Komunikační platforma využívaná jednotlivými zločinci i skupinami Encrochat se dostala do hledáčku policistů z celé Evropy. Policisté a bezpečnostní organizace nakonec platformu úspěšně hacknuli.
Policisté tak získali přístup k více než 100 milionům zašifrovaných zpráv předávaných mezi prodejci tvrdých drog a zločinci navzájem. Jen ve Velké Británii vedlo odhalení k zatčení 746 podezřelých a zadržení 77 palných zbraní a dvou tun nebezpečných drog.
V Nizozemí zatkli přes 100 podezřelých, zadrželi více než 8 tun kokainu, zničili 19 laboratoří na vaření drog, zadržely desítky pušek a také 20 milionů eur v bankovkách.
Policejní malware
Další zatýkání proběhla ve Francii, v Norsku či Švédsku. Encrochat měly používat desítky tisíc zločinců.
Platforma Encrochat slibovala svým zákazníkům vysoce zabezpečené mobilní telefony, které ovšem v základu běží na Androidu. Firma nainstalovala vlastní zašifrovaný komunikační program, odstranila funkce GPS, kamery a mikrofonu a nabídla pokročilé funkce, jako je možnost smazání obsahu telefonu (lépe, než je v základu možné) pouhým zadáním PINu.
Mobily měly 2 operační systémy, přičemž jeden z nich vypadal jako úplně normální Android pro účely skrytého fungování. Encrochat využíval systém předplatného, který stál tisíce dolarů ročně. Zločinci platformě očividně důvěřovali.
Platformu se podařilo hacknout někdy březnu, data policisté sbírali od 1. dubna, od té doby probíhá masivní zátah. Není jasné, jakým způsobem prolomení platformy proběhlo, a pravděpodobně ani nikdy nebude. Server VICE ale mluví o policejním malwaru.
Komunikace zločinců skrze šifrované, speciální platformy není ničím vzácným. Takto masivní zátah ale není běžný a představuje obrovský úspěch pro policejní složky v celé Evropě.
O zatčeních v Česku zatím žádné informace nejsou veřejně dostupné.
Takže
dobrá zpráva – šmejdi odchyceni
špatná zpráva – evropská policie bez váhání a bez potíží odposlouchává cizí telefony, i zdánlivě zabezpečené a bez váhání se tím i chlubí, jako úspěchem
ach jo