Chytré brýle trochu jinak: Moverio jsou jako skrytý monitor, nahradí i 3metrovou TV

Po 10 letech vývoje uvádí Epson na trh další generaci chytrých AR brýlí Moverio. Čtvrtá generace brýlí s binokulární a průsvitnou obrazovkou s rozšířenou realitou Si-OLED zahrnuje chytré brýle BT-40 a BT-40S, které uživatelům nabízí řadu nových funkcí, včetně širšího zorného pole, vyššího rozlišení a upraveného designu pro lepší nošení. Novinka chce zamířit do kin i pro pracující na cestách.

Nasadíte si brýle, otevřete notebook a jako byste před sebou měli dvojici obrazovek. Brýle se totiž dokáží prostřednictvím USB-C portu připojit k zařízení (PC, mobilní telefon) a chovat se jako další obrazovka. Pocit je prakticky stejný, jako kdybyste před sebou měli druhý monitor, avšak se zásadním rozdílem – obsah vidíte jen vy.

Obrázek: Chytré brýle trochu jinak: Moverio jsou jako skrytý monitor, nahradí i 3metrovou TV

Na rozdíl od většiny AR brýlí míří Moverio od Epsonu nejen do segmentu zábavy, ale uplatnění chce nalézt i při práci. Co umí?

Neviditelný displej pro práci i zábavu na cestách

Brýle Moverio BT-40 lze prostřednictvím rozhraní USB-C připojit k široké škále kompatibilních zařízení, jako jsou chytré telefony, tablety a notebooky. Lze je využít jako sekundární nebo rozšířený displej, podobný externímu monitoru nebo projektoru pro osobní použití. Displej s vysokým rozlišením nabízí ostřejší barvy a dokáže zrcadlit obsah z připojených zařízení. Novinka má výhodu velkého displeje s rozlišením Full HD 1080p (1920 x 1080) a vysokým kontrastním poměrem 500 000 : 1, díky čemuž se nevyužívaný prostor displeje jeví jako skutečně průhledný. Obsah na displeji vidí pouze nositel brýlí a jsou tedy ideální pro uživatele mimo kancelář či ve veřejných prostorách, kde ochrana soukromí hraje důležitou roli.

Obrázek: Chytré brýle trochu jinak: Moverio jsou jako skrytý monitor, nahradí i 3metrovou TV

V jiných situacích, např. na cestách a v letadle nahradí obývací pokoj. Pocit ze sledování obrazovky totiž při sledování filmů odpovídá sledování 120″ televizoru ze vzdálenosti 5 metrů. Uživatelé se mohou těšit na lepší komfort díky novým funkcím pro snadnější nošení. Díky nim brýle sedí široké škále uživatelů a lze je nosit i přes dioptrické brýle. Brýle se dodávají s polštářky na nos, které uživatelům umožní pohodlnější nošení a jejich tvar lze upravit tak, aby sedly každému. Využití by mohli nalézt i u uživatelů, kteří potřebují pracovat na cestách a prohlížet důvěrné dokumenty i ve veřejných prostorách.

V posledních dvou letech se tato technologie skutečně rozvinula a zaznamenali jsme výrazný nárůst reálného a praktického využití brýlí Moverio. Pandemie koronaviru urychlila využívání technologií a komunikaci na dálku s cílem dosáhnout lepší provozní výkonnost a omezit náklady a uhlíkovou stopu. Naše nejnovější produkty – brýle BT-40S a BT-40 – umožní, že bude uživatelům možné představit ještě více aplikací. Budou totiž moci využívat vylepšených funkcí, jako je širší zorné pole, lepší konektivita, rozlišení a kontrast,“ zmínil Michal Holovský, Account Manager Professional Displays ve společnosti Epson Europe CZ & SK.

Obrázek: Chytré brýle trochu jinak: Moverio jsou jako skrytý monitor, nahradí i 3metrovou TV

Chytré brýle v křesle u zubaře? AR brýle najdou řadu využití

Nové chytré brýle Moverio BT-40S nabízejí možnost připojení inteligentní řídicí jednotky s operačním systémem Android pro individuální integrací softwaru. Řídicí jednotka Moverio je kompatibilní s Google Play a přizpůsobena pro celou řadu komerčních aplikací. Brýle disponují integrovanou dotykovou obrazovku, individuálně přizpůsobeným uživatelským rozhraním, rozšiřitelnou pamětí až 2 TB a stupněm krytí IPx2 pro lepší odolnost.

Obrázek: Chytré brýle trochu jinak: Moverio jsou jako skrytý monitor, nahradí i 3metrovou TV

Pokud máte problém s titulky, mohly by pro vás být AR brýle s pro rozšířenou realitu ideálním řešením.

Kde najdou AR brýle uplatnění? Epson má s technologií velké plány:

  • v muzeích, zábavních parcích, historických památkách a dalších návštěvnických atrakcích. Tyto průsvitné chytré brýle totiž nabízejí lepší zážitek, aniž byste museli používat technologii rozšířené reality nebo detekci pomocí vestavěné kamery;
  • v divadlech a kinech, která chtějí rozšířit služby a přístupnost díky pokročilejším řešením titulků pomocí většího vizuálního displeje a lepšího pohodlí pro uživatele;
  • v zubních ordinacích a střediscích, která si přejí těžit z pokročilejších řešení pro skenování chrupu a která chtějí poskytnout zajímavou projekci pro své pacienty.

Řídicí jednotka brýlí zahrnuje vestavěné připojení Wi-Fi, Bluetooth, GPS, kompas, akcelerometr, gyroskop, kameru, blesk, mikrofon a zvukový konektor. Obsahuje také vysoce výkonnou dobíjecí baterii zajišťující až 5 hodin přehrávání videa. Model Moverio BT-40S pomůže zejména nezávislým dodavatelům při vývoji a vylepšování nových a stávajících aplikací v řadě využití, jako je zážitková projekce pro návštěvníky, titulky či zmíněné využití ve stomatologii.

Moverio BT-40 již míří do prodeje za cenu kolem 16 – 20 000 Kč, na model BT-40S si zájemci počkají do února 2020. Bude zajímavé sledovat, zda se technologie v dohledné době prosadí v kinech a dalších místech na českém trhu.

Obrázek: Konec vyhledávačů, jak je známe. Microsoft rozšiřuje Bing o umělou inteligenci
Konec vyhledávačů, jak je známe. Microsoft rozšiřuje Bing o umělou inteligenci
Obrázek: Samsung, Google a Qualcomm spojují síly ve vývoji smíšené reality
Samsung, Google a Qualcomm spojují síly ve vývoji smíšené reality
Obrázek: Pokrok v technologii palivových článků? Vodík lze získat i z mořské vody
Pokrok v technologii palivových článků? Vodík lze získat i z mořské vody
Obrázek: Propouštění u technologických gigantů pokračuje: PayPal propustí až 2 000 lidí
Propouštění u technologických gigantů pokračuje: PayPal propustí až 2 000 lidí
Obrázek: Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
93%
Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?
Obrázek: Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Obrázek: Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním
Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním