Bezpilotní letouny se dobře uplatňují v místech, kam se člověk nedostane vůbec nebo jen velmi těžko.
Neočekávané erupce sopek způsobovaly lidstvu hodně potíží, od Vesuvu po Krakatou. Predikce erupcí – často doprovázených zemětřeseními – patří mezi nejdůležitější činnosti moderních civilizací.
Drony v predikcích pomáhají, a systém nově vyvinutý vědci z osmi zemí dokáže přesněji předpovídat, když se aktivní sopka chystá k erupci.
Členové projektu Above v roce 2019 odcestovali na Papuu Novou Guineu za účelem průzkumu sopky Manam. Vzali s sebou sérii dronů jako DJI Phantom a modifikovali je komponenty jako jsou miniaturní snímače plynů, spektrometry a podobně. Ze vzdálenosti téměř 4 mil tým vědců řídil drony až na povrch vulkánu, kde letouny sesbíraly vzorky a provedly měření.
Získána data umožnila vědcům rychle vypočítat množství a poměr síry a oxidu uhličitého, které vulkán vypouští ven, do ovzduší – to je kritické k určení, jak pravděpodobná je erupce. Vulkanologům to totiž umožňuje určit, kde momentálně leží zdroj magmatu.
Sesbíraná data také mají ve vědcům pomoci lépe porozumět tomu, jakou roli hrají sopky v globálních cyklech zodpovědných za změnu klimatu na Zemi.
Drony se v praxi uplatňují stále častěji, jde o výsledek profesionalizace celého průmyslového odvětví, snížení cen a sériovou výrobu.