Na povrch Marsu má v červenci dorazit dvojice unikátních vědeckých zařízení. Jedním je vozítko Perseverance a druhým unikátní helikoptéra Ingenuity Mars Helicopter uzpůsobená řídké atmosféře Marsu.
Start obou zařízení v podání NASA se odkládá o několik dní kvůli poruše na startovacím zařízení na Kennedyho vesmírném středisku. Podle vyjádření NASA se oficiální datum startu přesouvá o dva dny na 22. července ve 15:35 SEČ.
Pokud NASA start nestihne do poloviny srpna, bude jej muset odložit
V den startu bude dvouhodinové okno pro start, které se začne odpočítávat v 15:35 SEČ. Podle NASA může mise odstartovat až do 11. srpna 2020 (diskutuje se o možné prodloužení o pár dní), aby stihla během sedmiměsíční cesty dorazit k Marsu. V případně nutnosti je tak možné start o několik dalších dnů až týdnů posunout.
„Odložení startu bylo nutné kvůli vyřešení obav kontaminace v Payload Hazardous Servicing Facility (PHSF),“ zmínila NASA ve svém středečním vyjádření. Podle vyjádření NASA je raketa Atlas 5 v pořádku a umístění roveru bude dokončeno během tohoto týdne ve speciální sterilní místnosti PHSF s kontrolovanou teplotou, kde probíhá probíhá příprava meziplanetárních sond a dalších zařízení vysílaných do vesmíru.
Perseverance rover bude umístěn do vrchní části rakety Atlas 5 z produkce United Launch Alliance. Po umístění proběhne řada testů spojení mezi raketou Atlas 5 a vesmírnou lodí Mars 2020. Další testy jako je plnění paliva proběhl také a testováno bylo také odpočítávání startu.
Pátrání po životě na Marsu
Až několik týdnů před startem bude do Perverance roveru umístěn radioisotopový generátor pohánění plutoniem MMRTG. Mars rover má velikost malého automobilu a na svém těle bude mít umístěnou malou helikoptéru Ingenuity o průměru 49 centimetrů, která bude prvním létajícím objektem svého druhu na jiné planetě.
Přistání vozítka Perseverance je plánováno na 18. února roku 2021. Pokud vše půjde dobře, může se vozítko Curiosity, které nyní osamoceně brázdí povrch planety, těšit na společnost. Perseverance nese řadu vědeckých nástrojů a 25 kamer pro průzkum kráteru zvaného Jezero, který by měl být bývalou říční deltou. Cílem mise je mj. poprvé v historii sebrat vzorky kamenů pro jejich potenciální zaslání zpět na Zemi v rámci budoucích misí. Mise bude mj. pátrat po známkách života, který mohl být na Marsu ještě před miliony let.