Po 10 letech vývoje uvádí Epson na trh další generaci chytrých AR brýlí Moverio. Čtvrtá generace brýlí s binokulární a průsvitnou obrazovkou s rozšířenou realitou Si-OLED zahrnuje chytré brýle BT-40 a BT-40S, které uživatelům nabízí řadu nových funkcí, včetně širšího zorného pole, vyššího rozlišení a upraveného designu pro lepší nošení. Novinka chce zamířit do kin i pro pracující na cestách.
Nasadíte si brýle, otevřete notebook a jako byste před sebou měli dvojici obrazovek. Brýle se totiž dokáží prostřednictvím USB-C portu připojit k zařízení (PC, mobilní telefon) a chovat se jako další obrazovka. Pocit je prakticky stejný, jako kdybyste před sebou měli druhý monitor, avšak se zásadním rozdílem – obsah vidíte jen vy.
Na rozdíl od většiny AR brýlí míří Moverio od Epsonu nejen do segmentu zábavy, ale uplatnění chce nalézt i při práci. Co umí?
Neviditelný displej pro práci i zábavu na cestách
Brýle Moverio BT-40 lze prostřednictvím rozhraní USB-C připojit k široké škále kompatibilních zařízení, jako jsou chytré telefony, tablety a notebooky. Lze je využít jako sekundární nebo rozšířený displej, podobný externímu monitoru nebo projektoru pro osobní použití. Displej s vysokým rozlišením nabízí ostřejší barvy a dokáže zrcadlit obsah z připojených zařízení. Novinka má výhodu velkého displeje s rozlišením Full HD 1080p (1920 x 1080) a vysokým kontrastním poměrem 500 000 : 1, díky čemuž se nevyužívaný prostor displeje jeví jako skutečně průhledný. Obsah na displeji vidí pouze nositel brýlí a jsou tedy ideální pro uživatele mimo kancelář či ve veřejných prostorách, kde ochrana soukromí hraje důležitou roli.
V jiných situacích, např. na cestách a v letadle nahradí obývací pokoj. Pocit ze sledování obrazovky totiž při sledování filmů odpovídá sledování 120″ televizoru ze vzdálenosti 5 metrů. Uživatelé se mohou těšit na lepší komfort díky novým funkcím pro snadnější nošení. Díky nim brýle sedí široké škále uživatelů a lze je nosit i přes dioptrické brýle. Brýle se dodávají s polštářky na nos, které uživatelům umožní pohodlnější nošení a jejich tvar lze upravit tak, aby sedly každému. Využití by mohli nalézt i u uživatelů, kteří potřebují pracovat na cestách a prohlížet důvěrné dokumenty i ve veřejných prostorách.
„V posledních dvou letech se tato technologie skutečně rozvinula a zaznamenali jsme výrazný nárůst reálného a praktického využití brýlí Moverio. Pandemie koronaviru urychlila využívání technologií a komunikaci na dálku s cílem dosáhnout lepší provozní výkonnost a omezit náklady a uhlíkovou stopu. Naše nejnovější produkty – brýle BT-40S a BT-40 – umožní, že bude uživatelům možné představit ještě více aplikací. Budou totiž moci využívat vylepšených funkcí, jako je širší zorné pole, lepší konektivita, rozlišení a kontrast,“ zmínil Michal Holovský, Account Manager Professional Displays ve společnosti Epson Europe CZ & SK.
Chytré brýle v křesle u zubaře? AR brýle najdou řadu využití
Nové chytré brýle Moverio BT-40S nabízejí možnost připojení inteligentní řídicí jednotky s operačním systémem Android pro individuální integrací softwaru. Řídicí jednotka Moverio je kompatibilní s Google Play a přizpůsobena pro celou řadu komerčních aplikací. Brýle disponují integrovanou dotykovou obrazovku, individuálně přizpůsobeným uživatelským rozhraním, rozšiřitelnou pamětí až 2 TB a stupněm krytí IPx2 pro lepší odolnost.
Kde najdou AR brýle uplatnění? Epson má s technologií velké plány:
- v muzeích, zábavních parcích, historických památkách a dalších návštěvnických atrakcích. Tyto průsvitné chytré brýle totiž nabízejí lepší zážitek, aniž byste museli používat technologii rozšířené reality nebo detekci pomocí vestavěné kamery;
- v divadlech a kinech, která chtějí rozšířit služby a přístupnost díky pokročilejším řešením titulků pomocí většího vizuálního displeje a lepšího pohodlí pro uživatele;
- v zubních ordinacích a střediscích, která si přejí těžit z pokročilejších řešení pro skenování chrupu a která chtějí poskytnout zajímavou projekci pro své pacienty.
Řídicí jednotka brýlí zahrnuje vestavěné připojení Wi-Fi, Bluetooth, GPS, kompas, akcelerometr, gyroskop, kameru, blesk, mikrofon a zvukový konektor. Obsahuje také vysoce výkonnou dobíjecí baterii zajišťující až 5 hodin přehrávání videa. Model Moverio BT-40S pomůže zejména nezávislým dodavatelům při vývoji a vylepšování nových a stávajících aplikací v řadě využití, jako je zážitková projekce pro návštěvníky, titulky či zmíněné využití ve stomatologii.
Moverio BT-40 již míří do prodeje za cenu kolem 16 – 20 000 Kč, na model BT-40S si zájemci počkají do února 2020. Bude zajímavé sledovat, zda se technologie v dohledné době prosadí v kinech a dalších místech na českém trhu.