Národní muzeum, konkrétně jeho historická stará budova, byla po několik let uzavřena kvůli rozsáhlé rekonstrukci zajišťující stabilitu i modernost.
Jednou z částí, která se dočkala největších změn, je spojovací chodba mezi historickou a novou budovou – dříve nevýrazná, málo používaná a temná chodba se proměnila v nádhernou multimediální konstrukci, na níž se promítají nejdůležitější momenty České státnosti v posledních 100 letech.
Od těch nejlepších v posledním století – tatíčka Masaryka a počátků samostatného Československého státu a sametovou revoluci, dosud poslední z klíčových události české historie – až po ty nejhorší: Invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa a ruskou okupaci či vládu nacistů za protektorátu.
Historie v chodbě
To je jedna ze dvou částí projekce. Druhá se zaměřuje na Prahu, a to od vzniku planety Země (krátce), vzniku hlavního města samotného, přes Karla IV. Až do dnešních dob, včetně historicky přesných vývěsních štítů na budovách a bořených nebo stavěných budov na Václavském náměstí, které je hlavním terčem výstavy.
Je to úchvatná podívaná. Multimediální výstavy už dnes nejsou nic speciálním, ale výstavka ve spojovací chodbě – která má sloužit jen jako průchozí bod mezi dvěma budovami – přesto vyniká. Možná tím, jak citlivě je postavena: Vidíte to nejlepší i to nejhorší, co naši zemi potkalo, v jedinečném prostředí Václavského náměstí, klíčového bulváru republiky. Právě zde řada nejvýznamnějších události českého státu začala – nebo skončila.
112 metrů dlouhá chodba využívá 38 laserových projektů s ultrakrátkými objektivy, technickou stránku zajistila společnost Panasonic. Technické detaily není třeba příliš rozvádět, ale výsledek je působivý; jednotlivé obrazy nejsou izolované, v různých částech chodby uvidí návštěvník jiné části Václavského náměstí.
Pokud se do Národního muzea v nejbližší době chystáte, doporučujeme spojovací chodbu nevynechat.