Policejní složky několika států z Evropy i ze světa se společně zúčastnily operace, která se nacházela jak v kyberprostoru, tak v běžném světě.
Úspěšná operace vedla k uzavření největšího nelegálního trhu na dark netu, potvrdil Europol. DarkMarket měl téměř 500 000 uživatelů, přes 2 400 prodejců a byl svědkem asi 320 000 transakcí, při niž bylo využito asi 171 milionů dolarů v kryptoměnách. Sám Europol celou akci pouze koordinoval a poskytoval analýzy, samotná zatčení a provedení operace připadlo na lokální bezpečnostní agentury a policejní složky.
DarkMarket: world's largest illegal dark web marketplace has been taken offline in an international operation involving 🇩🇪🇦🇺🇩🇰🇲🇩🇺🇦🇬🇧🇺🇸. #DarkMarket had 500 000 users, 2 400 sellers and 320 000 transactions. We supported the takedown with operational analysis and coordination. pic.twitter.com/6ALq59mIZi
— Europol (@Europol) January 12, 2021
Podle Europolu šlo nejčastěji o prodej drog, padělaných peněz, údajů ke kreditním kartám, malware a anonymní SIM karty.
Kromě Europolu se akce zúčastnily policejní složky z Německa, Austrálie, Dánska, Moldávie, Ukrajiny, Spojeného království a Spojených států. Němci zatkli zřejmě hlavního provozovatele trhu, který je dle dostupných informací občanem Austrálie. Díky práci německé kybernetické policie se podařilo celý web uzavřít a zabavit všechny servery, na kterých běžel (fyzicky v Moldávii a na Ukrajině). Země očekávají, že je informace ze serverů dovedou k moderátorům, prodejcům a nakupujícím webu.
Vyšetřovatelé se k DarkMarketu dostali vlastně úplnou náhodou, a to když vyšetřovali německou službu Cyberbunker.
DarkMarket byl v současnosti největší dark web trh, je však jen dalším z dlouhé řady nelegálních služeb, na které celosvětové bezpečnostní složky zakročily po slavném uzavření Silk Road z roku 2015. Ukončit se podařilo kupříkladu také AlphaBay nebo Wall Street Market, určené především na obchod s drogami.