Vyhledávač Xayn využívá umělou inteligenci, o svém soukromí rozhodujete sami

Moderní vyhledávače vyhledávají nejen podle kontextu, ale také podle profilu uživatele. Zůstat anonymní není lehké a většinou uživatel ani nemá navybranou. Vyhledávač Xayn má podobu mobilní aplikace pro Android a iOS. Díky umělé inteligenci dokáže chytře filtrovat výsledky vyhledávání na míru uživateli a přitom zachovat jeho soukromí, všechna data si totiž uživatel ukládá na své straně.

Pokud zadáte stejný vyhledávací dotaz na Google.com na svém počítači a poté např. na počítači v knihovně, budou se výsledky vyhledávání a jejich pořadí pravděpodobně lišit. Důvodem je snaha vyhledávače připravit výsledky na míru tak, aby byly co nejpřesnější pro daného uživatele podle jeho chování, profilu a lokality odkud hledání probíhá. Tento velmi přesný profil uživatele je uložen na serverech  poskytovatele vyhledávání a uživatel nemá potuchy, k čemu dalšímu je kromě cílení reklam využíván.

Sám sobě strážcem soukromí aneb jak vyhledávač funguje?

Vyhledávač Xayn, za kterým stojí tým německých vývojářů, se rozhodl přistoupit k problematice vyhledávání jinak. Ačkoliv stále využívá pokročilých algoritmů, aby dokázal co nejlépe odpovídat na dotazy uživatelů, profily uživatelů nechává v jejich rukou. Důležité je soukromí uživatele a anonymita. Odlišností je také fakt, že jde o mobilní aplikaci bez webového rozhraní. Jak Xayn funguje a co umí?

Obrázek: Vyhledávač Xayn využívá umělou inteligenci, o svém soukromí rozhodujete sami

Vyhledávač jako mobilní aplikace. Cílem je anonymita a ochrana soukromí uživatelů. Foto: Xayn

Xayn je k dispozici pro telefony s Androidem a iOS. Po instalaci a prvním otevření aplikace je uživatel rychle proveden funkcemi a způsobem fungování netradičního vyhledávače. Důležitý je především způsob, jakým dochází k učení AI. Uživatel jednoduchým swipováním a vybíráním, co za výsledek se mu líbí a co ne, může rozhodnout o tom, jak se algoritmy na jeho zařízení budou rozhodovat v budoucnu. Využíván je druh tzv. kolaborativního učení (také známé jako federativní učení), při němž nedochází ke sdílení dat a učení AI na vzdáleném serveru. Zjednodušeně řečeno si každý uživatel učí a zdokonaluje vlastní AI na vlastním zařízení.

Xayn prakticky: Vyhledávání a filtrování zpráv

Po otevření aplikace na uživatele čeká známé vyhledávací pole. Napíšete hledaný výraz a potvrdíte. Dojde k šifrovanému koncovému spojení se serverem Xaymu a následně dojde k zobrazení výsledků, u kterých byste měli, alespoň pak zpočátku, dávat zda se vám líbí nebo ne. Vyhledávač na vašem telefonu se díky tomu naučí rozlišovat, jaké výsledky považujete za relevantní a jaké nikoliv.

Obrázek: Vyhledávač Xayn využívá umělou inteligenci, o svém soukromí rozhodujete sami

Podobně jako u seznamovacích aplikací můžete swipováním vlevo či vpravo rozhodnout, který výsledek se vám líbil. Foto: Xayn

Uživatel si může mj. určit, jaké bude rozložení aplikace. V základním nastavení vidíme na úvodní obrazovce vyhledávací pole a nejnovější zprávy. Přenout je možné pouze na vyhledávání i pouze na zprávy. V nastavení je možné ovlivnit řadu faktorů, jako jsou témata, která ve vyhledávání určitě nechcete zahlédnout či zdroje, které nemáte rádi. Vybrat lze i zemi a jazyk, ve kterých vyhledávání probíhá. Ačkoliv aplikace zatím neumí česky, vyhledávání v češtině možné je.

Ovlivnit lze také blokování trackerů, cookies či samotné používání a nepoužívání umělé inteligence nazvané Xayn AI. Vypnout ji je možné kliknutím na ikonu mozku v pravém horním rohu.

Možná si právě říkáte, jestli podobně fungující algoritmus akorát nepomůže tvorbě informačních bublin. Odpověď je jednoduchá – stejně jako Facebook, Google, Instagram a další bude i Xayn uživatelům více a více nabízet přesně takové výsledky, u nichž lze předpokládat, že se jim budou líbit. Uživatelé totiž většinou přesně takový přístup chtějí a těžko se proti tomu dá něco rozumného dělat. Rozdíl je právě ve faktu, že filtrování provádí koncové zařízení (mobilní telefon s aplikací) a ne servery Xaynu jako takové. Tvůrci vyhledávače prý navrhli algoritmy tak, aby z dat na serveru nemohli uživatele identifikovat. Detailně tuto problematiku popisuje whitepaper (technický dokument popisující fungování služby a vize tvůrců).

V čem je Xayn jiný?

Xayn zvolil odlišný přístup než většina anonymizačních browserů typu Brave či vyhledávačů jako je DuckDuckGo. Jak bude úspěšný, to ukáže až budoucnost. Myšlenka ponechání soukromých dat v rukou uživatelů je skvělá. Představa, jaká všechna data spojená s naší osobou má Facebook, Google, Microsoft, Apple a další technologičtí giganti, je děsivá. Je tak jedině dobře, že se jí veřejnost začíná více zabývat. Velkou diskuzi rozpoutal např. nedávno publikovaný dokumentární snímek Social Dilema z produkce Netflixu, který vše divákovi přibližuje stravitelnou formou.

Obrázek: Vyhledávač Xayn využívá umělou inteligenci, o svém soukromí rozhodujete sami

Při vyhledávání může uživatel určit, zda chce vyhledávat internetové stránky, obrázky, články či jiná multimédia. Foto: Xayn

Nevýhodu Xaynu lze zatím spatřit v absenci webové aplikace. Jako uživatel zvyklý používat stejný vyhledávač napříč různými zařízeními mám s tímto faktem problém. Za Xaynem stojí zajímavý tým lidí a původ na univerzitách The University of Oxford a Imperial College London vzbuzuje jistou dávku důvěry. Projekt ušel od roku 2017 zajímavou cestu a nepochybně bude zajímavé sledovat další pokroky. Myšlenka budoucnosti, ve které si každý můžeme své soukromí spravovat sami, je lákavá.

Zdroj: Xayn.com, redakce inSmart.cz

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Tyto funkce Xiaomi 15 se vám na dovolené budou opravdu hodit
Amazon buduje konkurenci pro Starlink. Na oběžnou dráhu míří přes 3 200 satelitů
Obrázek: OMV a PRE v Česku postaví 113 ultrarychlých dobíjecích stanic s výkonem 300-400 kW
OMV a PRE v Česku postaví 113 ultrarychlých dobíjecích stanic s výkonem 300-400 kW
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší