Psal se 30. duben roku 1996 a Ivo Lukačovič spustil nenápadnou stránku Seznam.cz. V té době se jednalo o internetový katalog a rozcestník, který obsahoval přibližně 1 000 stránek a nabízel základní vyhledávací funkci podle klíčových slov. Seznam.cz od té doby pokročil a z malého projektu se stal miliardovým byznysem.
Asi málokdo čekal, že Ivo Lukačovič svou počáteční investicí ve výši 50 000 Kč nastartuje internetového obra, jakým dnes Seznam.cz v České republice nepochybně je. Už v roce založení zaznamenala stránka až 10 000 návštěv denně. Jak to bylo dál?
Dnes je to přesně 25 let, kdy česká hokejová reprezentace vyhrála Mistrovství světa v hokeji, premiérem vlády se stal Václav Klaus a Škoda Auto představila první novodobou generaci vozu Octavia.
V tento den roku 1996 byl ale především založený https://t.co/8dGxCbW1jZ. 🎉🍾 pic.twitter.com/AWZ4S9mwV8— Seznam.cz (@seznam_cz) April 30, 2021
1996 – 2000
Návštěvnost rychle rostla, ale podoba jednoduchého katalogu již nestačila. V roce 1997 Seznam představil vlastní fulltextový vyhledávač s názvem Kompas. Americký Google v té době ještě ani neexistoval a trhu dominoval dnes neexistující vyhledávač AltaVista. Výhodou Seznamu byla dobrá podpora češtiny a napojení na další služby. V roce 1997 vznikl portál Lidé.cz a pokus v podobě e-shopu iShop.
V roce 1998 znikl zpravodajský server Novinky.cz, který se rychle zařadil k nejnavštěvovanějším zpravodajským serverům u nás. Jak asi tušíte, Seznam.cz má řadu uživatelů i díky svému e-mailu. Služba Email vznikla v roce 1998, kdy návštěvnost vyhledávače poprvé v hostorii překonala 100 000 přístupů za den. O rok později už Email používalo přes 300 000 uživatelů.
V roce 2000 se stal Seznam.cz akciovou společností a ovládal 53 % lokálního trhu. Na hlavní stránce vyhledávače jste, podobně jako dnes, mohli najít mapy, Email, slovník, počasí či TV program.
2001-2005
Rok 2001 dal vznikout službě Seznam Firmy, dnešní Firmy.cz, která měla od svého spuštění ve své databázi přes 55 tisíc záznamů s údaji firem. Přibyly také Reality (dnešní Sreality) s aktuální nabídkou realitních kanceláří a SMS brána s funkcí bezplatného zasílání SMS.
S rozšiřováním internetu v České republice rostla i návštěvnost portálů. Seznam.cz navštívilo přes 1,4 milionu lidí a počet e-mailových adres přesáhl 1 milion. V roce 2002 vznikl také portál Auto.seznam.cz, dnes známý jako Sauto.cz. Z Lidé.cz se stala plnohodnotná sociální síť s funkcí chatování. V roce 2002 se také stala z dnešního pohledu zvláštní věc – Seznam zkusil pro fulltextové vyhledávání použít služeb svého rivala Google.
Jak Seznam k maskotovi přišel? V roce 2003 si zaměstnankyně brněnské pobočky Seznamu pořídila psíka Krastyho. Právě jeho má spousta uživatelů dodnes zafixovaného jako ikonu Seznamu. Seznam se ale nikdy, jak si mnozí myslí, nejmenoval.
V roce 2004 měl Seznam.cz 154 zaměstnanců, měsíčně jej navštívily 3 miliony návštěvníků a vydělaval už přes 500 milionů korun. Došlo k akvizici služby Email.cz, díky čemuž lze dodnes zakládat e-mailové schránky s doménou @email.cz.
V roce 2005 dostal Seznam nový vyhledávač. Vyhledávání stavělo nad databází s více než 30 miliony českých dokumentů a šlo o dobu, kdy přes Seznam vyhledávala většina české populace. Bezplatná e-mailová schránka se rozrostla na 2 GB a přibyla funkce měnění vzhledů.
2006-2010
Ivo Lukačovič předal v roce 2006 vedení firmy Pavlu Zimovi. Návštěvnost stále rostla, poprvé v historii překročila 2 miliony uživatelů měsíčně a, ve stejném roce dokonce dosáhla 3,8 milionu návštěvníků. Vznikl systém Sklik.cz a změn se dočkaly i populární Mapy.cz, které dostaly letecké snímky.
V roce 2007 Seznam.cz vstoupil do společnosti Global Inspiration a stal se tak spolumajitelem videoportálu Stream.cz. Ten díky tomu bleskově rostl a dosáhl milionu diváků měsíčně. Vznikla obchodní a nákupní služba Zboží.cz, která se rychle stala jedničkou na českém trhu. V této době Seznam stále posiloval svou pozici a předháněl i zahraniční konkurenci. Došlo mj. na spojení s portálem Atlas.cz a vyhledávání Seznamu bylo v České republice nejpoužívanější s přibližně 60 % trhu.
V roce 2008 už měl Seznam přes 600 zaměstnanců a otevřel novou pobočku v Brně. Email.cz začal nabízet „neomezenou“ kapacitu schránky a vznikl např. portál Prozeny.cz.
V roce 2009 nasadil Seznam.cz jako partnera pro zahraniční vyhledávání vyhledávač Bing od Microsoftu.
Právě kolem konce roku 2009 začal Seznam.cz ztrácet svou dominantní pozici a dohnal jej Google. V té době byly ještě podíly vyrovnané. V roce 2021 již Seznam k vyhledávání používá jen přibližně 17 % českých uživatelů. Vyhledávací jedničkou se stal Google.
2011-2015
Do další dekády vstoupil Seznam s návštěvností přes 5 milionů návštěv měsíčně. Čím dál větší úspěch slavily Mapy.cz, které dostaly plánovač cyklotras. Nechyběly ani nové projekty v podobě Sdovolená.cz a Smoto.cz.
Pamatujete si hlášku „Seznam, najdu tam co hledám“? Ta se v roce 2011 stala novým mottem společnosti a nešlo jí uniknout. Byla v televizi, na billboardech i v online prostoru. Vznikl slevový portál Seznam Tip a došlo i na letenky v podobě Sletenky.cz. Důležitou novinkou byla i mobilní aplikace Mapy.cz.
Streamu se dařilo a Seznam se proto rozhodl pro jeho koupi. Odpůvodního majitele odkoupil i druhou polovinu. Po redesignu nadále rostl i bulvární plátek Super.cz, který společně s portály Novinky.cz a Sport.cz tvořil silnou online skupinu.
Rok poté se Pavel Zima přesunul na pozici generálního ředitele a výkonným ředitelem se stal Michal Feix. Představena byla nepříliš úspěšná služba Mixér.cz a řada mediálních portálů se dočkala redesignu. V roce 2012 si Seznam.cz konečně také poradil s indexováním zahraničních stránek a vylepšil svůj vyhledávač.
S rostoucím počtem návštěvníků projektů Seznamu došlo k rozhodnutí o stavbě vlastního datového centra. Stream se postupně změnil v internetovou televizi a nadále rostl. Mapy.cz v roce 2013 potěšily běžkaře přidáním tratí a přibyla i funkce offline prohlížení uložených mapových podkladů v mobilní aplikaci. Ve stejném roce došlo k vydání vlastního mobilního prohlížeče.
Datové centrum se začalo stavět již v roce 2014. Dostalo název Kokura a umožnilo Seznamu flexibilněji reagovat na potřeby rychle rostoucích služeb. V roce 2014 se na obrazovkách poprvé objevil Tonda Blaník, který přispěl k dalšímu rozmachu Stream.cz a zvýšil poptávku po videoreklamách.
Liška je zpátky v kurníku a legendární @tondablanik is back! Sledujte 1. díl nové série -> https://t.co/9OBoc03hfo pic.twitter.com/2mgjPidOOQ
— Stream (@stream__cz) December 31, 2015
Nová verze domovské stránky sklidila v roce 2015 úspěch a počet uživatelů vzrostl na 200 000 uživatelů denně. Na Streamu debutovaly nové pořady televizního formátu, jako je Autobazar Monte Karlo či Pizza boy.
2016-2020
Ivo Lukačovič se stal v roce 2016 znovu 100% majitelem Seznamu. Od zahraničních investorů odkoupil zpět 30% podíl, který prodal kvůli prostředkům pro další rozvoj. Změnila se struktura vedení společnosti a Seznam vstoupil do nových oblastí. Poprvé se díky HbbTV objevil na televizních obrazovkách obyvatel České republiky. Vznikly Seznam Zprávy a seznam nejzajímavějších článků z českého internetu Newsfeed, kde najdete i články z inSmart.cz. O pořádný rozruch se opakovaně postaral bavič Kazma se svou One Man Show, jehož počiny napálily celý svět.
Neuvěřitelné! @Kazma_Kazmitch a jeho řádění na #mshokej má téměř milion přehrání -> https://t.co/bUmGc33S8C pic.twitter.com/SrPecsYKv9
— Stream (@stream__cz) June 9, 2016
V roce 2017 přibyla do Mapy.cz funkce offline prohlížení podkladů celého světa. Přibyla také možnost plánovat výlety a Email.cz dostal novou podobu. Koncem roku měl 8 milionů aktivních schránek, což je mimochodem více, než je počet uživatelů internetu v České republice.
HbbTV byla jen předzvěstí něčeho většího. V roce 2018 se stala Televize Seznam opravdovou celoplošnou televizí, kterou si mohl naladit kdokoliv díky pozemnímu vysílání. Nová služba Email Profi nabízí hostování e-mailových schránek na vlastní doméně komukoliv a zdarma. Smutný konec čekal službu Spolužáci.cz.
Společně s novým televizním vysíláním koupil Seznam v roce 2019 také rádia Expres FM a Classic Praha. Vznikl videoportál Televize Seznam. Překvapením bylo uvedení vlastní edice telefonu, který vyráběl Samsung.
V roce 2020 poznamenala novinky ve službách Seznamu koronavirová pandemie. Mapy.cz dostaly neplánovanou funkci v podobě sledování rizikových kontaktů. Seznam nadále upevnil svou pozici v českém mediálním prostoru a k nelibosti mnohých ukončil provoz sociální sítě Lidé.cz.
Tak a je to, https://t.co/O7exwoHHuy uzavřeno.
Byla to divoká jízda. pic.twitter.com/dlA6kmyzxS— Marek Vacek (@VacekMarek) December 14, 2020
2021
Seznam oslavil 25 let na českém trhu a nutno podotknout, že na českém internetu jde o nejvýraznější firmu. I přes klesající tržní podíl ve vyhledávání příjmy Seznamu rostou a pokračují i vylepšení vyhledávače. Jednoho z největších vylepšení svého vyhledávače v historii se Seznam dočkal začátkem února.
Nelze nicméně předpokládat, že by se něco zásadního změnilo v oblasti vyhledávání a uživatelé začali utíkat zpět k Seznamu. Kde má česká společnost další potenciál k růstu je oblast mediální, kde se jí v posledních letech daří nad očekávání.
Jak zacvičil koronavirus s českým mediálním trhem?
Zdá se, že s každým trochu jinak. Srovnal jsem si leden 2020 (mediálně ještě předcovidový měsíc) s lednem 2021.
Zdroj Netmonitor, filtrováno jen na média, i když u HP @seznam_cz jsem si dovolil udělat výjimku 😉 pic.twitter.com/qo3dAA65VG— Marek Vacek (@VacekMarek) February 25, 2021
Jaké budou další kroky a projekty Seznamu? Jak je vidět z novinek představených v předchozích letech, český internetový gigant bude především nadále vylepšovat své služby a sledovat aktuální trendy. Řady novinek se nepochybně dočkáme u oblíbeného mapového portálu Mapy.cz, který má v česku silné zastoupení především mezi turisty. Seznam chce Mapy vylepšit o další funkce a vedle stávající podpory Apple CarPlay přidal letos např. podporu Android Auto.
Nejvíc lituji zaříznutí služby lide.cz. Zdá se mi ale, že to bylo daleko dřív než 2020. Článek bohužel nepíše nic o důvodech k tomuto kroku.
Nejvíc chválím mapy a slovníky, dobrá práce! Dočkají se slovníky nějakého dalšího jazyka?