Proč být digitálním nomádem: když je práce životem a život radostí

Už víme, kdo digitální nomádi vůbec jsou: ti, kdo mohou pracovat odkudkoliv a nebojí se této možnosti využít. Cestují, objevují a u toho pracují – pro jednoho noční můra, ale pro dalšího idylka plná přírodních krás, nočního života v moderních městech a propojení digitálního světa s tím skutečným.

O nástrahách, se kterými se mohou digitální nomádi během svého potulného stylu života setkat, jsme již psali. Protože však nevýhody přirozeně vyvažují výhody a benefity, zaměříme se nyní na to, proč může být pro někoho život digitálního kočovníka skvělým způsobem obživy.

Přinášíme pět výhod, které pracovní život na cestách obnáší.

Obrázek: Proč být digitálním nomádem: když je práce životem a život radostí

1. Žádné dojíždění za prací

Ačkoliv pracovní prostředí se postupem času proměňuje, mnohé zůstává stejné: dojíždění za prací v ranní špičce, kancelář nebo open space a kolegové, které vidíte každý den v týdnu na 8 hodin denně. Stereotyp sice není všudypřítomný, ale je častý.

Téměř každý si navíc vzpomene na něco dalšího, co ho na jeho pracovním místě štve. Káva, které chutná otřesně, kolega, který se neustále musí s někým vybavovat nebo šéf, se kterým nedokážete vyjít; o problémech s větráním, klimatizací či termostatem ani nemluvě.

A co teprve dopravní zácpa? Když hodiny denně trávíte jen tím, abyste se dostali do práce nebo z práce, je to demotivující; kromě osmi hodin na pracovišti vám další dvě, tři, klidně čtyři hodiny denně zabere ještě samotná doprava.

Digitální nomádi mají v tomto velkou výhodu: pracují kde chtějí, v prostředí, jaké si sami zvolí. Kávu si mohou dát v dobré kavárně, a dopravní zácpy je příliš netrápí. Wi-Fi je v rozvinutějších zemích jen málokdy daleko.

Obrázek: Proč být digitálním nomádem: když je práce životem a život radostí

2. Flexibilní dovolená

Byť život digitálního nomáda je plný pracovního vytížení – mnohdy notně namáhavého a zdlouhavého, možnost častých dovolených, nebo alespoň výletů do krásných míst je klíčovým benefitem. Jet na měsíc do Thajska, pracovat a živit se, ale zároveň pár dní nebo týdnů strávit objevováním jeho tajů a nádher? Proč ne.

Této výhody navíc požívají i ti, kteří jsou digitálními nomády takříkajíc „napůl“: můžete mít stálé bydliště, ale s možností práce odkudkoliv není problém se sebrat třeba na Vysočinu a během běžné denní práce si ještě projít okolí Sázavy. Stojí to za to.

Obrázek: Proč být digitálním nomádem: když je práce životem a život radostí

3. Pracujete, kdy potřebujete

Někdy máte práce nad hlavu, ale v kanceláře trávíte už tak hodně času. Jindy jen tupě zíráte do monitoru, protože zkrátka nemáte nic důležitého a naléhavého na práci; domů ale nemůžete, svých 8 hodin si odsedět musíte.

Digitální nomádi pracují ve chvíli, kdy potřebují. Chcete pracovat ráno, odpoledne, večer nebo v noci? Denní doba nebo i konkrétní den v týdnu mnohdy nehrají roli. Podobný styl práce sice vyžaduje disciplínu, ale vyplatí se v podobě ušetřených nervů a lepšího pocitu z vykonané práci: tedy, technicky vzato, i lepší pracovní výkonnosti.

Obrázek: Proč být digitálním nomádem: když je práce životem a život radostí

4. Poznávání odlišných kultur

Byť málokdy je možné skutečně do hloubky proniknout do kultury země, v níž zrovna trávíte svůj čas, práce odkudkoliv nepochybně prohlubuje znalosti jiných zemí. Česká republika je jiná než Francie, ta je zase jiná než Austrálie a ta se liší od Japonska. Pokud chce a má dostatek finančních prostředků, digitální nomád může poznat mnohá specifika a zajímavé zvyky zemí, v nichž se ocitne.

Skvělý je potulný život i z jazykového hlediska. Jen máloco vám pomůže získat skvělé praktické základy jazyků než to, že budete pobývat v zemích, kde se používají. Jistě, do hloubky se je naučíte jen s dodatečnou snahou, například ve formě jazykových lekcí nebo knih, ale cenné znalosti a zkušenosti získáte i tak.

Obrázek: Proč být digitálním nomádem: když je práce životem a život radostí

5. Motivace

Ráno vstát, dát si snídani a kávu, jet do práce, osm hodin si dělat to svoje, jet domů, odpočívat, spát. Jistě, to je extrémně zjednodušený pohled na věc, ale stereotyp běžné práce může být leckdy demotivující.

Digitální nomád je – ne vždy, ale obvykle – svým vlastním šéfem. Pracuje pro různé lidi, ať už na projektech nebo formou dlouhodobé spolupráce, a mnohé záležitosti včetně pracovní náplně nebo časového vytížení si určuje sám. Motivace je jednoduchá, jasná a efektivní: kolik si chci vydělat? Co stihnu udělat? Na čem hodlám pracovat? Běžné otázky v živote mnoha freelancerů i digitálních nomádů, které chuť do práce podporují už jen tím, že si je dotyční vůbec mohou pokládat.

Samozřejmě, digitální nomádi mohou nalézt i množství dalších výhod u svého způsobu práce. Ty jsou však často velmi specifické, subjektivní a nemusí vyhovovat každému.

A jak se práce na cestách líbí vám?

Obrázek: Biorobotické medúzy: Hlubiny oceánů budou prozkoumávat podvodní kyborgové
Biorobotické medúzy: Hlubiny oceánů budou prozkoumávat podvodní kyborgové
Obrázek: Globální dodávky chytrých telefonů rostou, největší odbyt má Samsung
Globální dodávky chytrých telefonů rostou, největší odbyt má Samsung
Obrázek: Čtyřnohý společník pro astronauty. NASA vyvíjí nové roboty pro kosmické mise
Čtyřnohý společník pro astronauty. NASA vyvíjí nové roboty pro kosmické mise
Obrázek: Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?