Rukavice opatřené citlivými snímači slibují realističtější zážitek ve VR nebo snazší rekonvalescenci po infarktu

Rukavice opatřené citlivými snímači mohou potenciálně najít celou řadu využití, mezi nimiž je kupříkladu snazší obnova motorických funkcí po infarktu nebo zlepšení herního zážitku ve VR.

Citlivost dotyku (haptická odezva) je pro člověka velice důležitá; obvykle si ji neuvědomujeme, je to podvědomá, přirozená reakce. Pro ty, kteří však tento cit ztratili nebo mají omezen, je jeho absence problematická; kupříkladu nemožnost odhadnout, kolik síly je nutno vyvinout, způsobuje nechtěné nehody.

Znesnadňuje také imerzi ve videohrách ve virtuální realitě, kde nemožnost cítit dotek rychle snižuje věrohodnost prostředí.

Obrázek: Rukavice opatřené citlivými snímači slibují realističtější zážitek ve VR nebo snazší rekonvalescenci po infarktu

Zdroj: MIT

Mapování citlivosti doteku

Nový design rukavic připravený inženýry z MIT by měl pomoci přesně zmapovat všechny prvky dotyku. Malé elektrody snímají a mapují i ty nejmenší změny ve vyvíjeném tlaku. Rukavice dokáží zachytit i velmi slabé vibrace, jako je třeba tepová frekvence člověka.

Podle výzkumníků by rukavice mohly pomoci znovu vytrénovat motorové funkce a koordinaci u lidí, kteří utrpěli srdeční zástavu nebo jiný omezující stav. Při změně některých prvků rukavic by je rovněž šlo využít u rozšířené a virtuální reality, a pomocí vibrací a taktilní odezvy hráčům poskytnout zpětnou vazbu k virtuálním dotykům.

Obrázek: Rukavice opatřené citlivými snímači slibují realističtější zážitek ve VR nebo snazší rekonvalescenci po infarktu

Rukavice zachytí i nejjemnější doteky, jako je tření dvou prstů o sebe. Zdroj: MIT

O podobné aplikaci ve VR usiluje vícero výzkumných institucí a firem, včetně komerčních produktů. Zatím ale ještě nikdo nepřišel se skutečně rozšířeným, funkčním produktem. Trh je na to ještě příliš mladý, a výsledný produkt bude vyžadovat spolupráci vědců s vývojáři.

Mezi experimentální produkty patří kupříkladu:

Tato rukavice nejvíce připomíná umělou kůži s haptickou odezvou, byť funkčnost snímačů je odlišná.

Tým zodpovědný za rukavice a snímače zvažuje rovněž možnost připevnění inovovaných miniaturních snímačů na různé materiály schopné přichytit se na kůži, a využít je jako velmi přesný způsob měření tepu a tlaku – mnohem přesnější než u chytrých hodinek a dalších nositelných zařízení.

Studii vypracoval Nicholas Fang, profesor mechanického inženýrství na MIT a spolu se svým týmem výsledky publikoval v peer-reviewed magazínu Nature Communications. Na studii spolupracovali také čínští vědci z univerzity SUSTech v Číně.

Pot jako klíčová ingredience

Tlakové snímače rukavic fungují na podobném principu jako snímače, které měří vlhkost a jsou podobné jako snímače v ledničkách, meteorologických stanicích a průmyslových klimatizačních systémech.

Obrázek: Rukavice opatřené citlivými snímači slibují realističtější zážitek ve VR nebo snazší rekonvalescenci po infarktu

Chycení různých objektů vyžaduje různou míru vynaložené síly. Zdroj: MIT

Výrazným rozdílem je ovšem absence dielektrické vrstvy. Ta u běžných snímačů vlhkosti, zjednodušeně řečeno, slouží k absorpci nabitých iontů z okolního vzduchu, jež dokáže stroj kvantifikovat a následně s nimi efektivně „změřit“ vlhkost okolního vzduchu.

U taktilních snímačů MIT vědci tuto vrstvu zcela vynechali – místo ní využívají nečekanou součást: Pot. Lidský pot přirozeně ionty obsahuje, kupříkladu sodík a chloridy, a snímače je mohou využít jako náhradu dielektrické vrstvy. V praxi se tento experiment potvrdil, byť zatím jen v omezené míře.

Tenké elektrody poseté tisícovkami mikroskopických filamentů, které ohnutím reagují na různé externí zdroje tlaku a síly; na konečkách prstů je tato technologie snímačů vysoce citlivá a dokáže skutečně přesně popsat i drobné rozdíly ve vyvinutém tlaku, nebo třeba v tepové frekvenci jedince. Puls je mechanická vibrace, která způsobuje velice drobné deformace kůže, zcela nezachytitelné bez specializovaných zařízení; filamenty snímačů to však zvládají.

Zdroj: MIT

Obrázek: Budoucnost robotických vysavačů podle Dreame: Vysouvací mopy, vyjíždění do schodů a dokovací stanice napojená na odpady
Budoucnost robotických vysavačů podle Dreame: Vysouvací mopy, vyjíždění do schodů a dokovací stanice napojená na odpady
Obrázek: Vědci našli lék na jizvy: Klíčem k jejich léčbě může být parazitický červ
Vědci našli lék na jizvy: Klíčem k jejich léčbě může být parazitický červ
Obrázek: Stavebnictví budoucnosti: První hotel na světě postavený s pomocí obří 3D tiskárny roste v Texasu
Stavebnictví budoucnosti: První hotel na světě postavený s pomocí obří 3D tiskárny roste v Texasu
Obrázek: Nejdražší ohňostroj v historii: Evropa vyšle do vesmíru satelit, který obratem shoří v atmosféře
Nejdražší ohňostroj v historii: Evropa vyšle do vesmíru satelit, který obratem shoří v atmosféře
Obrázek: Zaplavila vám elektroniku voda? Do rýže ji nestrkejte. Jak zachránit velké domácí spotřebiče?
Zaplavila vám elektroniku voda? Do rýže ji nestrkejte. Jak zachránit velké domácí spotřebiče?
Obrázek: Kudy k vám může přitéct velká voda? Unikátní online mapa ukáže, jaká místa může zalít
Kudy k vám může přitéct velká voda? Unikátní online mapa ukáže, jaká místa může zalít
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Kód, který ochromil svět: Microsoft svolává rivaly, aby odvrátil budoucí kybernetickou apokalypsu
Kód, který ochromil svět: Microsoft svolává rivaly, aby odvrátil budoucí kybernetickou apokalypsu