Jak zachránit sluchátka po pádu do vody? S trochou štěstí a trpělivosti

Jak vysušit bezdrátová sluchátka po pádu do vody? Mobilní telefony a sluchátka patří mezi nejčastější zařízení, která se mohou dostat do nechtěného styku s vodou. V rámci testování nových sluchátek se nám povedlo do jedné takové nepříjemné situace dostat. V článku si řekneme, jak se nakonec podařilo bezdrátová sluchátka zachránit.

Propadl jsem nové vášni. Při každé činnosti, která nevyžaduje velké mentální zapojení poslouchám audioknihy a podcasty. Člověk se mnohé dozví a využije čas ještě efektivněji. Uklízení domácnosti a řízení už tak nejsou taková nuda. Došlo to tak daleko, kdy si občas pouštím podcast i při večerní hygieně typu čištění zubů. A právě to se minule stalo osudným pro bezdrátová sluchátka Huawei Freebuds 4i, která právě podrobujeme dlouhodobému testování.

Sluchátko v umyvadle, záchodě či v bazénu

Při čištění zubů jsem se naklonil nad umyvadlo a ručníkem kolem krku zavadil o ucho, ze kterého do tekoucí vody vypadlo malé bezdrátové sluchátko. Ač byla reakce rychlá, došlo k jeho namočení. Následovalo rychlé vytažení z vody, vysušení ručníkem a ubrousky a chvíle přemýšlení. Co teď? Když jsme před časem psali detailní článek Jak vysušit mobil po pádu do vody, bylo jedním z nejdůležitějších prvních kroků vypnutí zařízení. A právě to u sluchátek tohoto typu není úplně dobře možné.

Obrázek: Jak zachránit sluchátka po pádu do vody? S trochou štěstí a trpělivosti

Pád do záchoda či bazenénu není vzácností. Lidé také často zapomenou, že mají sluchátka při sobě. Foto: Lukáš Voříšek, redakce inSmart.cz

Abyste totiž sluchátka vypnuli, musíte je vložit zpátky do pouzdra. Jenže ono pouzdro slouží díky integrované powerbance zároveň k nabíjení, kterému je třeba se v případě namočené elektroniky vyhnout. U moderních sluchátek tohoto typu dochází k nabíjení a vypnutí sluchátek automaticky až po vložení do pouzdra. Je jedno, jestli jde model od Apple, Huawei nebo třeba Xiaomi. Princip je u mnoha modelů podobný.

Sluchátko tedy muselo zůstat z nabíjecího pouzdra venku a zapnuté. Chvíli ještě fungovalo, ale během několika chvil došlo vlivem namočení vnitřní elektroniky k vypnutí. Následoval pohled do útrob internetu. Rozebírání sluchátek nepřichází v úvahu – jsou poctivě lepená. Zahřívání fénem také není dobrý nápad.

Jak zachránit namočená sluchátka? Pomůže silikagel a dlouhé sušení

Jedinou rozumnou možností na záchranu pravého sluchátka bylo jeho důkladné vysušení. Použit byl silikagel určený k pohlcování vlhkosti, který lze běžně nakoupit na internetu a výrobci jej často přibalují k nové elektronice. Sluchátko jsem společně s několika sáčky gelu umístil do neprodyšného IKEA sáčku a nechal 3 dny vyschnout. Při vysoušení elektroniky se spěch nevyplácí a předčsné zapnutí vlhkého zařízení může způsobit jeho poškození a rychlý konec.

Obrázek: Jak zachránit sluchátka po pádu do vody? S trochou štěstí a trpělivosti

Silikagel je pro vysoušení mnohem lepší než rýže. Nahradit jej lze např. kočičím stelivem na podobné bázi. Foto: Pixabay

Po 3 dnech přišel na řadu test. Vložení sluchátka do pouzdra a nabití. Po půlhodině nabíjení se nic nedělo a sluchátko bylo „mrtvé“. Následovalo tedy další dvoudenní sušení a poté nabíjení, tentokrát však s připojením nabíjecího pouzdra na nabíječku. Po cca 2 hodinách přišel na řadu další pokus o zapnutí. Tentokrát k velké radosti došlo k oživení sluchátka, které hlásilo plnou baterii a bez problémů fungovalo.

S trochou štěstí může záchrana vyjít

Problémem mohla být podle konzultace se servisem nikoliv zbývající vlhkost (pravděpodobně už tam žádná nebyla), ale spíše podvybití baterie, ke kterému došlo souhrou několika vlivů.

U vysušené elektroniky může docházet k dalším problémům. Ze zkušenosti je náchylná na poškození baterie, která se může nafouknout a poškodit zařízení. Že je něco špatně většinou napoví krátká výdrž či podivné chování (přepínání, vypadávání zvuku apod.). Zde se naštěstí už přes týden vše tváří v naprostém pořádku.

Důležité je opětovné zapnutí a nabíjení zařízení neuspěchat, několik dní počkat a zvolit vhodný způsob odstranění vlhkosti. S trochou štěstí a trpělivosti pak mohou sloužit klidně i několik dalších let.

Zdroj: inSmart.cz

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Fokker Dr.I slaví 108 let: Legendární trojplošník Rudého barona ovládl vzdušné souboje první světové války
Obrázek: Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Obrázek: Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Tyto funkce Xiaomi 15 se vám na dovolené budou opravdu hodit
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší