Souboj mezi USA a Čínou? Do IT se přelévá politika, Huawei je symbolem střetu kultur

Dávno je pryč doba, kdy Spojené státy byly jediným dominantním hráčem v informačních technologií; a podobně tytam je období, v němž IT stálo z větší části mimo politiku. Nyní ji nejen ovlivňuje, ale i utváří.

Nejlepším příkladem této situace, jak správně podotýká redakce Verge, je otázka legislativních potíží čínského Huawei. Firma, která má zakázáno vstup na trh americký a třeba také australský, je mocným příkladem rychle rostoucí Číny, jejíž raketový vzestup v IT oblasti postavil na špičky Evropu, USA i zbytek světa.

Huawei, která v posledních měsících v prodejích leckde překonává Apple i Samsung, nestačí? A co takové ZTE či Xiaomi? Gigantický Tencent nebo neméně obří Alibaba – byť zde nejde o čistě technologické společnosti – jsou dalším příkladem toho samého.

Obrázek: Souboj mezi USA a Čínou? Do IT se přelévá politika, Huawei je symbolem střetu kultur

Úsvit nové éry

V základu sporu o Huawei stojí potenciální vazby čínské vlády na Huawei. Přestože nelze z jistotou říci, že takové ovlivňování se skutečně děje, pro USA je problematický už onen potenciál, potvrzovaný autoritářským stylem vedení ze strany čínské vlády a její podíl na úspěchu místních firem.

Nedostatek důkazů a vzájemné obviňování z podjatosti, nehledě na pokračující série žalob a rozvolněný přístup Číny k duševnímu vlastnictví je rovněž klíčovou součástí dnes už politické diskuze: Americký Apple, čínský Huawei, jihokorejský Samsung? Nejde o novinářskou výpomoc, ale zcela relevantní rozlišení. Samsung je v Jižní Koreji se státem jedna ruka (bývala prezidentka byla odvolána mimo jiné kvůli podezření z korupce právě v souvislosti se Samsungem) a i z části zodpovědný za finanční úspěchy malé země; Apple je stejně americký jako Starbucks nebo rock’n’roll a Huawei je obrazem Číny: mocný, ambiciózní, zdánlivě nezastavitelný, ale přesto stavící na uznání okolí, jinak mu hrozí izolace.

Mimo jiné se však také setkáváme se změnou symboliky: nově nejsou hlavním nepřítelem americké veřejnosti ruští špioni (o tom ale lze polemizovat), nýbrž ti čínští. A to je podstatná změna: vliv Ruska postupně nahrazuje, nebo spíše doplňuje a mírně posouvá do pozadí, ten čínský.

Obrázek: Souboj mezi USA a Čínou? Do IT se přelévá politika, Huawei je symbolem střetu kultur

Ve finále není důležité, zda věříte spíše Huawei nebo USA, odborníkům nebo komukoliv jinému; teď už jde především o politiku, a ta nemá skutečné vítěze.

Zdroj: The Verge

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Česko míří na ISS: Aleš Svoboda završí českou vesmírnou cestu za 2 miliardy korun
Česko míří na ISS: Aleš Svoboda završí českou vesmírnou cestu za 2 miliardy korun
Obrázek: Recenze Asus ROG Strix SCAR 16: Stejný výkon v kompaktnějším balení
8.4/10
Recenze Asus ROG Strix SCAR 16: Stejný výkon v kompaktnějším balení
Obrázek: Nové jaderné bloky zruinují český rozpočet, tvrdí expert. Bude elektřina stát 200 eur za MWh místo slibovaných 90?
Nové jaderné bloky zruinují český rozpočet, tvrdí expert. Bude elektřina stát 200 eur za MWh místo slibovaných 90?
Skládačky netáhnou: Motorola předběhla Honor, Samsung se potýká s klesajícím podílem na trhu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší
AI magie v HONORu 400 Pro: Jak z obyčejné fotky udělat video za pár sekund?
Jak ušetřit za Oneplay? S OKU trikem se zákazníkům daří získat i 40 % slevu
Obrázek: Jaké aplikace nesmí chybět v novém chytrém telefonu? Nejlepší aplikace pro Android zdarma
Jaké aplikace nesmí chybět v novém chytrém telefonu? Nejlepší aplikace pro Android zdarma