SpaceX zahájilo novou éru dobývání vesmíru, otevřela cestu soukromým podnikatelům. Astronauti úspěšně přistáli na ISS

Astronauti NASA, Bob Behnken a Doug Hurley, už jsou na cestě na ISS. Do vesmíru je dostala raketa Falcon 9, sestrojené a spravované firmou SpaceX Elona Muska. Na ISS poté doputovali v modulu Crew Dragon v rámci mise Demo-2.

Po dvou desetiletí snah, kdy se SpaceX ze startupu vyvinulo ve vesmírného giganta, úspěšně firma dostala do vesmíru astronauty NASA. Otevřela tím úplně novou éru v průzkumu vesmíru člověkem. Již není jen pod správou státních útvarů tak, jako dřív; SpaceX sice s NASA silně spolupracuje, ale pořád je soukromě vlastněnou společností běžného (byť excentrického) podnikatele.

Je to také téměř deset let, kdy se z USA naposledy astronauti dostali na oběžnou dráhu Země, obvykle totiž létali z Bajkonuru v Sojuzech, Rusům platili za místa v modulech. Na ISS je dále dopravila kapsle Crew Dragon, dnes ve 14:16 úspěšně přistáli na ISS.

USA se tak opět stávají nezávislými na Ruské federace; využívat sice musí soukromou společnost – a budou i do budoucna – nicméně na vývoji a financování se NASA a její odborníci podílejí značně.

Účel SpaceX byl od počátku stejný – dostat lidi do vesmíru a ideálně na Mars, tomu ostatně firma věnuje značné úsilí dodnes a tuto diskuzi významně pomohla dostat do všeobecného povědomí.

Pro SpaceX byl úspěch této mise klíčovým. Prokázala, že je schopna dostát svým závazkům a skutečně může dodávat takovou kvalitu služeb, jako státní útvary – případně, chce se doufat, o dost lepší.

Šest let vývoje modulu Crew Dragon se vyplatilo, poslední test v rámci Commercial Crew Programu NASA se SpaceX podařilo úspěšně dokončit; firma má nyní otevřené brány k pravidelné službě americké vesmírné agentuře, nejen z hlediska přepravy zboží, ale i lidí.

Poslední datum, kdy se lidé do vesmíru podívali z americké půdy, bylo 8. července 2011. A pak už jen přepravní a nosné rakety Sojuz – NASA platila 80 milionů dolarů za jediné místo. 31. května 2020 se toto změnilo; USA jsou opět nezávislými, a s tím dostávají na výběr i astronauti a kosmonauti ze zemí evropských.

NASA uzavřela smlouvu se SpaceX (a Boeingem, který stále vyvíjí své rakety i přepravní moduly) v roce 2014; připraveny měly firmy být o tři roky později, ale technické problémy realizaci opozdily, o další tři roky.

Vše je ale zapomenuto – nová éra dobývání vesmíru začíná.

Zdroj: NASA

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Obrázek: Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Tyto funkce Xiaomi 15 se vám na dovolené budou opravdu hodit
Amazon buduje konkurenci pro Starlink. Na oběžnou dráhu míří přes 3 200 satelitů
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší