Extrémně rychlá pozemní přeprava překonávající v mnohém tu leteckou? Přesně to je Hyperloop – tubus, ve kterém se na magnetickém polštáři extrémně rychle pohybují kapsle s pasažéry a obsahem. Nyní míří do Evropy.
Podle informací ze společnosti Hyperloop One bude experty analyzováno 9 potenciálních cest, které vzešly z tzv. Globální výzvy. Chytrý krok přiměl města z celého světa, aby společnosti prezentovala své nápady na zajímavé trasy.
Z těchto návrhů potom firma vydala seznam tras, které jsou technicky realizovatelné a ekonomicky výhodné. Co se týče USA, bylo již několik kandidátů stanoveno.Teď se společnost zabývá myšlenkou stavby hyperloop tras na naší straně oceánu.
Z přihlášených bylo nakonec vybráno 9 vhodných tras, od 90kilometrové dráhy z Estonska do Finska, až po dráhu v Německu, která by měla téměř 2 tisíce kilometrů. Ve Velké Británii byly navrhnuty dokonce tři trasy – jedna propojující severní města, druhá sever s jihem a ta třetí Skotsko a Walesem.
Devítka tras by mohla urychlit dopravu v Evropě
Některé trasy, jako například ta mezi Estonskem a Finskem, Korsikou a Sardinií a Španělskem a Marokem, by vedly přes moře. Společnost při různých příležitostech vyjádřila svůj zájem a „lásku“ k tunelům a plánuje je při konstrukcích rozsáhle využít.
Potenciální evropské trasy pro hyperloop ZTE Hawkeye Trasa Vzdálenost Korsika – Sardinie 451 km Estonsko – Finsko 90 km Německo 1 991 km Polsko 415 km Španělsko - Maroko 629 km Nizozemsko 428 km UK Sever Jih 666 km UK Sever 545 km UK Skotsko - Wales 1 060 km
Při stavbě by však nebudou použity tunelovací stroje, neboť jde o drahou a časově náročnou záležitost. Místo toho by byly aplikovány ponorné „tunelové nádrže“ či mosty, jež jsou stavebně rychlejší a také značně levnější alternativou.
Na fungující Hyperloop si ještě nějakou chvíli počkáme, ale skupiny vědců a inženýrů dělají co mohou, aby dopravu budoucnosti přinesli co nejdříve.