SpaceX zahájilo novou éru dobývání vesmíru, otevřela cestu soukromým podnikatelům. Astronauti úspěšně přistáli na ISS

Astronauti NASA, Bob Behnken a Doug Hurley, už jsou na cestě na ISS. Do vesmíru je dostala raketa Falcon 9, sestrojené a spravované firmou SpaceX Elona Muska. Na ISS poté doputovali v modulu Crew Dragon v rámci mise Demo-2.

Po dvou desetiletí snah, kdy se SpaceX ze startupu vyvinulo ve vesmírného giganta, úspěšně firma dostala do vesmíru astronauty NASA. Otevřela tím úplně novou éru v průzkumu vesmíru člověkem. Již není jen pod správou státních útvarů tak, jako dřív; SpaceX sice s NASA silně spolupracuje, ale pořád je soukromě vlastněnou společností běžného (byť excentrického) podnikatele.

Je to také téměř deset let, kdy se z USA naposledy astronauti dostali na oběžnou dráhu Země, obvykle totiž létali z Bajkonuru v Sojuzech, Rusům platili za místa v modulech. Na ISS je dále dopravila kapsle Crew Dragon, dnes ve 14:16 úspěšně přistáli na ISS.

USA se tak opět stávají nezávislými na Ruské federace; využívat sice musí soukromou společnost – a budou i do budoucna – nicméně na vývoji a financování se NASA a její odborníci podílejí značně.

Účel SpaceX byl od počátku stejný – dostat lidi do vesmíru a ideálně na Mars, tomu ostatně firma věnuje značné úsilí dodnes a tuto diskuzi významně pomohla dostat do všeobecného povědomí.

Pro SpaceX byl úspěch této mise klíčovým. Prokázala, že je schopna dostát svým závazkům a skutečně může dodávat takovou kvalitu služeb, jako státní útvary – případně, chce se doufat, o dost lepší.

Šest let vývoje modulu Crew Dragon se vyplatilo, poslední test v rámci Commercial Crew Programu NASA se SpaceX podařilo úspěšně dokončit; firma má nyní otevřené brány k pravidelné službě americké vesmírné agentuře, nejen z hlediska přepravy zboží, ale i lidí.

Poslední datum, kdy se lidé do vesmíru podívali z americké půdy, bylo 8. července 2011. A pak už jen přepravní a nosné rakety Sojuz – NASA platila 80 milionů dolarů za jediné místo. 31. května 2020 se toto změnilo; USA jsou opět nezávislými, a s tím dostávají na výběr i astronauti a kosmonauti ze zemí evropských.

NASA uzavřela smlouvu se SpaceX (a Boeingem, který stále vyvíjí své rakety i přepravní moduly) v roce 2014; připraveny měly firmy být o tři roky později, ale technické problémy realizaci opozdily, o další tři roky.

Vše je ale zapomenuto – nová éra dobývání vesmíru začíná.

Zdroj: NASA

Obrázek: Novinky ze světa AI #6: Světový summit za dveřmi, ChatGPT vyvíjí vlastního robota a české firmy se učí využívat funkcí umělé inteligence
Novinky ze světa AI #6: Světový summit za dveřmi, ChatGPT vyvíjí vlastního robota a české firmy se učí využívat funkcí umělé inteligence
Obrázek: Vědci poprvé dokázali zachytit energii ze solární elektrárny v kosmu
Vědci poprvé dokázali zachytit energii ze solární elektrárny v kosmu
Obrázek: Koncept digitálních dvojčat pomáhá vytvářet kosmickou větev Průmyslu 4.0. Jaké výhody může přinést?
Koncept digitálních dvojčat pomáhá vytvářet kosmickou větev Průmyslu 4.0. Jaké výhody může přinést?
Obrázek: Izrael chce ulevit silnicím, plánuje přepravní flotilu dronů
Izrael chce ulevit silnicím, plánuje přepravní flotilu dronů
Obrázek: Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Obrázek: Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Obrázek: Jak fotit mobilem v noci? Tohle vykouzlili profesionálové s Xiaomi 13 Pro
Jak fotit mobilem v noci? Tohle vykouzlili profesionálové s Xiaomi 13 Pro
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu