značkám. Sací výkon pak doplní trojitá kartáčová lišta, která by měla zajistit, že vysavač sesbírá nečistoty praktiky z každého povrchu – od tvrdých podlah až po koberec s vysokým vlasem.

Obrázek: Dyson představuje nový robotický vysavač. Konkurenci prý strčí hravě do kapsy

Díky rybímu oku na horní straně přístroje dokáže vysavač disponovat zorným polem o šířce 360 stupňů. Zdroj: Se souhlasem společnosti Dyson

Oproti předchozímu modelu se vysavač dočkal řady zlepšení

Výbavu modelu 360 Vis Nav pak doplňuje senzor na horní straně zařízení, který – jak již název vysavače napovídá – dokáže snímat okolí v prostorovém úhlu 360 stupňů. Dalších 26 čidel pak zajišťuje bezkolizní pohyb vysavače mezi překážkami. Nechybí ani piezoelektrický senzor pro snímání nečistot na vysávaném povrchu.

Vysavač kromě hlavního kartáče disponuje také boční lištou, díky které by měl zvládat perfektně vysávat podlahy i podél stěn. S touto zónou přitom mívá řada výrobců robotických pomocníků problémy. Dyson se pak polepšil i po stránce kompatibility a uživatelské přístupnosti. Vysavač 360 Vis Nav tak bude možné ovládat prostřednictvím mobilní aplikace MyDyson, která uživateli nabídne plánování úklidu či jeho následnou kontrolu.

Obrázek: Dyson představuje nový robotický vysavač. Konkurenci prý strčí hravě do kapsy

Speciální kartáčová lišta by měla usnadnit vysávání podél zdí. Drážka ve spodní části umožňuje vysavači vysávat i ze strany. Zdroj: Se souhlasem společnosti Dyson

A není to málo, Antone Pavloviči?

Ačkoliv se Dyson poučil z minulých chyb a pokusil se inovovat svůj předchozí model robotického vysavače, vyvstává otázka, zda-li opět tak trochu nezaspal dobu. Konkurence totiž dnes již běžně zvládá například automatické vyprazdňování zásobníku na odpad či kromě vysávání dokáže nabídnout také vytírací módy. Dyson se zatím vyhnul také implementaci umělé inteligence, která jiným výrobcům již dnes efektivně pomáhá zkvalitnit funkce robotických vysavačů.

Vezmeme-li v potaz aktuální pořizovací cenu 1599 dolarů (více než 35 000 korun), vyvstává tedy otázka, zda-li vysavači Dyson 360 Vis Nav bude stačit tlačit na stránku vysokého výkonu na úkor dalších funkcí. Může se tak klidně stát, že i tento model dopadne v rámci tržních úspěchů podobně jako jeho předchůdce.

Zdroje: 1, 2, 3

Obrázek: Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Obrázek: AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu