Novinky ze světa AI #1: Varování od kmotra a umělá inteligence na svatbě

Umělá inteligence se neustále rozvíjí. V této rubrice jsme si pro vás přichystali zajímavosti z posledních několika dní, které se blíže či vzdáleně dotýkají tématiky AI a jejího postupného začleňování do naší společnosti.

Kmotr AI varuje před její narůstající silou

Geoffrey Hinton je jeden z nejznámějších vědců pracujících na vývoji technologií na bázi umělé inteligence. Posledních 10 let své nápady realizoval ve společnosti Google, pro kterou vymýšlel vlastní AI koncepty. Nyní však firmu opouští. Proč?

Podle Hintona je tempo rozvoje umělé inteligence několikanásobně vyšší, než mohl kdokoli předpokládat. Obává se tedy, že se využívání AI může rychle vymknout z rukou. Google podle něj navíc při vývoji své AI s názvem Bard v konkurenčním boji s populárním ChatGPT zapomíná řešit celou řadu etických otázek, a proto se na vývoji této umělé inteligence nechce nadále podílet. Naplní se Hintonova skeptická vize?

Obrázek: Novinky ze světa AI #1: Varování od kmotra a umělá inteligence na svatbě

ChatGPT je i přes snahy konkurence stále nejpoužívanějším chatbotem fungujícím na AI rozhraní. Zdroj: Unsplash

Umělá inteligence již pomáhá ve vývoji léků

AI již nějaký ten pátek poměrně zdárně přebírá práci lidí na nejrůznějších pozicích. Zatímco donedávna to podle průzkumů vypadalo, že nejvíce ohroženi jsou zaměstnanci v administrativě, ukazuje se, že umělá inteligence již dokáže pomáhat i v chemii a farmacii.

Vědci z MIT aktuálně vyvíjejí systém, který by měl pomoci s výrobou lékových forem nejrůznějších léčiv. Aktuálně by měla umělá inteligence spíše rozpoznávat defektní tablety a pilulky, je však možné, že se díky machine learningu brzy naučí i další části farmaceutického procesu. I tato sféra průmyslu tak možná zažije svou malou technologickou revoluci.

LinkedIn slaví kulatiny. V rámci oslav chystá také implementaci AI

Sociální síť zaměřená zejména na propojení na bázi kariérních profilů uživatelů LinkedIn letos v květnu oslaví 20 let od svého vzniku. Vedení společnosti se v minulosti již několikrát rozhodlo celou síť přestavit, aby tak vyšlo vstříc požadavkům a potřebám svých uživatelů. Nyní se chystá k podobně radikálnímu kroku. LinkedIn totiž chystá poměrně rozsáhlou integraci AI rozhraní do svých protokolů. Co z toho plyne pro samotné uživatele?

Obrázek: Novinky ze světa AI #1: Varování od kmotra a umělá inteligence na svatbě

Propojení člověka a AI je čím dál intenzivnější. Zdroj: Freepik

Umělá inteligence na LinkedInu v určité formě funguje již několik let. Pomáhá doplňovat vnitřní algoritmy, a lépe tak nacházet shody ve vyhledávání, společných kontaktech apod. Nyní by AI mohla pomáhat například uchazečům o práci. Aktuálně je v testovací fázi funkce, která by manažerům byla schopna generovat stručné životopisy z databází profilů na LinkedInu. Společnost tedy chce usnadnit komunikaci mezi potenciálními zaměstnanci a jejich zaměstnavateli.

Novomanželé si usnadňují psaní svých svatebních slibů díky ChatGPT

Fantazii se meze nekladou, a v případě umělé inteligence to podle všeho platí dvojnásob. Když pak někteří snoubenci narazí na meze své vlastní fantazie, nebojí se sáhnout po pomocné ruce AI. Objevují se zprávy o tom, že tímto způsobem například zkrášlují své svatební sliby. Je-li tedy potřeba svůj srdceryvný projev lásky doplnit malým vtípkem či naopak vyvolat krokodýlí slzy, dokáže pomocí například ChatGPT. Ba co víc, vznikají přímo weby či mobilní aplikace pro novomanžele, které protokoly tohoto chatbota využívají. Jak se tedy zdá, i umělá inteligence může mít romantického ducha.

Obrázek: Novinky ze světa AI #1: Varování od kmotra a umělá inteligence na svatbě

Umělá inteligence již pomáhá v oblasti lásky i empatie. Zdroj: Unsplash

Když AI hraje na emoce. Chatbot se snaží nabízet soucit či podporu

Silnou stránkou umělé inteligence by měla být mimo jiné i schopnost vyvolat v člověku, který s ní komunikuje, pocit, že mluví se skutečnou osobou, a nikoliv jen směsicí jedniček a nul. Na tuto strunu se nyní pokouší hrát společnost Inflection AI se svým chatbotem Pi. Ten by totiž měl mít oproti své konkurenci výhodu právě ve zdokonaleném sociálním cítění. Je tedy mnohem více přátelský a v řadě případů se snaží projevit i empatii. Je tedy možné, že by Pi mohl v budoucnu nalézt uplatnění například na linkách bezpečí či různých psychologických poradnách?

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5

Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Obrázek: Předplatné nebude, tvrdí Samsung. Prsten Galaxy Ring může konkurenci zatopit
Předplatné nebude, tvrdí Samsung. Prsten Galaxy Ring může konkurenci zatopit
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?