Aplikace do mobilu, díky které snadno a rychle zjistíte, jestli ve výrobku, který si chcete koupit, nejsou nebezpečné chemické látky? Majitelé Android a iOS zařízení ji už mohou instalovat. Nezisková organizace Arnika spolu s partnery z dalších evropských zemí takovou aplikaci právě zveřejnila. Každý z nás navíc může aplikaci pomoci zdokonalit.
Poměrně krkolomná anglická zkratka SVHC označuje takzvané „substances of very high concern“, tedy česky látky vzbuzující mimořádné obavy. Obavy se týkají jejich vlivu na životní prostředí a zdraví lidí, přesto žádná z těchto látek není zatím zakázaná. Můžeme je proto najít v podstatě kdekoli – v kartáčcích na zuby, v kuchyňském vybavení nebo třeba v oblečení. Výrobci a prodejci sice mají podle evropské legislativy REACH povinnost o obsahu takto nebezpečných látek ve svých výrobcích informovat, ale až na vyžádání. Mají na to navíc celých 45 dní, což je celkem dlouhá doba.
Scan4Chem: skenujte kódy, hledejte jedy
Pro nevládní neziskovou organizaci Arnika jsou toxické látky ve spotřebním zboží jedním z hlavních témat zájmu. Spolu s organizacemi z dalších zemí napříč Evropou se tedy rozhodla tuto praxi trochu nabourat. Na konci minulého roku představila českou verzi celoevropské aplikace pro smartphony Scan4Chem, která po naskenování čárového kódu nebo vyhledání výrobku podle jeho názvu dokáže zobrazit informaci o tom, zda se v něm některá nebezpečná látka nevyskytuje. Aplikace však stále má své limity. Momentálně obsahuje údaje od bezmála dvou stovek evropských firem. Řada výrobků však v aplikaci stále chybí.
Naskenovali jste produkt a není v databázi? Zeptejte se výrobce
Aplikace má kromě možnosti zobrazení informace o nebezpečných látkách v produktu také zabudovanou možnost zeptat se na ně přímo výrobce, jinými slovy odeslat mu velmi rychle a jednoduše e-mail s dotazem. Vytvoření a odeslání dotazu je v aplikaci otázkou chvilky – stačí vepsat základní informace o výrobku a přidat kontakt na firmu (pokud už v databázi není). Dotaz se na základě toho sám vytvoří, s možností přidání vlastního dodatku. Dotaz se pak uživateli aplikace uloží do archivu a kopie e-mailu mu přistane v e-mailové schránce. Uživatel tak může jednoduše sledovat, zda dotaz byl nebo nebyl zodpovězen.
Aplikace je zaměřená výhradně na spotřební zboží, tedy na pevné výrobky, které nejsou nějakou více či méně tekutou směsí. U kosmetických výrobků apod. jde tedy primárně o obaly, nikoliv o obsah samotný.
Uživatelé aplikace zatím touto formou rozeslali firmám po celé Evropě přes 8 000 žádostí a kontaktovali kolem 6 700 firem. Hlavní smysl takové aktivity je ve vytváření tlaku na evropské prodejce a výrobce, který je nutí být ve vztahu k potenciálně toxickým látkám transparentnější. Kupujícím pak aplikace umožní udělat si poměrně jasný obrázek o tom, které výrobky nebezpečné látky obsahují a které ne. Pokud bude tlak dostatečně silný, povede snad dokonce k tomu, aby se výrobci SVHC úplně vyvarovali a postupně je nahradili jinými, pro životní prostředí i lidské zdraví bezpečnějšími látkami.