Vyhledávač Xayn využívá umělou inteligenci, o svém soukromí rozhodujete sami

Moderní vyhledávače vyhledávají nejen podle kontextu, ale také podle profilu uživatele. Zůstat anonymní není lehké a většinou uživatel ani nemá navybranou. Vyhledávač Xayn má podobu mobilní aplikace pro Android a iOS. Díky umělé inteligenci dokáže chytře filtrovat výsledky vyhledávání na míru uživateli a přitom zachovat jeho soukromí, všechna data si totiž uživatel ukládá na své straně.

Pokud zadáte stejný vyhledávací dotaz na Google.com na svém počítači a poté např. na počítači v knihovně, budou se výsledky vyhledávání a jejich pořadí pravděpodobně lišit. Důvodem je snaha vyhledávače připravit výsledky na míru tak, aby byly co nejpřesnější pro daného uživatele podle jeho chování, profilu a lokality odkud hledání probíhá. Tento velmi přesný profil uživatele je uložen na serverech  poskytovatele vyhledávání a uživatel nemá potuchy, k čemu dalšímu je kromě cílení reklam využíván.

Sám sobě strážcem soukromí aneb jak vyhledávač funguje?

Vyhledávač Xayn, za kterým stojí tým německých vývojářů, se rozhodl přistoupit k problematice vyhledávání jinak. Ačkoliv stále využívá pokročilých algoritmů, aby dokázal co nejlépe odpovídat na dotazy uživatelů, profily uživatelů nechává v jejich rukou. Důležité je soukromí uživatele a anonymita. Odlišností je také fakt, že jde o mobilní aplikaci bez webového rozhraní. Jak Xayn funguje a co umí?

Obrázek: Vyhledávač Xayn využívá umělou inteligenci, o svém soukromí rozhodujete sami

Vyhledávač jako mobilní aplikace. Cílem je anonymita a ochrana soukromí uživatelů. Foto: Xayn

Xayn je k dispozici pro telefony s Androidem a iOS. Po instalaci a prvním otevření aplikace je uživatel rychle proveden funkcemi a způsobem fungování netradičního vyhledávače. Důležitý je především způsob, jakým dochází k učení AI. Uživatel jednoduchým swipováním a vybíráním, co za výsledek se mu líbí a co ne, může rozhodnout o tom, jak se algoritmy na jeho zařízení budou rozhodovat v budoucnu. Využíván je druh tzv. kolaborativního učení (také známé jako federativní učení), při němž nedochází ke sdílení dat a učení AI na vzdáleném serveru. Zjednodušeně řečeno si každý uživatel učí a zdokonaluje vlastní AI na vlastním zařízení.

Xayn prakticky: Vyhledávání a filtrování zpráv

Po otevření aplikace na uživatele čeká známé vyhledávací pole. Napíšete hledaný výraz a potvrdíte. Dojde k šifrovanému koncovému spojení se serverem Xaymu a následně dojde k zobrazení výsledků, u kterých byste měli, alespoň pak zpočátku, dávat zda se vám líbí nebo ne. Vyhledávač na vašem telefonu se díky tomu naučí rozlišovat, jaké výsledky považujete za relevantní a jaké nikoliv.

Obrázek: Vyhledávač Xayn využívá umělou inteligenci, o svém soukromí rozhodujete sami

Podobně jako u seznamovacích aplikací můžete swipováním vlevo či vpravo rozhodnout, který výsledek se vám líbil. Foto: Xayn

Uživatel si může mj. určit, jaké bude rozložení aplikace. V základním nastavení vidíme na úvodní obrazovce vyhledávací pole a nejnovější zprávy. Přenout je možné pouze na vyhledávání i pouze na zprávy. V nastavení je možné ovlivnit řadu faktorů, jako jsou témata, která ve vyhledávání určitě nechcete zahlédnout či zdroje, které nemáte rádi. Vybrat lze i zemi a jazyk, ve kterých vyhledávání probíhá. Ačkoliv aplikace zatím neumí česky, vyhledávání v češtině možné je.

Ovlivnit lze také blokování trackerů, cookies či samotné používání a nepoužívání umělé inteligence nazvané Xayn AI. Vypnout ji je možné kliknutím na ikonu mozku v pravém horním rohu.

Možná si právě říkáte, jestli podobně fungující algoritmus akorát nepomůže tvorbě informačních bublin. Odpověď je jednoduchá – stejně jako Facebook, Google, Instagram a další bude i Xayn uživatelům více a více nabízet přesně takové výsledky, u nichž lze předpokládat, že se jim budou líbit. Uživatelé totiž většinou přesně takový přístup chtějí a těžko se proti tomu dá něco rozumného dělat. Rozdíl je právě ve faktu, že filtrování provádí koncové zařízení (mobilní telefon s aplikací) a ne servery Xaynu jako takové. Tvůrci vyhledávače prý navrhli algoritmy tak, aby z dat na serveru nemohli uživatele identifikovat. Detailně tuto problematiku popisuje whitepaper (technický dokument popisující fungování služby a vize tvůrců).

V čem je Xayn jiný?

Xayn zvolil odlišný přístup než většina anonymizačních browserů typu Brave či vyhledávačů jako je DuckDuckGo. Jak bude úspěšný, to ukáže až budoucnost. Myšlenka ponechání soukromých dat v rukou uživatelů je skvělá. Představa, jaká všechna data spojená s naší osobou má Facebook, Google, Microsoft, Apple a další technologičtí giganti, je děsivá. Je tak jedině dobře, že se jí veřejnost začíná více zabývat. Velkou diskuzi rozpoutal např. nedávno publikovaný dokumentární snímek Social Dilema z produkce Netflixu, který vše divákovi přibližuje stravitelnou formou.

Obrázek: Vyhledávač Xayn využívá umělou inteligenci, o svém soukromí rozhodujete sami

Při vyhledávání může uživatel určit, zda chce vyhledávat internetové stránky, obrázky, články či jiná multimédia. Foto: Xayn

Nevýhodu Xaynu lze zatím spatřit v absenci webové aplikace. Jako uživatel zvyklý používat stejný vyhledávač napříč různými zařízeními mám s tímto faktem problém. Za Xaynem stojí zajímavý tým lidí a původ na univerzitách The University of Oxford a Imperial College London vzbuzuje jistou dávku důvěry. Projekt ušel od roku 2017 zajímavou cestu a nepochybně bude zajímavé sledovat další pokroky. Myšlenka budoucnosti, ve které si každý můžeme své soukromí spravovat sami, je lákavá.

Zdroj: Xayn.com, redakce inSmart.cz

Obrázek: Budoucnost AI v mobilech? Podle HONORu a Qualcommu v kombinaci lokální umělé inteligence s cloudem
Budoucnost AI v mobilech? Podle HONORu a Qualcommu v kombinaci lokální umělé inteligence s cloudem
Obrázek: Nemůžete si vybrat barvu telefonu? S Infinixem můžete mít každý den jinou
Nemůžete si vybrat barvu telefonu? S Infinixem můžete mít každý den jinou
Obrázek: Elegantní a s parádní výdrží: Xiaomi představilo náramek a chytré hodinky s HyperOS
Elegantní a s parádní výdrží: Xiaomi představilo náramek a chytré hodinky s HyperOS
Obrázek: Když robot nahradí kurýra: Nová éra doručování jídla se blíží, ukázal Uber Eats
Když robot nahradí kurýra: Nová éra doručování jídla se blíží, ukázal Uber Eats
Obrázek: Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Obrázek: 5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu
5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu
Obrázek: Jak se naučit na běžkách: Průvodce pro začátečníky
Jak se naučit na běžkách: Průvodce pro začátečníky
Obrázek: Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024