Jak zachránit utopený telefon? Pomůže rýže, alkohol a stelivo pro kočky

Politý či utopený telefon je noční můrou každého uživatele. Pokud se vám povedlo skočit do bazénu s mobilem v kapse, polít smartphone vodou či se do telefonu dostala vlhkost, máme pro vás snadný postup jak ho vysušit a zachránit před rozbitím. Jak dostat vodu a vlhkost z mobilu a co vše udělat, aby po zapnutí opět fungoval?

Ať je telefon vodotěsný či nikoliv, voda se do něj dostat může. Co dělat v případě, že vám jej někdo polije, nebo vám např. spadne do vany či bazénu? Připravili jsme pro vás několik ověřených rad, které dokáží zachránit nejen smartphone, ale většinu nositelné elektroniky.

Rychlý postup, jak vysušit utopený telefon:

 1. Utopený telefon vypněte.
 2. Sundejte všechny kryty (pokud je to možné).
 3. Vyjměte baterii (pokud je to možné).
 4. Očistěte telefon od vody a nečistot.
 5. Osušte jej manuálně jak jen to jde.
 6. Vložte mobil do uzavíratelné krabičky a zasypte rýží nebo ideálně silikonovým stelivem pro kočky.
 7. Počkejte 24-48 hodin.
 8. Zkuste zařízení zapnout.
  • Pokud se vše povedlo a start proběhl úspěšně, proveďte co nejrychleji zálohu dat.
  • Pokud zařízení nefunguje, vyhledejte odborný servis.
Mobil spadlý do bazénu

Pokud se do mobilu dostane voda, je důležitá včasná reakce. Zdroj: Getty Images

Co nedělat s utopeným telefonem:

 1. Nesušte zařízení fénem či v sušičce.
 2. Nezapínejte jej netrpělivě před vysušením.
 3. Po zapnutí nespoléhejte, že je vše v pořádku a raději zálohujte.

1. Mokrý mobil okamžitě vypněte a vyjměte baterii

Hned poté, co zařízení zachráníte z vody či jiné tekutiny (pivo a další limonády nejsou výjimkou) jej vypněte nejrychlejší možnou cestou – většinou podržením zapínacího/vypínacího tlačítka. Pokud je to u vašeho modelu možné, sundejte kryty a vyjměte baterii. Bohužel u novějších modelů již bývá baterie ukrytá pod pevně přilepeným a přišroubovaným krytem. V takovém případě baterii nechte na místě.

Obrázek: Jak zachránit utopený telefon? Pomůže rýže, alkohol a stelivo pro kočky

2. Zbavte utopený telefon vody a nečistot

Pokud se dovnitř dostala čistá voda, můžete přejít k sušení telefonu. Pokud se však jednalo o jinou tekutinu, např. limonádu, pivo či dokonce slanou vodu, je lepší jej nejprve vyčistit destilovanou vodou či čistým lihem a odplavit tak nejrůznější látky, které by mohly způsobovat korozi a zkraty.

Následně vše osušte papírovou utěrkou či hadříkem a snažte se manuálně zbavit všech viditelných nečistot a vody. Lithiové baterie uvnitř telefonů špatně snáší vlhkost a po utopení či polití často vypovídají službu.

Telefon, do kterého se dostala voda, nejprve usušte a zazálohujte. Mokrý telefon nenabíjejte.

3. Mobil dejte rychle do rýže nebo steliva pro kočky – absorbují vlhkost

Očištěný telefon vložte do plastové uzavíratelné nádoby. Do nádoby nasypte suchou rýži, uzavřete víkem a takto nechte zařízení minimálně 24 – 48 hodin. Zvědavost se nevyplácí a lepší je nechat zařízení sušit déle. Rýže funguje podobně jako gelové kuličky, které znáte z balení různých produktů a vstřebává vlhkost.

Obrázek: Jak zachránit utopený telefon? Pomůže rýže, alkohol a stelivo pro kočky

Pokud byste náhodou měli po ruce vysoušecí sáčky obsahující silica gel, ideálně sáhněte po nich. Koupit se dají běžně na internetu či v chovatelských potřebách v podobě silikonového steliva pro kočky.

Silica gel jako takový účinkuje lépe než rýže, ale  je pravděpodobné, že snáze v danou chvíli seženete spíše rýži do níž telefonu vložíte.

Zkušenosti z praxe: Po zapnutí zachráněný „utopený“ mobil zazálohujte

Pokud se vše povedlo a zařízení po vysušení naběhne, okamžitě přejděte k záloze veškerých dat. Využít k tomu můžete nástroje vestavěné v systému, nebo přejděte k manuální záloze. Pomohou i šikovné zálohovací aplikace pro iOS či Android.

Utopený mobil

I přes opětovné zapnutí totiž nemusí být vyhráno. Jako potvrzuje zkušenost našeho redaktora, zařízení může jeden den bez problémů fungovat a druhý den již nenaběhne. I proto je důležité okamžitě provést zálohu a být připraven na nejhorší. Dobrým pomocníkem je automatické zálohování v iOS a na Androidu, které pravidelně synchronizuje vaše kontakty a fotografie do cloudu.

Jak se zbavit vlhkosti pod displejem telefonu?

Častým jevem, na který mnohdy narazí i majitelé tzv. „voděodolných“ telefonů, je srážení vlhkosti pod displejem. Potvrzuje to i australská žaloba na Samsung, jak jsme informovali v článku Voděodolnost telefonů neplatí u bazénu ani v moři: Samsung čelí žalobě kvůli vodotěsnosti svých zařízení.

Co tedy dělat, pokud se pod displejem objeví zarosená místa? Podobně jako v předchozím případě i zde lze doporučit rychlé vypnutí, sundání krytů a vyndání baterie (pokud je to možné) a umístění do uzavřené nádoby s rýží. Nyní stačí počkat alespoň 24 hodin a následně můžete zařízení vyndat. Vlhkost by měla zmizet.

Jak vysušit telefon
 • Funkčnost návodu - 85%
  85%
 • Jednoduchost návodu - 100%
  100%
93%
avatar
  Odebírat  
Upozornit na
Blockchain a kryptoměny Chytrá domácnost Chytrá města Chytrá věda Chytrá zábava Chytrá zařízení Chytré aplikace Chytré automobily Chytré studie Chytré technologie Chytré zprávy IoT Průmysl 4.0 Tiskové zprávy
Obrázek: Nefunkční DVB-T2 set-top-boxy se objevily v Penny Marketu: Na co si dát při výběru pozor?
Nefunkční DVB-T2 set-top-boxy se objevily v Penny Marketu: Na co si dát při výběru pozor?
Obrázek: Aplikace pro chytré reproduktory mohou snadno špehovat uživatele; Amazonu a Googlu je to jedno
Aplikace pro chytré reproduktory mohou snadno špehovat uživatele; Amazonu a Googlu je to jedno
Obrázek: Používejte Firefox, je jediný bezpečný, radí německý BSI
Používejte Firefox, je jediný bezpečný, radí německý BSI
Obrázek: Mobil se třemi displeji? LG jde jinou cestou, místo ohýbatelných displejů zvýší počet
Mobil se třemi displeji? LG jde jinou cestou, místo ohýbatelných displejů zvýší počet

Jihokorejská společnost LG Electronics chystá na 6. září (na veletrh IFA 2019) novinku: Oznámení smartphonu s celkovým počtem 3 displejů. K čemu...

Zavřít