Společnost za poslední tři měsíce přišla o 1,8 miliard dolarů.
Uber byl vždy, i přes svoje úspěchy a R&D obří spalovna peněz. Chronicky neprofitabilní společnost se za poslední čtvrtletí propadla s příjmy o celých 29 % a ztratila přes 1,8 miliard dolarů.
Společnost nezachraňuje ani její logistický byznys, který je sice výdělečný, nicméně celkové finance vytáhnout nahoru nedokázal.
Podrží Uber investoři? Asi ano
Celkově Uberu hodně klesly rezervace na jízdy, množství příjmů se snížilo o celých 73 % meziročně. Jde o mírné zlepšení oproti prvnímu kvartálu roku (80% propad), ale skutečně jen drobné. Pandemie tak na společnost dopadla obzvláště tvrdě.
Uber Eats také roste, na což CEO Dara Khosrowshahi láká investory, nicméně finančně rovněž nejde o žádnou velkou slávu. Kupříkladu u nás v ČR služba fatálně selhala. Ztráta téměř 2 miliard dolarů se může zdát ničivá, Uber je však na vyhazování peněz z okna dlouhodobě navyklý, za první kvartál konec konců přišel o 2,9 miliard.
Problémy firmy ale nelze házet jen na koronavirus. Spolu s konkurenčním Lyftem jsou obě firmy na sdílené spolujízdy – či spíše moderní taxislužby – v mínusu již velmi dlouho, prakticky bez výdělečných čtvrtletí a naživu je drží hlavně investoři. Podobně to dlouhou dobu bylo třeba s dnešním hegemonem Amazonem nebo s Muskovou Teslou.
Uber minulý rok v rámci restrukturalizace propustil přes 1 000 zaměstnanců, letos dokonce celých 14 %. Je možné, že příští rok bude podobný krok opakovat.
Společně s Lyftem se navíc společnost stále častěji ocitá pod palbou zákonodárců v různých zemích, včetně mateřských USA. Státům se obvykle nelíbí podmínky, za kterých firma pracuje se svými řidiči. Například v Londýně nesmí Uber své služby nabízet vůbec.
Zdroj: Verge