Superhrdinové jsou stále jen osoby z komiksů a filmových pláten. Lidé ale chtějí víc. A tak možná trochu historicky unikátně nalézá společné téma a oporu věda u religie.
Touha zjistit více o Ježíši nabírá na síle. Genetici se zřejmě v rámci nového výzkumu spojí společně s biblisty a vydají se po stopách Ježíšovy DNA. Analýzu genového kódu se hned z kraje pokusí provést na známých artefaktech: Turínské plátno a rouška z Ovieda.
Výzkum by se v dalším kroku měl ubírat směrem k domnělým ostatkům Jana Křtitele, který je považován za Ježíšova bratrance. „Porovnávání DNA pomocí genetiky napříč relikviemi a dalšími relikviemi údajně pocházejících od Jana Křtitele nebo blízkého Ježíšova příbuzného nám pomůže zjistit, zda existuje pravděpodobnost, že pocházejí od stejného člověka nebo od příbuzných,“ uvedl George Busby z Oxford University ve článku pro The Conversation.
Podobně však jako jsme psali ve článku o klonování mamutího genu, i tento projekt komplikuje fakt možné kontaminace a mutace vzorků, i když prý dle slov vědců jsou známy metody, které tento druh rizika minimalizují.
„DNA v průběhu času degraduje. To pro nás ale znamená možnost, že lze odlišit moderní kontaminaci od starých genomů. Pomohlo by nám také získat DNA z vnitřku kostí a sekvence DNA od lidí, u kterých víme, že přišli s artefakty do kontaktu,“ dodává dále Busby .
Otázkou však také je, co se stane i v případě snad úspěšného extrahování vzorku DNA. Není za prvé vůbec garantováno, že srovnání přinese nějaký uspokojivý výsledek pro všechny, ani že za druhé je ve své podstatě neznámý vzorek DNA nějakou cestou ke konkrétnější osobě. A pokud by snad něco přeci jen naznačil, bude v souladu s náboženskou ideologií? Mají vůbec význam takového výzkumy, kde na jedné straně se bavíme o vědeckých tezích a na straně druhé stojí riziko možného zpochybnění podstaty víry?