Útokům na nemocnice v době pandemie hackeři neodolají, varují antivirové společnosti

Odborníci ze společnosti Kaspersky přinesli znepokojivou a nepříjemnou informaci: Přetížené nemocnice se musejí obávat i digitálních útoků.

Ransomware, který zašifruje počítače a vyžaduje výkupné, je bohužel dnes již běžný a nemocnice se útokům nevyhýbají. V České republice bylo za poslední rok zaznamenáno několik případů kybernetických útoků a jejich důsledky mohou být velmi nepříjemné. Na 20 dní musely být vyřazeny počítačové systémy Fakultní nemocnice Brno. Známý je také útok z loňského prosince na Nemocnici Rudolfa a Stefanie v Benešově.

V Německu dokonce vlivem podobného útoků na univerzitní nemocnici v Düsseldorfu došlo k úmrtí pacienta, který musel být převážen do vzdálenější nemocnice a převoz nepřežil.

Obrázek: Útokům na nemocnice v době pandemie hackeři neodolají, varují antivirové společnosti

Fakultní nemocnice Brno

Ochrana pacientů skrze lepší zabezpečení

Proč hackeři na nemocnice cílí? Chtějí vydělat. Věří, že pokud nemocnice jede na plné obrátky a nemůže si dovolit výpadek, nebude se zaobírat řešením krize, ale raději vyplatí peníze. Hackeři mohou často ransomware skutečně odstranit tím, že poškozenému předají správné heslo, leckdy však pouze získají peníze a zmizí.

Občas jde o omyl – ve výše zmíněném německém případu se hackeři spletli a poté, co byli upozorněni policií, že zaútočili na nemocnici, okamžitě útok stáhli. Ve větší části případů jde však o účel.

Druhou motivací k útoku je v podstatě informační válka; šíření dezinformací skrze Facebook nebo web nemocnice je jednou variantou takového útoku, vyřazení klíčové infrastruktury státu tou druhou.

Nemocnice jsou lákavým a jednoduchým cílem také kvůli zastaralým aplikacím, operačním systémům, pozdním aktualizacím a neškolenému personálu, který bohužel dělá chyby i z hlediska bezpečnostního. Obzvláště sociální inženýrství slaví značné úspěchy.

Obrázek: Útokům na nemocnice v době pandemie hackeři neodolají, varují antivirové společnosti

V současné době, kdy se kapacita nemocnic rychle zaplňuje, představuje potenciální kybernetický útok smrtonosnou záležitost. Je jasné, že informační technologie jsou momentálně tou poslední věci na mysli lékařů a sestřiček, naneštěstí však neméně důležitou z hlediska ochrany pacienta.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Konečně telefon, který vydrží: Realme GT 7 zvládne bez nabíjení tři dny (první dojmy)
Srovnání notebooku ASUS Vivobook S 16 s Intelem, AMD a Snapdragonem: Mají se giganti čeho bát?
Zastoupí foťák i herní konzoli. Xiaomi 15 Ultra je skvělý mobil na dovolenou
Čína špehovala české diplomaty přes e-maily. Hackeři získali přístup k tisícům zpráv z doby předsednictví EU
Jak ušetřit za Oneplay? S OKU trikem se zákazníkům daří získat i 40 % slevu
Obrázek: Jaké aplikace nesmí chybět v novém chytrém telefonu? Nejlepší aplikace pro Android zdarma
Jaké aplikace nesmí chybět v novém chytrém telefonu? Nejlepší aplikace pro Android zdarma
Obrázek: Jak poznat, že vám někdo naboural WhatsApp? Varovné signály, které byste neměli ignorovat
Jak poznat, že vám někdo naboural WhatsApp? Varovné signály, které byste neměli ignorovat
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu