Budoucnost bez tabáku? Nový IQOS VEEV je vaporizér s chytrou mobilní aplikací

Alternativu pro ty, kteří chtějí náhradu k tabákovým produktům, uvedla společnost Philip Morris International na český trh jako na první v Evropě a celosvětově druhý po Novém Zélandu. Po zahřívaném tabáku IQOS HEETS je nyní odklon od klasických cigaret ještě větší. IQOS VEEV staví na kapalných náplních a odlišném systému vytváření páry, díky čemuž má být pro uživatele bezpečnější.

Když Philip Morris uvedl v roce 2017 na český trh technologii IQOS, prezentoval hlavně snížení rizik spojených s kouřením až o 90-95 %. Cílem bylo nabídnout méně škodlivou alternativu ke klasickým cigaretám. Systém nahřívaného tabáku kuřáky zaujal a uživatelů IQOS je jen v České republice a na Slovensku kolem 600 000. Nová generace produktů IQOS VEEV je na první pohled jiná a klasické cigarety už na pohled nepřipomíná vůbec. Jde totiž o tzv. elektronické cigarety, kde tabák plně nahrazuje tekutá náplň, tzv. liquid.

Obrázek: Budoucnost bez tabáku? Nový IQOS VEEV je vaporizér s chytrou mobilní aplikací

Česká republika je prvním trhem v Evropě, kde PMI novou technologii uvádí. Ve světě již své elektronické cigarety běžně prodává, technologii VEEV však vedle ČR najdeme pouze na Novém Zélandu.

Novinka IQOS VEEV je elektronickou cigaretou

Vaporizér IQOS VEEV má podobu kapesního zařízení o rozměrech 22,7 mm × 98,9 mm × 15,9 mm a váze pouhých 38 g. Na první pohled se zařízen podobá modelu IQOS 3 Multi. U VEEV však chybí otvor pro nahřívaný tabák. Ten nahrazují tekuté náplně ukryté v koncovém vyměnitelném náustku. Většina elektroniky se nachází v hliníkovém těle samotného zařízení. Najdeme zde baterii s kapacitou 230 mAh, jejíž plné nabití prostřednictvím USB-C konektoru zabere 30 minut. Dále nechybí kazatele v podobě čtveřice diod, vibrační motorek a Bluetooth.

Obrázek: Budoucnost bez tabáku? Nový IQOS VEEV je vaporizér s chytrou mobilní aplikací

Na český trh míří 5 barevných variant. Zájemci si mohou k barvě zařízení zvolit i odpovídající pouzdro.

Nahřívací mechanismus je u VEEV oddělený a ukrytý ve vyměnitelném náustku s náplní. Při zahřívání na teplotu 200-220 °C se směs v náplních mění na speciální ocelové mřížce na aerosol tvořený převážně vodní párou, glycerinem a nikotinem. Teplota je zde nižší jak oproti klasickým cigaretám kde dochází ke spalování (až 800 °C), tak proti nahřívanému tabáku (až 300 °C).

S elektronickou cigaretou VEEV lze použít pouze oficiální náplně

Právě náplně jsou u elektronických cigaret dlouho diskutovaným tématem. Otevřený design u běžně prodávaných produktů umožnil prodejcům i zákazníkům užívat náplně pochybného původu, které mohly způsobit vážné zdravotní problémy. I to je důvodem, proč se do IQOS VEEV liquid nedolévá. Uzavřené náplně VEEV lze pouze snadno vyměnit za nové přičemž jedna by měla stačit až na 360 standardních potáhnutí. Problémem není ani jejich výměna v průběhu užívání, přičemž každá příchuť je rozlišena barevným proužkem v náustku. Díky speciální konstrukci se pak uživatelé nemusí bát vytečení náplně ani při nošení v kapse.

Obrázek: Budoucnost bez tabáku? Nový IQOS VEEV je vaporizér s chytrou mobilní aplikací

Vedle tekuté náplně se uvnitř náustku nachází patentovaná nahřívací ocelová mřížka skládající se z drátků o tloušťce lidského vlasu, která se stará o stabilní produkci aerosolu a tím pádem i neměnnou chuť po celou dobu užívání. Technologie dostala název MESH. Běžné elektronické cigarety staví nejčastěji na systému knotu a zahřívací cívky. Nahrazení knotu a cívky mřížkou vede podle výrobce ke stabilnější chuti a snižuje riziko přepalování náplně. Díky tomu, že má každá náplň v sobě vlastní nahřívací mřížku, odpadá potřeba čištění zahřívacího tělesa, jako je tomu u systému nahřívaného tabáku i běžných elektrických cigaret.

Nikotin z tabákových listů

E-kapaliny pro VEEV jsou vyráběny v Holandsku a obsahují nikotin farmaceutické kvality. Na český trh míří čtveřice příchutí včetně klasické tabákové a oblíbené mentolové. Kuřáci, kteří přišli z důvodu zákazu mentolového tabáku ze strany EU o oblíbenou příchuť, tak mají potenciální alternativu. V balení jsou vždy 2 náplně, přičemž doporučená maloobchodní cena je 169 Kč za balení.

Podle PMI je tabák stále nejefektivnější cestou, jak získávat nikotin. Nikotin používaný v e-kapalině VEEV je tedy i nadále rostlinného původu, extrahovaný z tabákových listů.

Chytřejší aplikace a připojení přes Bluetooth

Připojení s chytrým telefonem přes Bluetooth bude v případě IQOS VEEV dávat o poznání větší smysl, než tomu bylo doposud u modelu pro zahřívaný tabák. Prostřednictvím mobilní aplikace pro Android je možné ovlivňovat nastavení samotného zařízení, sledovat osobní statistiky, nebo zařízení uzamknout. Připraveny jsou i desktopové aplikace a webová aplikace pro iOS se stejnými funkcemi.

Po spárování s telefonem lze v aplikaci ovládat množství generovaného aerosolu a tím pádem i měnit množství nikotinu v jednom potáhnutí. Zajímavou funkcí je generování vibrací při potáhnutí. Výrobce ji zdůvodňuje snahou o zapojení dalších smyslů. Přirovnat lze k pocitu z užívání vodní dýmky, kdy lze cítit bublání až na rtech. Vibrace i jejich intenzitu bude v aplikaci možné nastavovat také.

Obrázek: Budoucnost bez tabáku? Nový IQOS VEEV je vaporizér s chytrou mobilní aplikací

Užitečnou funkcí je uzamčení zařízení, tedy jakýsi rodičovský zámek. Zamčené zařízení není bez odblokování v aplikaci možné používat. Bluetooth poslouží i v případě, že uživatel nebude moci zařízení nalézt a ví, že je v jeho dosahu. V módu vyhledávání zařízení dojde ke spuštění vibrací, díky čemuž bude snadnější malé zařízení najít. Statistiky užívání poté umožní sledovat historii užívání zařízení a mohou být zpětnou vazbou pro uživatele, když zařízení užívá příliš.

VEEV chce rozbít tabu kolem elektronických cigaret

Jestli elektronické cigarety doposud znamenaly divoký západ, kde si do zařízení každý naleje cokoliv ho napadne, VEEV se vydává jiným směrem. Uzavřená konstrukce dává elektronické cigaretě serióznější podobu a mohla by zvýšit věrohodnost oblasti vapování. Na českém trhu se zařízení začíná prodávat v těchto dnech za 599 Kč. Dvojice náplní vychází na 169 Kč a vydržet by každá měla na dva dny běžného vapování.

Našim zákazníkům velmi pečlivě nasloucháme a víme tedy, že jedna varianta bezdýmného produktu nedokáže uspokojit potřeby všech. Jsem proto nesmírně ráda, že právě Česká republika se dnes stává prvním evropským a druhým světovým trhem, na který IQOS VEEV, naše nejpokročilejší řešení v segmentu vapingu a elektronických cigaret, uvádíme. Jsem přesvědčena, že značka IQOS, která si u nás během uplynulých tří let dokázala získat důvěru již stovek tisíc uživatelů, tak nyní dokáže oslovit ještě širší okruh dospělých kuřáků,“ zmínila k uvedení nového produktu Andrea Gontkovičová, generální ředitelka Philip Morris ČR a.s.

V současnosti užívá systém zahřívaného tabáku IQOS na celém světě odhadem 16,4 milionu dospělých uživatelů, z nichž téměř 12 milionů již cigarety přestalo kouřit úplně. Ambicí PMI je, aby do roku 2025 přešlo na bezdýmné alternativy alespoň 40 milionů dospělých kuřáků, kteří by jinak pokračovali v kouření klasických cigaret značky.

Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Obrázek: Předplatné nebude, tvrdí Samsung. Prsten Galaxy Ring může konkurenci zatopit
Předplatné nebude, tvrdí Samsung. Prsten Galaxy Ring může konkurenci zatopit
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?