Výzkumníci vypracovali novou metodu, díky které dokáží vytvořit digitální 3D model objektu. Objekty snadno ponoří do nádržky s vodou a měří měnící se hladinu.
Některé věci platí věčně. Archimédův zákon, který hovoří o nadlehčování těles ponořených do kapaliny, se stal inspirací pro výzkumníky zabývající se vývojem nové metody 3D skenování. Vědci se rozhodli nespoléhat na standardní metody, jako je laserové skenování či optická analýza. Měřením rozdílů ve výšce vodní hladiny při ponoření tělesa pod různými úhly dokázal tým rekonstruovat tvar 3D objektů.
Archimédův zákon: Těleso ponořené do tekutiny, která je v klidu, je nadlehčováno silou rovnající se tíze tekutiny stejného objemu, jako je ponořená část tělesa.
Jak skenování ponořením do vodní nádržky funguje?
Za pomoci robotického ramene dochází k opakovanému ponoření objektu do nádržky pod různými úhly. Měřením změny výšky vodní hladiny postupně vědci sestavují 3D obraz ponořeného objektu. Čím více ponoření proběhne, tím přesnější je výsledný 3D model. Ideální hodnoty jsou zatím v tisících ponoření.
https://www.youtube.com/watch?v=yHvyPnkuAiw
Skenování objektů ponořením do vody má podle výzkumníků výhodu ve schopnosti generovat modely ve skrytých částech objektu. Autory projektu jsou vědci z více než 5 světových univerzit. Vědci se v dalších výzkumu zaměří na zlepšení rychlosti skenování a zlepšení kvality obrazu. Zásadním krokem bude zmenšení počtu potřebných ponoření objektu.