Jak fotit mobilem? Rady a tipy profesionálního fotografa

Dnešní smartphony fotí čím dál lépe. Mají větší rozlišení, lepší optické vlastnosti i pomocníka v podobě umělé inteligence. Pokud ale chcete vytvářet snímky jako profesionál, musíte s telefonem také správně zacházet. Jak fotit mobilem? Zeptali jsme se profesionálního fotografa.

Otevřít fotoaparát, namířit na focený objekt a bez rozmyslu zmáčknout spoušť? Takových fotek jsou plné sociální sítě. Přitom by u většiny z nich stačila trocha péče a výsledek by mohl vesele zdobit rodinná alba po celé generace. Při testování 108Mpx fotoaparátu modelu Xiaomi 11T jsme si k ruce přizvali profesionálního fotografa Petra Vargu, který fotí pro velké firmy typu Rockaway Capital, Bosch či Adidas. Jaké tipy a triky radí použít při focení mobilem, aby byl výsledek co nejlepší?

Než začnete fotit

Pořízení fotografie začíná ještě před stiskem spouště. Následující body by měl mít na mysli každý, kdo chce dosáhnout dobrého výsledku. Nejde přitom o nic, co by nezvládl každý z nás.

Obrázek: Jak fotit mobilem? Rady a tipy profesionálního fotografa

Testovaný Xiaomi 11T má 108Mpx hlavní snímač se světelností f/1.8 a velikostí senzoru 1/1,52″, velikostí pixelů 0,7 µm a PDAF. Doplňuje ho širokoúhlý 8Mpx objektiv s rozsahem 120º a 5Mpx teleobjektiv. Nezáleží ale jen na hardware, důležitý je i způsob, jakým fotíte. Foto: Se souhlasem Xiaomi

Projděte si aplikaci fotoaparátu

Většina výrobců mobilních telefonů má nepatrně odlišnou aplikaci fotoaparátu. Než začnete fotit, ujistěte se, jaké všechny funkce a nastavení jsou v mobilu možné. Že jim nerozumíte? Uvidíte, že to není tak složité. Režimy jsou zpravidla pojmenované logicky – noční režim, panorama, portrét…

Nastavení můžete do začátku klidně nechat jak je, výrobci v tomto směru většinou odvedou slušnou práci. I přesto byste jej měli projít, neboť nikdy nevíte, kdy budete hledat třeba takový časovač pro rodinnou fotografii. Díky úvodnímu seznámení, které vám nezabere více než pár minut, tak alespoň budete vědět, kde ho hledat.

Ukázka rozhraní nastavení fotoaparátu v Android smartphonu Xiaomi 11T: Foto: Redakce inSmart.cz

Utřete si objektiv

Možná to zní jako samozřejmost, ale naprostá většina uživatelů to nedělá. Čočku mobilních fotoaparátů můžete bezpečně utřít třeba rubovou stranou trička nebo jiným jemným hadříkem. Nebojte se poškrábání, výrobci dnes používají odolné materiály a čočka chráněná tvrzeným materiálem je na to připravená.

Rada profesionála: Až se vám bude zdát, že se kvalita vašich fotek postupem času zhoršuje, koukněte se nejprve na čočku fotoaparátu. Upatlaný objektiv může sice vytvářet zajímavé efekty, ale pokud není upatlání úmyslné, a vy nevíte, jak jej využít ve svůj prospěch, foťte raději s čistými čočkami.

Foťte s radostí

Focení by měla být radost. Nestresujte se s tím, jestli jste dobrý fotograf či nikoliv. Zkuste nad snímky alespoň trochu přemýšlet a procítit je a výsledek se dostaví. Pomohou vám v tom i rady z tohoto článku.

Rada profesionála: Až budete přemýšlet, zda máte dostatečně kvalitní vybavení pro vyfocení toho, co máte právě před sebou, myslete na to, že nejlepší fotoaparát je ten, který máte právě u sebe,“ dodává Varga. „Cílem fotografie by mělo být zachycení emocí a atmosféry momentu. Ideální je, abyste se k takto zachycené vzpomínce chtěli vracet.

Pravidla kompozice

Nejčastějí radou zde bývá, aby si na tomto místě uživatel aktivoval mřížku fotoaparátu, zaměřil se na zlatý řez apod. Jistě, i tak můžete postupovat a všechny tyto možnost v nastavení mobilního fotoaparátu najdete, ale my nabídneme trochu jiný pohled na věc.

Rada profesionála: „Při focení se nebojte přikleknout či jinak zvolit vhodný úhel tak, abyste dostali do záběru vše co potřebujete. Všímejte si kolmých hran, výrazných čar a tvarů, které vedou oko, snažte se je využít pro co nejlepší odvyprávění příběhu. Skvělými pomocníky jsou v tomto případě, střechy domů, potoky a další přírodní útvary. Pravidla se mají porušovat a v době sociálních sítí to platí dvojnásob,“ radí Varga. „Myslete také na to, že mnohdy je načasování vším a na vhodný záběr si budete muset chvíli počkat, nebo naopak musíte jednat co nejrychleji. Když jde o rychlost, udělejte si pro jistotu více snímků a pak až vybírejte ten nejzdařilejší.

Foto mobilem Xiaomi 11T, bez úprav a postprodukce. Tvorbu fotografa Petra Vargy můžete sledovat na jeho Instagramu @varga.photo. Foto: Peter Varga pro inSmart.cz

Přiblížení aneb zoomujte chytře

Digitální zoom funguje na jednoduchém principu. Software postupně „vyřezává“ fotografii tak, aby v ní byl vidět přibližovaný objekt. V praxi tak digitálním zoomováním neuděláte nic moc jiného, než to, co byste zvládli s fotografií vykouzlit po jejím zachycení v editoru. Ano, někdy může být výsledek za využití pokročilých algoritmů slušný, ale obecně platí, že se digitálním přiblížením ochudíte o detaily.

Pokud tedy chcete přiblížit něco na snímku, přepněte na hlavní snímač a raději zachyťte snímek v plné kvalitě. U testovaného Xiaomi 11T jde o nadstandardní 108Mpx snímač, díky čemuž je případné vyřezávání možné i bez ztráty kvality. Výslednou fotografii můžete následně vyříznout rovnou v galerii kliknutím na tlačítko pro editaci. Je to rychlé, jednoduché a kdykoliv se můžete vrátit k původnímu snímku s celou scénou.

Rada profesionála:Některé modely chytrých telefonů již nabízí optický zoom, který můžete s klidným svědomím použít. Zde můžete např. 2× přiblížit opticky a poté zachytit snímek bez ztráty kvality. Osobně vždy preferuji manuální režim, na který si snadno zvyknete a máte výsledek pevně ve svých rukou. Není náhoda, že 108Mpx rozlišení fotografie lze aktivovat pouze v režimu Pro.

Někdy musíte za detailem přijít, jindy to chce, jako v případě mlhy plující krajinou, reagovat co nejrychleji. Foto: Peter Varga pro inSmart.cz

Magické zkratky AI a HDR

V nastavení fotoaparátu dnes nezřídka narazíte na zkratky HDR a AI. Obojí dává při focení mobilem čím dál větší smysl a byla by škoda se o funkce ochudit. O co přesně jde?

Pokud se snažíte zachytit scénu, kde je výrazný zdroj světla a zbytek se na fotografii jeví tmavý (např. východ slunce nad krajinou, záběr osoby ve stínu apod.), jde o ideální moment, kdy sáhnout po HDR. Technologie HDR označuje vysoký dynamický rozsah (High Dynamic Range). V praxi se HDR fotografie snaží přiblížit tomu, co jste viděli pouhým okem tak, že poskládá vícero rozdílně exponovaných snímků dohromady.

Komentář profesionála: „Před lety nemělo HDR dobrou pověst. Vytvářelo podivné mapy a snímky vypadaly uměle. To se ale změnilo a dnes jsme úplně jinde. Pokud máte doma moderní televizor či monitor s podporou HDR, budou mít výsledné snímky prokreslenější barevné odstíny a budou působit živějším dojmem. HDR ale používejte s rozmyslem hlavně tam, kde je některá část scény příliš tmavá či světlá. Ne všude totiž dává smysl.“

AI je zkratkou pro spojení Artificial intelligence (umělá inteligence). V mobilu se tato funkce za využití komplexních algoritmů stará o to, aby telefon co nejlépe přizpůsobil nastavení snímače zachytávané scéně. AI dokonce dokáže rozpoznat, zda je na snímku člověk či zvíře, kde má obličej a jaký typ fotografie asi zrovna toužíte zachytit. Rozpoznat dokáže řadu aktivit a scén, jako je západ slunce, noční obloha, scéna s pohybem, focení jídla, makro apod. Možností jsou desítky.

Ukázka rozhraní fotoaparátu v Android smartphonu Xiaomi 11T: Foto: Redakce inSmart.cz

V praxi platí, že AI dokáže být užitečným pomocníkem je ideálním řešením v momentech, kdy chcete co nejlepší výsledek s minimálním úsilím.

Kdy to svěřit na automatice?

Děje se před vámi něco zajímavého a vy byste to chtěli zvěčnit? Pokud už nedržíte telefon se zapnutým fotoaparátem v ruce, je zde úkol jediný – nenechat si záběr ujít. Umělá inteligence fotoaparátu (AI) dokáže v naprosté většině případů velmi dobře vyhodnotit, který režim má použít a jaké parametry nastavit. Vy tak jen myslete na to, abyste scénu zachytili ze správného úhlu a zmáčkněte spoušť.

Rada profesionála:Občas je lepší spolehnout se na automatiku a výsledný snímek upravit dodatečně. V mobilu najdete editor fotografií, kde si můžete pohrát s hodnotami stínů, světlých tónů a saturací barev. Kdo chce více možností, může sáhnout po specializovaných aplikacích typu Adobe Lightroom, který je k dispozici zdarma. Při úpravách doporučuji ukládání upraveného snímku jako nové fotografie. Kdykoliv se tak budete moci vrátit k původnímu záběru a dále s ním pracovat.

Obrázek: Jak fotit mobilem? Rady a tipy profesionálního fotografa

Dávno už neplatí, že se mobilem nedá fotit v noci. Foto: Peter Varga pro inSmart.cz

Pokud budete při focení myslet alespoň na zmíněné základy, určitě budou vaše fotografie stát za to. A i zde ještě pro jistotu zopakujeme moudro profesionála – foťte jednoduše tak, aby vás to bavilo a měli jste ze vzniklých snímků radost.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho dál a neváhejte zanechat případné dotazy v komentářích. V příštích dílech se společně s profesionálem podíváme na pokročilé techniky a režimy.

Obrázek: Jak fotit mobilem? Rady a tipy profesionálního fotografa

Foto: Freepik

4 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
David

Pekne tema, ako je to v noci s manualnym rezimom? Ma to zmysel?

Peter Varga

S manuálnym režimom sa práve vždy dá o to lepšie čarovať, prichádzať na kombinácie, ktoré by automatiku ani nenapadli a môžu podporiť Tvoj vizuálny prejav, sám si rád veľa krát experimentujem:)

janci

Dobrá platena reklama pre tie cinske akože fotomobily (môže mať ten telefón aj 500mpx)veď doňho nedali ani opticku stabilizáciu obrazu len pre neznalých to vyzerá dobre na papieri tak je to „cool“ iphone má 12mpx a schová toto čudo do vačku

Pavelkov

Je vidět, že jste ten telefon neměl/neměla v ruce. Kvalita je s iPhonem srovnatelná, co se týče kvality fotografií. Navíc stojí polovinu, což je zásadní rozdíl! A pak, kdo je tu neznalý.

Obrázek: AI v rukou generace Z: Čeští studenti vymysleli brýle pro nevidomé a interaktivní čtečku knih
AI v rukou generace Z: Čeští studenti vymysleli brýle pro nevidomé a interaktivní čtečku knih
Obrázek: Vědci vyvinuli natahovací solární panel. Napnutím lze zvětšit o polovinu
Vědci vyvinuli natahovací solární panel. Napnutím lze zvětšit o polovinu
Obrázek: Klein Vision AirCar: Cesta létajícím vozem původem ze Slovenska je futuristickým zážitkem
Klein Vision AirCar: Cesta létajícím vozem původem ze Slovenska je futuristickým zážitkem
Obrázek: Silnice jsou kvůli nim prý nebezpečnější. Senátoři varují před autonomními vozidly a asistenty pro řidiče
Silnice jsou kvůli nim prý nebezpečnější. Senátoři varují před autonomními vozidly a asistenty pro řidiče
Obrázek: Tvrdí cizí lidé, že jim volalo vaše číslo? Poradíme, jak poznat podvodný spoofing
Tvrdí cizí lidé, že jim volalo vaše číslo? Poradíme, jak poznat podvodný spoofing
Obrázek: Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?