V roce 2011 si Skotsko stanovilo cíl dosáhnout do roku 2020 stavu, kdy veškeré elektrické nároky vyrobí pomocí ekologických, obnovitelných zdrojů.
Skotsko má výhodu ve formě větrných elektráren, v zemi efektivních díky okolnímu oceánu, kopcovité krajině a silných větrů. Cíle představené před 10 lety sice země nesplnila, stav 97,4 % elektrické energie vyráběné obnovitelně je však přesto úctyhodný. Oproti roku 2019 jde o 8% nárůst, což je významný rozdíl.
Farmy větrných turbín zůstávají nejdůležitějším obnovitelným zdrojem energie v zemi, největší růst zaznamenaly hydroelektrárny. Skotsko je nyní schopno udržitelným způsobem vyrábět elektřinu pro přibližně 7 milionů domácností, z čehož asi 70 % uspokojují právě větrné elektrárny.
Topení a doprava jsou horší
Dalším cílem skotských úřadů je zajistit, aby alespoň 50 % energetických nároků země pocházelo z obnovitelných zdrojů, a to nejen v oblasti elektřiny, ale také vytápění a přepravy. To je daleko větší výzva – dobře je na tom Skotsko pouze s elektřinou, co se týče vytápění (jiného než elektrického), tak to je zajišťování obnovitelně jen v 6,5 % případů. Přeprava na tom není o moc lépe, a ta činí 25 % energetických nároků Skotska.
Do roku 2045 pak chce země dosáhnout stavu nulových škodlivých emisí – a veškeré energetické potřeby jakéhokoliv druhu vyrábět pomocí obnovitelných zdrojů. Ačkoliv jde o těžko splnitelnou výzvu, je Skotsko na dobré cestě. V roce 2016 uzavřelo poslední tepelnou elektrárnu spalující uhlí v roce 2016.
Strategie Skotska je součástí širších plánů Velké Británie, nicméně země v tomto ohledu operuje do značné míry autonomně. Obecně tlačí na ekologické, nízkoemisní chování více než sousední Anglie.
Zdroj: BBC
Tak třebaže do roku 2020 nestihli naplnit nějaké cíle, tak jsou daleko blíž přiblížit se k tomu, aby se dostali k neutralitě a nediskutovali jen o tom jak by co mohlo být. U nás k tomu aspoň přispívá snaha dodavatelů přidat vedle těch běžných tarifů i ty eko, který mají… Číst více »