Střet videoherních distribucí nenápadně pokračuje, ovlivňuje i popularitu esportů. Změní se něco v příštích letech?

Mnohaletá dominance Steamu sice trvá, ale není už tak masivní a ukazuje, že na trhu je místo pro vícero distributorů.

Epic se svými ročními exkluzivitami trh naboural. Vyvolal sice spoustu odporu mezi fanoušky Steamu, už se ale zvládl zařadit mezi sérii funkčních distributorů, kteří dokážou efektivně Steamu konkurovat – někteří jen lokálně v konkrétním žánru, jiní globálně.

Obrázek: Střet videoherních distribucí nenápadně pokračuje, ovlivňuje i popularitu esportů. Změní se něco v příštích letech?

Klasika klasik. Steam.

Podívejme se blíže na některé z nich.

  • Steam, slovo, které pro mnohé znamená PC gaming. Dosud zřejmě stále největší distribuční služba od Valve má za sebou 16 úspěšných let a řadu nejhranějších titulů na trhu, mezi nimi DOTA 2, CS:GO nebo PUBG. Časté slevové akce a zažitý design ho udržují velmi populárním, stejně jako masivní uživatelská základna, která je pro současnou popularitu multiplayerových her důležitá. Drží navíc krok s dobou; když Valve vydalo Half-Life: Alyx, suverénně nejlepší VR hru současnosti, ukázala firma, že Steam má svou relevanci plně pojištěnou.
  • GOG.com, dřívější Good Old Games. Distributor dříve se zabývající hlavně starými hrami – na něž spolu s nezávislými Indie tituly dosud zaměřuje – roste na oblíbenosti dlouhodobě. Hry vydává bez protipirátské ochrany (DRM free) a vlastní je polské studio CD Projekt, proslavené hlavně fantastickou sérií Zaklínač, která sklidila řadu ocenění a bezesporu patří mezi nejlepší hry všech dob. V současnosti se v kuloárech (Kotaku) šušká, že GOG nemá moc peněz nazbyt, minulý rok také musel propustit některé zaměstnance. Nový klient, stále ve vývoji, integruje oficiálně či neoficiálně všechny ostatní, snaží se tak „unifikovat“ roztříštěný trh dohromady.
  • Epic Games Store aneb když máte Fortnite, co víc potřebujete? Američtí Epic, vývojáři nesmírně oblíbeného enginu Unreal, jedou hlavně na masivní kampaně a finanční injekce, mezi něž patří rozdávání her zdarma či zakupování exkluzivit (nelze nevzpomenout na fantastické Metro: Exodus). Tato politika stále trvá a nic nenapovídá tomu, že by to hodlala firma změnit. Uživatele má, nejen kvůli Fortnitu, a odpor k platformě mezi uživateli se postupně přelévá v opatrné přijímání.
  • Uplay; nevím, co napsat jiného, než „fuj“. Zhola nefunkční, otravný, pomalý a iritující klient se drží nad vodou jen kvůli tomu, že francouzský Ubisoft na něj striktně jede a série jako Assassin’s Creed nebo Far Cry jsou populární. Pravda, hry jde zakoupit jinde, ale spustíte je stejně skrze Uplay. Bohužel.
  • Origin? Zajímavý klient EA jede hlavně na měsíční předplatné a některé exkluzivní tituly. Je vcelku funkční a za poslední roky se znatelně zlepšil, byť oproti Steamu nebo GOGu prostě nemůže nabídnout ani šíři titulů ani příjemné uživatelské prostředí. Je to docela škoda, uplatnit by se mohl.
  • Battle.net je stálice mezi klienty, která se drží toho svého. Blizzard a Activision-Blizzard zde publikují své tituly jako Hearthstone, Diablo 3, Starcraft 2 nebo hrozivý Warcraft 3: Reforged. Klient nemá moc co nabídnout a neslouží k ničemu než spouštění her a udržování kontaktů z her – neškodný a neschopný větší konkurence, zato však se stálou uživatelskou základnou a to primárně na multiplayer zaměřených hráčů.

To není kompletní výčet; jsou tu konzolové obchody, stále nejasný svou pozicí Microsoft Store, služby jako Itch.io nebo třeba spouštěcí klient pro tituly Total War od Ensemble Studios, které je těžké někam zařadit. Hlavní šestice klientů, které jsou plnohodnotné, je ale vypsána nahoře.

Obrázek: Střet videoherních distribucí nenápadně pokračuje, ovlivňuje i popularitu esportů. Změní se něco v příštích letech?

Opomenout nechci jeden, který otevřeně spolupracuje se Steamem, ale ve svém základě je zajímavý, funkční a vcelku oblíbený, jen těch uživatelů má málo – ale to celá platforma. Mluvím o Oculus Storu pro VR headsety firmy, který je až překvapivě použitelný a pomocí SDK lze hry koupené na Steamu spustit skrze něj a naopak. Příjemné, ale zatím nedůležité, neboť VR trh zkrátka ještě není tak moc dospělý.

Věnujme se teď krátce tomu, proč jsou výše vypsané a zmíněné videoherní klienty důležité i pro esporty. Je důvod, proč se i roky staré multiplayerové hry drží na Steamu tak vysoko, a to je – kromě samotných přímých kvalit her – také masivní uživatelská základna. Epic se aktivně snaží si uživatele, které získal skrze Fortnite (trend, ale dočasný) přeměnit na budoucí trvalé hráče, kteří se budou věnovat dalším hrám na platformě. Úspěšně? Těžko říct, moc věrohodných dat dostupných není.

A to je jediná logická cesta, kterou se jakýkoliv velký konkurent musí vydat. Dočasné trendy málokdy vydrží; výjimkou může být třeba Apex: Legends, jenže to je zase hra umístěná na velké distribuci, a to Originu. Naopak Valorant, přehypovaný titul, po němž teď už (s výraznou nadsázkou) neštěkne pes, a to byl vydán plně teprve v červnu; přesto se na tabulce nejpopulárnějších her na Twitchi řadí až na nějaké 5. až 9. místo za stabilní tituly jako LoL, Fortnite nebo GTA V; některé žebříčky řadí výš i úhlavního konkurenta, stařičké CS:GO.

Inu, vysoká.

Obrázek: Střet videoherních distribucí nenápadně pokračuje, ovlivňuje i popularitu esportů. Změní se něco v příštích letech?

GOG (dříve Good Old Games) se specializuje na indie hry (screenshot). Tohle je ještě starý klient, nový je o něco méně přehledný, zato má hodně integrací.

Otázkou je, zda se něco v příštích letech výrazněji promění. Při současném stavu na PC trhu to tak nevypadá – jisté ale je, že další hvězdné multiplayerové hry uvidíme mimo zajeté distribuce jen těžko uvidíme: Jedinou výjimkou na žebříčku nejsledovanějších a nejhranějších her mimo velké distribuce totiž tvoří pouze legendární Minecraft.

Komentář

Obrázek: Budoucnost robotických vysavačů podle Dreame: Vysouvací mopy, vyjíždění do schodů a dokovací stanice napojená na odpady
Budoucnost robotických vysavačů podle Dreame: Vysouvací mopy, vyjíždění do schodů a dokovací stanice napojená na odpady
Obrázek: Vědci našli lék na jizvy: Klíčem k jejich léčbě může být parazitický červ
Vědci našli lék na jizvy: Klíčem k jejich léčbě může být parazitický červ
Obrázek: Stavebnictví budoucnosti: První hotel na světě postavený s pomocí obří 3D tiskárny roste v Texasu
Stavebnictví budoucnosti: První hotel na světě postavený s pomocí obří 3D tiskárny roste v Texasu
Obrázek: Nejdražší ohňostroj v historii: Evropa vyšle do vesmíru satelit, který obratem shoří v atmosféře
Nejdražší ohňostroj v historii: Evropa vyšle do vesmíru satelit, který obratem shoří v atmosféře
Obrázek: Zaplavila vám elektroniku voda? Do rýže ji nestrkejte. Jak zachránit velké domácí spotřebiče?
Zaplavila vám elektroniku voda? Do rýže ji nestrkejte. Jak zachránit velké domácí spotřebiče?
Obrázek: Kudy k vám může přitéct velká voda? Unikátní online mapa ukáže, jaká místa může zalít
Kudy k vám může přitéct velká voda? Unikátní online mapa ukáže, jaká místa může zalít
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Kód, který ochromil svět: Microsoft svolává rivaly, aby odvrátil budoucí kybernetickou apokalypsu
Kód, který ochromil svět: Microsoft svolává rivaly, aby odvrátil budoucí kybernetickou apokalypsu