EA Play, Uplay, Xbox Game Pass, Humble Choice. Možností je více než dost; která je ta nejvhodnější pro vás a kolik stojí?
Čert by se v tom vyznal. Po mnoha letech absolutní dominance Steamu s občasným nárazem od EA či Blizzardu se rozrostly nejen nové platformy, ale i služby, které nabízí stálé měsíční předplatné s možností stažení a hraní her. Ty nevlastníte, pouze k nim máte přístup, dokud platíte předplatné a dokud je služba nestáhne.
Není to systém vhodný pro všechny, ale části lidí může dobře vyhovovat, obzvláště těm, kdo hru dohrají a už se k ní vracet nechtějí. Pak může vhodné předplatné vyjít levněji než samotný nákup.
Všechny jsme pro vás vyzkoušeli. Zmiňovat budeme pouze distribuce dostupné na PC, nikoli na konzolích a věnujeme se běžným formám distribuce, nikoliv cloud gamingu. V té se situace zatím mění příliš rychle.
Xbox Game Pass
Asi nejlepší nabídkou v současné době je Xbox Game Pass. Přes konzolový název jde o nabídku Microsoftu určenou pro PC hráče. Přehledná platforma, dobrá integrace s Windows 10 a základní předplatné za 259 korun měsíčně nabídne vskutku výborné hry nejen napříč průmyslem, ale i z nabídky EA Play, jinak dostupné samostatně skrze Origin nebo Steam. Nízká cena to rozhodně není, ovšem alespoň za to nabídne rozumnou hodnotu zpět.
Game Pass nabídně třeba Wolfenstein: New Order, Sea of Thieves, The Outer Worlds, Prey, Doom Eternal, kompletní nabídka Bethesdy, kterou Microsoft nedávno koupil, Subnautica, ARK: Survival Evolved, Gears 5 a tak dále. Slušné hity, občas i hry staré jen pár týdnu, a to v základní nabídce. Varianta Ultimate za 339 korun měsíčně nabídne tituly Xbox Game Studio v den vydání, exkluzivní výhody do her a hraní her na mobilních zařízení skrze cloud.
Hry z předplatného celkem často mizí, je tak nutné si hlídat, aby je hráč stihl dohrát včas – to je bohužel častý problém.
Celkově vzato je Xbox Game Pass v současnosti jednou z nejlepších nabídek v poměru cena/výkon. Je ale dobré vědět, že kvalita a hodnota jednotlivých platforem se neustále mění, a co je dobré tento měsíc může být ten příští snadno překonáno.
Pro:
- Velký výběr nových, dobře hodnocených titulů
- Nejlepší poměr cena/výkon
- Skvělý klient, možnost využít i pro konzole
- Bezchybný překlad do češtiny
Proti:
- Časté rotace her
- Microsoft občas otravuje s integracemi
EA Play
Levný, funkční, a EA dělá i dobré hry – občas. Předplatné na Originu je poněkud omezené, zkrátka proto, že jsou v něm zasazeny téměř výhradně hry z portfolia EA a ačkoliv jich je celá řada, ne všechny za to nutně stojí.
Výhodou je cena. Základní předplatné stojí 4 eura měsíčně, v přepočtu asi stokorunu, což je částka velmi snesitelná. Nenabídne tolik jako EA Play Pro, kde jsou hry dříve a se všemi rozšířeními (což v základním předplatném není vždy, třeba u Dragon Age: Inquisition). Za to už ale musí uživatel zaplatit 15 euro měsíčně, tedy nějakých 390 korun. A zase tak bohaté portfolio EA není.
Základní nabídka je v zásadě dobrá. Hry jako Star Wars: Squadrons, Battlefield, Sims, Titanfall, Superhot, Sea of Solitude, Tropico, Slay the Spire, Anthem, Frostpunk, Battlefront… na výběr je, a pokud jste fanoušky her EA, tak budete spokojení. Jen stojí za úvahu, zda nestačí základní předplatné. Stovka měsíčně se už umí ve výdajích ztratit a obzvláště občasným hráčům nabídne velmi dostačující službu.
Pro:
- Dobrá cena za základní nabídku
- Mnoho skvělých Star Wars titulů
Proti:
- Knihovna není moc velká
- V základní nabídce často chybí klíčová DLC
- Dražší varianta je drahá až moc
- Je to EA. Origin už jako klient docela funguje, ale není moc přehledný, češtinu nemá
Humble Choice
Humblebundle nabídne asi nejzvláštnější systém předplatného, který je poměrně komplikovaný a liší se pro stálé zákazníky. Protože jsem předplatné kupoval v úplných začátcích a nikdy jsem ho nezrušil, mám proto k dispozici plný výběr her za stálou cenu 12 dolarů, nabídku výrazně lepší než noví zákazníci.
V současnosti služba nabídne 3 stupně předplatného. Základní nabídka, Lite, za 5 dolarů měsíčně nabídne 10 % slevu v Humble Store obchodě a přístup k Humble Trove, sbírce her bez DRM ochrany, které si může uživatel volně vybrat.
Druhý plán, Basic, za 15 dolarů měsíčně nabídne volbu 3 her z 12 každý měsíc, které si hráč bude moci ponechat trvale, stejnou 10% slevu a opětovně přístup k Humble Trovu. Premium předplatné, na které Humblebundle míří, stojí už 20 dolarů měsíčně, za což hráč dostane výběr 9 her na trvalé vlastnictví, 20% slevu v obchodě a samozřejmě přístup k Humble Trove.
Humble Classic, který mají pouze uživatelé s předplatným starším, než je prosinec 2019, si mohou vybrat 10 her z 12 na trvale vlastnictví a mají rovněž slevu 20 % plus Humble Trove. Bohužel musím konstatovat, že plán Classic je ten jediný, který se momentálně vyplatí díky své výrazně snížené ceně 12 dolarů za měsíc. Je to velmi dobrá nabídka.
Pro nové uživatele se vyplatí možná tak Humble Basic; tři hry, které mají docela vysokou cenu a které padnou do oka většině lidem, se v balíčku 12 většinou najdou, a pak může i platba 15 dolarů dávat smysl. Humble Choice také míří hlavně na fanoušky Indie a různých nezávislých her, kterých je v nabídce velké množství. Klíče pro hry lze obvykle uplatnit na Steamu nebo Epicu, nikdy jsem neměl problém, že by klíč nešel uplatnit.
Humble Choice zároveň sází na podporu charity, kam část předplatného jde, což může být motivace pro některé zákazníky.
Pro:
- Indie tituly
- DRM free
- Přispíváte na charitu
- Hry si skutečně kupujete, zůstanou vám i po skončení předplatného
Proti:
- Přemrštěné ceny pro nové zákazníky
- Výběr nemusí být každému po chuti
- Nemá vlastního klienta
UPlay Plus
UPlay+ (takové Ubisoft+) existuje, ale příliš pozitiv na distribuci najít nelze. 15 dolarů měsíčně za omezenou knihovnu asi 100 her Ubisoftu, z nichž většina je poměrně stará, je částka vysoká, a vše maří obecně špatná technická a uživatelská stránka klienta UPlay, který i po letech zůstává jen sotva použitelný. Hry jsou dostupné se všemi DLC, což je alespoň jedno znatelné pozitivum.
Celkově se na služby hledají těžko nějaká větší pro, a vyplatí se pouze pokud chcete dohrát většinu knihovny, kterou Ubisoft nabízí, což jsou primárně delší série jako Assassin’s Creed, Far Cry, Watch Dogs nebo Splinter Cell a další hry na motivy Toma Clancyho.
Klient navíc při testování střídal češtinu a anglicky, padal, neustále dával podivné hlášky o vyhledávání her, ačkoliv žádné vyhledávání provedeno nebylo, a ukazoval černé písmo na tmavě šedivém pozadí, protože proč ne. Technický stav celé aplikace je hrozivý, a tento stav bohužel trvá už celé roky.
Pro:
- Jsou tam hry od Ubisoftu
- DLC součástí předplatného
Proti:
- Knihovna je malá
- Přemrštěná cena
- Hrozivý technický stav klienta, celková nepřehlednost, chyby v jazyce
- Otravné bugy
Existují i další, méně běžné varianty předplatného, často určené pro gaming přes cloud, což nabídne Google, Amazon či Nvidia, v tomto článku se ale věnujeme pouze klasickým distribucím.