Sotva jsme jakž-takž optimalizovali běžný TV kontent do rozlišení FullHD, už se na nás ze všech stran doslova tlačí zobrazovací plochy s rozlišením 4K. Svým způsobem je to tak přirozeně daná cesta, kudy se bude kvalita prezentace obsahu dále ubírat.
Jelikož ceny 4K panelů jsou už dnes za dobré ceny, rozhodně neúmyslně ale možná trochu na škodu vrhají stín na další technologie, které za povšimnutí a hlavně vyzkoušení rozhodně stojí a pozvedávají obraz na novou úroveň i při nižším rozlišením než je 4K. Jednou takovou technologií je HDR, kterou asi většina zná především ve spojení s fotografiemi. I když podstata zůstává nezměněná, v případě videa jde přeci jen o něco trochu jiného. Díky HDR získává obraz na dynamice a přirozenosti. Nejde o slepou větev, kterou jsme zažili v případě 3D technologií.
HDR (High Dynamic Range) neboli vysoký dynamický rozsah umožňuje dosáhnout většího rozsahu expozice, a tím docílit vyšší míry detailu jak u velmi jasných, tak u velmi tmavých oblastí obrazu. Obraz se tím stává kontrastnější a výraznější.
Různé formáty, různé využití
V současnosti jeden z nejčastěji dostupných formátů je tzv. HDR10. Video v tomto formátu má 10bitové barvy oproti běžným 8bitovým, proto číslovka 10. HDR10 je otevřený formát, u kterého na rozdíl od formátu Dolby Vision nemusí výrobci platit licenční poplatky za použití, a proto jej podporují téměř všechny hlavní hráči na trhu.
Dalším HDR formátem, který se dere na výsluní, je HLG (Hybrid Log Gamma), který společně vyvinuly britská BBC a japonská stanice NHK. Je určený primárně pro televizní vysílání, protože kombinuje v jednom signálu jak běžný barevný rozsah, tak i široký barevný rozsah HDR. Přístroje bez podpory HDR tedy zobrazí běžný obraz a HDR kompatibilní televizory přehrají obsah ve vysokém dynamickém rozsahu.
Kde HDR hledat?
HDR obsah již není tak vzácný, jako tomu bylo před dvěma lety. Diváci jej mohou nalézt na streamovacích službách jako je Amazon nebo Netflix. Čím dál více videí v HDR je i na Youtube. Herní konzole PS4 a Xbox Ones S již také podporují HDR a je tak možné si vybrané herní tituly vychutnat s ještě lepší grafikou. S příchodem HLG formátu se počítá brzy i s využitím v televizním vysílání. V neposlední řadě jsou filmy a seriály v HDR k dostání také na Blu-ray discích.
TP Vision, výrobce televizorů Philips, nabízí například hned tři úrovně podpory HDR: HDR Plus, HDR Premium a HDR Perfect. Formát HDR podporuje kombinací širokého barevného gamutu v rozmezí 72–99 % a vysoké svítivosti mezi 400 až 750 nity. Podle úrovně těchto parametrů své HDR modely rozděluje do jedné ze tří zmíněných úrovní.
Podporu HDR naleznou zákazníci již od základní UHD série 6162 s HDR Plus, pokud však chtějí nejvyšší úroveň HDR, logicky musí volit OLED televize, které s HDR Perfect nabízí 99% barevný gamut, svítivost až 750 nitů u jasných scén a nejhlubší černou u tmavých scén. OLED umožňuje ovládat svítivost každého pixelu zvlášť a dosáhnout tak výrazných barev s jasnými přechody. Philips OLED televizory zároveň splňují specifikaci pro udělení certifikátu Ultra HD Premium.