Samsung dnes představil dvojici nových ohebných chytrých telefonů. Galaxy Z Fold 3 dostal především podporu dotykového pera, které známe od série Note, Galaxy Z Flip 3 zase dvojnásobně velký vnější displej. A také skvělé funkční a stylové příslušenství.
V podání Samsungu se jedná již o 3. generaci skládacího telefonu. Tím prvním byl Samsung Galaxy Fold v roce 2019, následoval Galaxy Z Fold 2 v roce 2020, kdy se k němu přidal i Z Flip a nyní jsou to modely Galaxy Z Fold 3 a Z Flip 3, aby se názvosloví sjednotilo.
Samsung Galaxy Z Flip 3: Stylovka pro „každého“
Malá placka, která se po rozevření změní v parádní telefon. Pokud chce někdo telefon a nepotřebuje tablet, je Z Flip 3 dobrá volba. Ohýbání je návykové a rychle si na něj zvyknete. Se svými rozměry v zavřeném stavu 72,2 × 86,4 × 17,1 – 15,9 mm je to prostě drobek. Naopak po otevření máte parádní telefon s 6,7″ displejem a rozměry 72,2 × 166,0 × 6,9 mm. Displej má rozlišení 2640 × 1080 pixelů, což udává jemnost 425 ppi. Na AMOLED displej se skvěle dívá. Díky 120Hz frekvenci je navíc vše dokonale plynulé.
Zůstaneme u těla. To je vyrobeno z kovu, konkrétně z vylepšeného odolnějšího hliníku. Avšak záda jsou pokryta sklem (s výjimkou černé barvy, ta má hliníková záda), které je lehce zakřivené až na hranu. Jedná se o sklo Corning Gorilla Glass Victus, což je zatím nejodolnější sklo této firmy. Z Flip 3 se dá pohodlně otevřít jednou rukou, tuhost pantu je akorát. Zároveň drží v jakékoliv poloze, takže jej můžete ohnout třeba jen o 90° a využít tak jako jakýsi stojánek pro fotoaparát, nebo ho taktéž v 90° úhlu držet podobně jako staré videokamery při natáčení. Abych nezapomněl, hmotnost telefonu je 183 gramů.
Největší změna se na první pohled udála venku, resp. na zádech. Zde se nacházel malý 1,1palcový stavový displej, který ukazoval řádek textu. Nyní je zde téměř dvojnásobný, dotykový displej s úhlopříčkou 1,9″ a s rozlišením 512 × 260 pixelů. Na něj je možné umístit různé widgety, ať už se jedná o přehrávač hudby, kalendář nebo třeba stopky. Samozřejmostí jsou notifikace, kterými lze v případě zpráv z různých platforem procházet. Po dvojkliku se pak dané oznámení otevře na hlavním displeji, stačí telefon rozevřít. Samozřejmě displej ukazuje hodiny, datum a stav baterie.
Vedle malého displeje na zádech se nachází dvojice fotoaparátů. V tomto případě se musíte spokojit s běžným širokoúhlým fotoaparátem s rozlišením 12 Mpx a optickou stabilizací, vedle kterého je ultraširoký se záběrem 123°, stejným rozlišením, ale už bez optické stabilizace. Oželet tak musíte zoom. Stejně jako předchozí generace i Z Flip 3 má v zapínacím tlačítku integrovanou ultra rychlou čtečku otisků prstů.
Přesuňme se dovnitř. O výkon se postará prvotřídní osmijádrový Snapdragon 888 od Snapdragonu doplněný o 8 GB operační paměti a 128 nebo 256GB úložiště. Nechybí ani podpora sítí 5G. Baterie má stejnou kapacitu, 3300 mAh, lze ji nabíjet bezdrátově a podporuje také reverzní nabíjení třeba sluchátek Galaxy Buds. Zachována zůstala skladba SIM karet, kdy do telefonu můžete vložit jednu fyzickou a druhou eSIM.
Na výběr bude z velké škály barev, ale některé exkluzivně jen z webu samsung.com. Z těch běžně dostupných v obchodech jsou to krémová, černá, zelená, fialová. Mimo černé jsou všechny lesklé díky krycímu sklu. Přes web samsung.com bude možné objednat ještě šedou, bílou nebo růžovou.
V nabídce budou skvěle vymyšlené kryty, které mohou mít třeba kroužek na prst nebo poutko. Musím říct, že telefon se pak drží úplně jinak a vypadá i dobře. Pro někoho usedlejšího se budou prodávat i kožené a karbonové kryty.
Samsung Galaxy Z Fold 3: S bradavicí a dotykovým perem
Z Fold 3 je běžný telefon, který po rozevření proměníte v tablet. Ideální pro toho, kdo potřebuje velký displej, ať už třeba pro vzdálené připojení k počítači nebo kreslení. Pero je totiž jednou z nejhlavnějších novinek této generace. Jde o pasivní pero schopné rozeznávat 4096 úrovní tlaku a funguje na technologii od Wacomu. Pokud si tedy chcete kreslit nebo čmárat, můžete na velkém rozevřeném displeji. Vnější displej pero nepodporuje, stejně tak na tom vnitřním neuspějete s pery od předchozích modelů Galaxy Note. Spolu s perem můžete koupit i kryt, do kterého lze pero umístit, jelikož Z Fold 3 nemá žádné vnitřní místo pro uložení pera jako tomu bylo v sérii Galaxy Note.
Vnější displej má 6,2″ s rozlišením 2268 × 832 pixelů a jde tedy o relativně normálně velký telefon, který je jen v pase o něco tlustší. Po rozevření se objeví 7,6palcový displej s rozlišením 2208 × 1768 pixelů. Oba displeje jsou 120Hz a umí přizpůsobit frekvenci v rozmezí 10 – 120 Hz, čímž zároveň mohou šetřit baterku. V řeči jiných čísel jde o 67,1 × 158,2 × 16,0 ~ 14,4 mm v zavřeném stavu a 128,1 × 158,2 × 6,4 mm v otevřeném. Je to o pár milimetrů méně, než Z Fold 2, ale hmotnost se snížila o 11 gramů na celkových 271 g.
Asi nejviditelnější změnou je schování vnitřní kamerky pod displej. Bohužel viditelně. V Samsungu zvolil techniku, kdy část displeje nad fotoaparátem má poloviční počet pixelů, což je bohužel vidět. Nejvíce pokud je světlá (bílá) plocha, ale i při správném natočení na světle. Pokud je pozadí bílé, je tvořeno všemi třemi subpixely, tedy červenou, modrou a zelenou. Jenže kvůli tomu, jak je mřížka řídká, tak v této části jsou viditelně vidět právě jednotlivé barvy subpixelů. Vypadá to trochu, jako by měl telefon bradavici nebo rozbitý displej. Rozlišení této kamerky jsou pouhé 4 megapixely a je určena spíše jen pro konferenční hovory. Osobně jsem z tohoto řešení zklamaný a raději bych uvítal jednu tečku v pravém horním rohu, která by rušila rozhodně méně.
Na zadní vnější straně se nachází soustava třech fotoaparátů. Ty jsou stejné, jako v případě Z Flip 3, tedy 12Mpx ultraširoký a běžný širokoúhlý s optickou stabilizací, a ještě se k nim přidal 12megapixelový teleobjektiv s 2násobným optickým přiblížením a optickou stabilizací. Nakonec je zde ještě jedna selfie kamerka nad vnějším displejem, která má rozlišení 10 Mpx.
Pokud přejdeme k výkonu, zde se toho také moc nemění. Procesorem se opět stal osmijádrový Snapdragon 888 od Snapdragonu doplněný o tentokrát o 12 GB operační paměti a 256 nebo 512GB úložiště. Baterie má o něco menší kapacitu 4400 mAh, za to má nyní telefon možnost 2 fyzických SIM karet a 1 eSIM, ale vždy mohou být aktivní jen dvě. Baterie má možnost bezdrátového nabíjení, nebo reverzního nabíjení třeba hodinek Galaxy Watch. Samozřejmostí je také podpora 5G nebo zapínací tlačítko se čtečkou otisků prstů.
Na výběr je tentokrát z barvy černé, zelené a stříbrné.
S novou generací se lze i koupat
Galaxy Z Flip 3 i Z Fold 3 dostaly certifikaci voděodolnosti IPX8 a je tedy odolný vůči ponoření do vody, nemusíte se tedy bát, když ve vaně spadne do vody, nic se mu nestane. Nejde ale o kompletní uzavření konstrukce, takže voda se například ke kloubu dostane, ale vyteče a neměla by mu nic udělat. Zbytek vnitřku by již měl být zakrytovaný a lakovaný proti vniknutí vody.
Nejsou však už kryté proti vniknutí prachu, proto telefony nemají certifikaci IP68, ale jen IPX8.
Jaké jsou naše první dojmy?
Oba telefony jsme měli možnost mít pár minut vyzkoušet. Oba koncepty mají své místo a rozhodně se nám líbily. U menšího Flip 3 odpůrcům bude vadit, že musí telefon kvůli každému použití otevřít, což je může odradit. Může to být otravné, ale ne kvůli všemu je potřeba otevírat. Notifikace si můžete přečíst na vnějším displeji a případně ignorovat. Telefon se příjemně drží, ale lesklé verze se rychle zapatlají, stejně jako všechny ostatní.
S originálními pouzdry a příslušenstvím se otevírají zcela nové možnosti, jak telefony nosit. Nemusíte je mít v kalhotách, ale třeba přes kapsu (jedna půlka telefonu v kapse, druhá ven), případně na karabině s klíči v případě pouzdra s kroužkem.
Větší Fold 3 je něco, o čem sním už mnoho let. Telefon, ze kterého uděláte tablet. Díky peru už pak vážně nepotřebujete nic jiného. Na vnějším displeji navíc vyřešíte vše, co potřebujete, takže vnitřní opravdu otevřete jen, pokud chcete větší plochu, obraz.
Bohužel to chce ještě pár detailů opravit a byl by dokonalý. Tím je především poddisplejová kamerka, která se ale v produkčních verzích třeba ještě zlepší, no a především možnost uložit pero do vnitra telefonu, jako to bylo u série Note. Takto je potřebné poměrně velké pouzdro, které telefon dělá širší. Navíc v otevřeném stavu drží jen na jedné jeho půlce a druhá pak jen tak vlaje a ještě dosti přečuhuje.
Myslím si, že skutečný příchod ohebných telefonů mezi masy, se uskuteční někdy příští rok. Ceny pomalu klesají a Flip 3 dnes stojí to, co placaté vlajkové lodě a přitom v ničem není o nic pozadu, právě naopak.
Ceny ohebných telefonů jdou pomalu dolů a pokud vrátíte nějaký jiný telefon, dostanete poměrně dobrou slevu. V případě Galaxy Z Flip 3 můžete dostat až 7 tisíc korun v případě, že vrátíte předchozí model, nebo až 4 tisíce korun za jakýkoliv jiný telefon a záruku Samsung Care+ na 1 rok, která zaručuje okamžitou výměnu zařízení, ať se s ním stane cokoliv.
U Galaxy Z Fold 3 je to pak 10 000 Kč za předchozí Fold, nebo až 6 tisíc za jakýkoliv jiný telefon. Zároveň k roční Samsung Care+ dostanete ještě obal s perem S Pen a 25W nabíječku, která již není součástí balení.
Co se týče příslušenství, tak to se u Z Flip 3 pohybuje od 799 Kč po 1 999 Kč za kryt. V případě Z Fold 3 jsou kryty v cenovém rozmezí 999 – 2 399 Kč. Pero S Pen čistě pro Z Fold 3 stojí 1 299 Kč, v balení s pouzdrem 1 999 Kč. Můžete si také pořídit S Pen Pro, které je kompatibilní i s ostatními modely podporující dotykové pero, avšak už jej není možné uchytit na telefonu. Je navíc větší a je aktivní, tedy vyžaduje čas od času nabít.
Pojďme na ceny. Samsung Galaxy Z Fold 3 5G, jak zní celý název, se bude prodávat ve variantě s 256GB vnitřní paměti za cenu 46 999 Kč, s dvojnásobkem, tedy 512GB úložištěm za 48 999 Kč. Samsung Galaxy Z Flip 3 5G pak startuje na ceně 26 999 Kč se 128GB vnitřním úložištěm a 28 999 Kč za dvojnásobné 256GB. Vše se začne prodávat od 27. 8. do té doby běží předobjednávky.
Zdroj: vlastní, foto vlastní, úvodní fotografie: Se souhlasem společnosti Samsung