Hybridní hrozby nabývají na intenzitě, NÚKIB varuje před útoky na nemocnice. Svět dezinformací je novým bojištěm

Ačkoliv se svět zdánlivě zdá jakožto mírumilovně spolupracující na řešení koronavirové krize, je to jen iluze. Za oponou totiž dále zuří svět hybridních hrozeb včetně informační války, která postupně nabírá na intenzitě.

Dezinformačních skupin je požehnaně, a na různých místech jsou aktivní různé státy. V České republice jsou nejsilnější primárně ruské dezinformační skupiny; ČR navíc čelí i kybernetickým útokům na nemocnice, které nedávno země úspěšně odrazila. Ačkoliv jejich původci nejsou známi, naši spojenci z USA považují hackerské útoky za vážné, stejně jako Národní ústav pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Kdo za útoky stojí není výslovně řečeno, ale podezření padá hlavně na státy placené skupiny; nikdo totiž jinak nemá příliš prospěch z dočasného vyřazení části informačních systémů nemocnic, což je v podstatě agresivní útočný manévr na kritickou infrastrukturu státu. Hrozby vůči nemocnicím NÚKIB ve svém dokumentu označil za „rozsáhlou kampaň“.

Obrázek: Hybridní hrozby nabývají na intenzitě, NÚKIB varuje před útoky na nemocnice. Svět dezinformací je novým bojištěm

Věřte nevěřte

Kromě Ruska je v ČR aktivní mezi dezinformátory také Čína, oba státy patří mezi nejvlivnější aktéry v oblasti po celém světě. Zatímco Rusko využívá fake news hlavně propagandisticky, k ovlivnění veřejného mínění a k vyvolání nejistoty, Čína spíše odvádí pozornost od vlastního režimu, problémů a lží.

Informační válka není nic nového, lidstvo provází prakticky od nepaměti, ale v novodobé éře dostává obludných rozměrů. Pravděpodobně první větší dezinformační kampaň (což lze však jen těžko skutečně důsledně ověřit, vzhledem k omezeným zdrojům) na území porevoluční České republiky nastala v době, kdy se rozhodovalo o stavbě radaru v Brdech.

Obrázek: Hybridní hrozby nabývají na intenzitě, NÚKIB varuje před útoky na nemocnice. Svět dezinformací je novým bojištěm

Vychýlení z našeho prozápadního kurzu bylo velkým vítězstvím Ruské federace a kolem radaru (o kterém mnozí informovali i jako o „americké vojenské základně“, což je nesmysl, vhodným názvem by byla protiraketová základna) panovalo velké množství různých mýtů a dezinformací. Dosud ale není jasné, zda se dezinformace do prostoru dostávaly organizovaně a za přispění cizích mocností, nebo šlo jen o souhru okolností; internet byl mezi lety 2006 a 2009 přeci jen dost odlišným místem. Je dost dobře možné, že šlo spíše jen o špatně informování o situaci ze strany státu. Stačí se podívat na současnou stránku na Wikipedii, která je plná neozdrojovaných vyjádření a nejasných formulací; to není odlišné od většiny ostatních zdrojů. Existují ale nápovědy, že tomu tak mohlo být.

Ale teď ustupme trochu k celosvětové situaci. Nyní se do střetu s dezinformacemi dostala hlavně technologie 5G, která prý šíří koronavirus (je jen těžko pochopitelné, jak se tak očividný nesmysl dokázal masivně rozšířit např. mezi britskou populací) a nově také Bill Gates.

Obrázek: Hybridní hrozby nabývají na intenzitě, NÚKIB varuje před útoky na nemocnice. Svět dezinformací je novým bojištěm

Informační válka nikam nezmizí

Přes 16 tisíc anglickojazyčných příspěvků na Facebooku, desítky videí na YouTube a řada sdílení na Twitteru; hoaxy tvrdí, že Bill Gates vytvořil Covid-19 proto, aby z něj profitoval, případně že je členem globální organizace, jejímž cílem je implementovat globální sledovací systém nebo snížit populaci lidstva. Vše jsou samozřejmě absolutní nesmysly, to ale nebrání jejich šíření mezi méně vzdělanou a důvěřivější částí lidstva.

Už je na čase si zvyknout na to, že žijeme v každodenním válečném stavu. Ten ale naštěstí nekončí mrtvolami (zatím), ale jen šířením nebezpečných lží a dezinformací. Že by ty ale mohly snadno k mrtvým vést si lze velmi jednoduše představit. Podobné útoky jako ty, před kterými varoval NÚKIB a které zasáhly už přinejmenším jednu nemocnici, se budou v budoucnu pravděpodobně opakovat ještě častěji.

Obrázek: Hybridní hrozby nabývají na intenzitě, NÚKIB varuje před útoky na nemocnice. Svět dezinformací je novým bojištěm

Zvykneme si, ale je nutné si připustit povahu těchto nových hrozeb: Jde o jiný způsob vedení války, a to takový, při němž místo kupících se mrtvých státy pomalu obrací veřejné mínění ke svým cílům. Cílem není rozervat ekonomiku a vyčerpat rezervy, nýbrž zmást populaci a vyvolat vnitřní chaos. Nenápadně, neviditelně, ale aktivně a agresivně.

Kybernetické útoky a hlavně dezinformační kampaně nejsou válečným stavem a naše každodenní životy se zdánlivě nemění, ale o to nebezpečnější tyto praktiky ve finále jsou. Volby v USA v roce 2016 nebo současné dezinformace na Ukrajině budiž příkladem toho, kdy masivní dezinformační kampaně mohou vést k velmi významným důsledkům pro celý svět.

Jediným lékem je vzdělání, automatická skepse vůči čemukoliv napsanému a pečlivé zdrojování textů.

Zdroj: NÚKIB, iRozhlas, HlídacíPes, NYT, Reuters, FP; Verge

2 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Ludvík Souček

NÚKIB, to je ta místní pobočka CIA, jejímž propagandistickým výplodům se všichni smějí?

Mareczech

Ne, NÚKIB je organizace, která musí upozorňovat na aktivity Ruska, protože se země vměšuje do věcí, do kterých jim nic není…

Obrázek: Chromebookům se daří, dominují PC trhu. Prodeje rostou HP i Lenovu
Chromebookům se daří, dominují PC trhu. Prodeje rostou HP i Lenovu
Obrázek: Vodní pára na Ganymede? Stará data pomáhají k novým objevům
Vodní pára na Ganymede? Stará data pomáhají k novým objevům
Obrázek: Nedostatek polovodičů firmy znatelně pociťují, mezi nimi i Tesla
Nedostatek polovodičů firmy znatelně pociťují, mezi nimi i Tesla
Obrázek: Nabíjení přímo ze silnice: Starý koncept v novém kabátku
Nabíjení přímo ze silnice: Starý koncept v novém kabátku
Obrázek: Jak platit Bitcoinem menší částky? Rychle a levně s Lightning Network
Jak platit Bitcoinem menší částky? Rychle a levně s Lightning Network
Obrázek: Vadí vám nové počasí ve Windows 10? Poradíme, jak ho z lišty odstranit
Vadí vám nové počasí ve Windows 10? Poradíme, jak ho z lišty odstranit
Obrázek: Dříve za peníze, nyní zdarma: Nástroje Google Workspace jsou nyní k dispozici každému
Dříve za peníze, nyní zdarma: Nástroje Google Workspace jsou nyní k dispozici každému
Obrázek: I Apple počítače trápí viry: macOS nejčastěji ohrožuje reklamní malware
I Apple počítače trápí viry: macOS nejčastěji ohrožuje reklamní malware
Obrázek: Podvodníci podvádí podvodníky. Internetový underground semele i začínající zločince
Podvodníci podvádí podvodníky. Internetový underground semele i začínající zločince

Darknety jsou momentálně plné návodů na to, jak podvádět další uživatele internetu. Některé jsou ale samy o sobě jen podvodem....

Zavřít