Xiaomi Redmi Note 13 Pro+: Jak fotit jako mistr s telefonem za 10 000 Kč?

Redmi Note 13 Pro+ ve své cenové kategorii s přehledem likviduje téměř veškerou konkurenci. Kromě výkonného hardwaru a softwaru pak zaujme také i jeho fotovýbava. Jak naplno využít fotící potenciál telefonu, a pořídit tak snímky, za které by se nestyděl ani profesionální fotograf?

O tom, že je Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ skutečně všestranným telefonem, který zvládá i náročné mobilní hry a díky rychlému nabíjení je připraven do akce doslova během pár minut, jsme se již v minulosti měli možnost přesvědčit na vlastní kůži. Stále více lidí však svůj mobil využívá i jako digitální fotoaparát. Dokáže nás tedy Redmi Note 13 Pro+ přesvědčit také o tom, že je kromě výše uvedeného i solidním fotomobilem?

Obrázek: Xiaomi Redmi Note 13 Pro+: Jak fotit jako mistr s telefonem za 10 000 Kč?

V této recenzi se blíže podíváme na fotovýbavu telefonu Redmi Note 13 Pro+. Foto: Redakce inSmart.cz

Fotovýbava, která překoná vaše očekávání

Výkon fotoaparátů nejvyššího modelu řady Note 13 zajišťuje především mobilní čip MediaTek Dimensity 7200-Ultra, který výrazným způsobem vylepšuje výsledný obraz na pořízených snímcích. Procesor pohání celkem čtveřici objektivů, z nichž je jeden umístěný na přední straně v průstřelu horní části displeje, a zbývající trojice pat tvoří trojúhelník na zádech telefonu. Zde se nachází také přisvětlovací LED dioda, která je v Redmi Note 13 Pro+ vyvedena v podobě tenkého, zhruba 1 cm dlouhého proužku mimo plochu s fotoaparáty. Telefon tak díky nevšednímu rozložení jednotlivých komponent na zadní straně těla působí originálně a elegantně.

A jaké parametry mají jednotlivé objektivy? Hlavní čočku tvoří snímač Samsung ISOCELL HP3 s optickou stabilizací a rozlišením úctyhodných 200 Mpx. V kombinaci se svítivostí f/1,65 se tedy za předpokladu, že hrají světelné podmínky ve váš prospěch, dočkáte poměrně vysoké kvality fotografií. Nechybí zde ani funkce zoomu, která vám zajistí až desetinásobné přiblížení. To funguje na poměry mobilního fotoaparátu velice obstojně, a najde tak bezpochyby i reálné využití.

Srovnání fotografií pořízených v základním režimu (vlevo) a ve 200Mpx módu (vpravo). Snímky se liší nejen detaily, ale také velikostí souborů, která je v případě vyššího rozlišení zhruba 10x větší. Foto: Redakce inSmart.cz

Vedle hlavního fotoaparátu se pak nachází ultra široká 120° kamera s rozlišením 8 Mpx. Trojici na zadní straně pak doplňuje 2Mpx makro objektiv. Posledním snímačem je přední kamera, která má rozlišení 16 Mpx. Spojenými silami těchto fotoaparátů tak lze získat snímky skutečně na špičkové úrovni – pokud tedy víte, jak na to.

Focení s Redmi Note 13 Pro+: Fotografem snadno a rychle

Odemkněte plný potenciál fotoaparátu s 200 megapixely

Fotovýbava Redmi Note 13 Pro+ přináší svým uživatelům celou řadu vyžití a možností úprav nastavení. Pravděpodobně největším lákadlem pro milovníky focení telefonem je režim plného využití 200Mpx fotoaparátu. Pro plné využití jeho potenciálu je sice nutné dodržet nejen výše uvedené rady, ale také další pokyny udávané přímo výrobcem. Telefon tak musí být při focení ve stabilní poloze a snímaný objekt musí být dobře osvětlen. Tento režim tak nachází své využití především na denním světle a v rámci focení v exteriérech, jinak postrádá svou přidanou hodnotu. Výsledné fotografie však mají velkou výhodu v detailu, ve kterém je telefon vykresluje. Za pomoci funkce ProCut, kterou Redmi Note 13 Pro+ nabízí, pak můžete snímek rozdělit na několik částí, které mohou sloužit jako plnohodnotné fotky.

Další porovnání základního (vlevo) a 200Mpx (vpravo) režimu. V prvním případě mají snímky mnohem živější barvy, v druhém pak hraje hlavní roli detail. Foto: Redakce inSmart.cz

Další fotící režimy: kvalitní portréty, sken dokumentů i nepříliš vyvedené makro

Silnou stránkou je pak režim Portrét, který je na vysoké úrovni jak u hlavního fotoaparátu, tak u přední kamery. Telefon poměrně věrně rozlišuje obrys postavy od pozadí, a nechybí ani drobné detaily v obličeji. Tento režim jsme vyzkoušeli také na domácích mazlíčcích, kde však nebyl pozorovatelný tak velký rozdíl v porovnání s běžným režimem.

Režim Portrét (vlevo) ocení především milovníci selfies. My jsme si jej chtěli vyzkoušet na detailu králíka, v tomto případě však není rozdíl s běžným režimem (vpravo) tolik znatelný. Foto: Redakce inSmart.cz

S podobnou spolehlivostí pak funguje mód Noc, který využijete především po setmění, kdy jsou možnosti nasvícení focených předmětů značně omezené. Pravděpodobně největší slabinou telefonu je pak režim Makro, který sice zvládá vykreslovat některé detaily na snímaných objektech, během testování se nám však mnohem lépe osvědčilo využívat hlavní fotoaparát se čtyřnásobným zoomem, který poskytl ostřejší fotografie o vyšší kvalitě.

Makrosnímky (vlevo) vám sice dovolí zaostřit předměty vzdálené pouhých několik centimetrů, objektiv o rozlišení 2 Mpx se však v detailu nemůže rovnat hlavnímu snímači, a to ani při čtyřnásobném zvětšení (vpravo). Foto: Redakce inSmart.cz

Redmi do svých telefonů aktuálně přidává i režim Dokumenty, který je optimalizován pro snímání stránek popsaných textem. I když tedy snímáte list papíru pod jiným než přímým úhlem, dokáže software dokument „narovnat“, takže to ve finále vypadá, jako by byl naskenován. Během zpracování jsou také odstraněny přebytečné okraje fotografie zachycující okolí papíru, a na obrázek se tak přenese pouze to podstatné. Pokud ale fotíte drobný či rukou psaný text, počítejte, že se můžete potýkat s rozmazáním výsledného snímku.

Zajímá vás, jak funguje režim Dokumenty? Podívejte se na názorné video telefonu Redmi Note 13 Pro+ v akci. Zdroj: Redakce inSmart.cz

Pořízením snímku to nekončí. Do procesu úpravy fotek vstupuje umělá inteligence

Souprava objektivů je jen část toho, díky čemu je Redmi Note 13 Pro+ bezpochyby slušným fotomobilem. Telefon je navíc vybaven i poměrně pokročilým softwarovým zázemím v rámci následné úpravy pořízených snímků. Kromě již zmíněné funkce ProCut v nástrojích nechybí poměrně základní režimy ořezu, nastavení barevného filtru či přidávání popisků do obrázku.

Mnohem zajímavější nabídku funkcí pak nabízí balíček nástrojů AI. Ten například umožní přidat k vašim fotkám přidat rámečky s informacemi o fotoaparátu či upravovat intenzitu bokeh efektu, který rozmazává pozadí na snímcích. Umělá inteligence však dokáže také odstranit celé objekty či postavy na fotkách. Funkce je sice poněkud krkolomná, zejména u snímků, kde zabírá odstraňované místo větší část fotografie, pro drobné úpravy však může najít své využití. Díky AI navíc můžete měnit i počasí či denní dobu na obrázku, a přepínat tak mezi slunečním či měsíčním svitem nebo různými druhy mraků. Ne vždy se ale podaří oblohu na obrázku detekovat, a funkce tak nemusí být dostupná pro všechny pořízené fotky.

Umělá inteligence dokáže upravit pořízené fotky přímo v galerii. Jedním ťuknutím tak uděláte ze dne noc, při troše snahy se můžete pokusit odstranit i některých z objektů. Strom se však v našem případě úplně vymazat nepodařilo. Foto: Redakce inSmart.cz

Poslední balíček úprav nabízí možnosti zkrášlení, kde najdete již poměrně běžné filtry umožňující vyhlazení obličeje, úpravy křivek těla či režim zaměřený na domácí mazlíčky, který je na fotkách učiní ještě roztomilejšími. S úpravou snímků si tak můžete vyhrát skutečně do sytosti, a to bez nutnosti práce ve specializovaných programech či aplikacích.

Finální verdikt: S telefonem Redmi Note 13 Pro+ dokáže fotit každý

Obrázek: Xiaomi Redmi Note 13 Pro+: Jak fotit jako mistr s telefonem za 10 000 Kč?

Hlavní fotící arzenál telefonu Redmi Note 13 Pro+ představuje trojice objektivů na zadní straně doplněná LED diodou. Foto: Redakce inSmart.cz

Pokud hledáte mobilní telefon s velmi solidní fotovýbavou za cenovku okolo 10 000 korun, nemusíte se bát, že byste volbou Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ šlápli vedle. Pozornější oko pochopitelně pozná, že kvalita fotografií nelze srovnávat s velkými vlajkovými loděmi za desetitisíce, přesto však můžeme s klidným svědomím říci, že Redmi umí potenciál 200Mpx objektivu využít na plné obrátky. Dostane se vám na výběr celá řada fotících režimů i nástrojů pro další práci se snímky. Telefon tak ocení nejen nenároční fotografové, ale i lidé, kteří si chtějí vyzkoušet, jak objektivy Redmi Note 13 Pro+ obstojí v nejrůznějších výzvách a prostředích. A pokud vás ani tento souhrn nepřesvědčil, podívejte se na některé z fotek pořízených v průběhu této recenze, a posuďte sami, jak se telefon s jednotlivými snímky popral.

Zdroj: Redakce inSmart.cz

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Rudolf

Svítivost?!

Obrázek: Ani Izrael nedokáže zařídit, aby vám telefon explodoval v kapse: Co se s pagery Hizballáhu doopravdy stalo?
Ani Izrael nedokáže zařídit, aby vám telefon explodoval v kapse: Co se s pagery Hizballáhu doopravdy stalo?
Obrázek: Lockdown během pandemie COVID-19 u dětí zapříčinil předčasné stárnutí mozku, potvrzují vědci
Lockdown během pandemie COVID-19 u dětí zapříčinil předčasné stárnutí mozku, potvrzují vědci
Obrázek: Exploze kosmické lodi Starship vytvořila v atmosféře obrovskou 2000 km širokou díru
Exploze kosmické lodi Starship vytvořila v atmosféře obrovskou 2000 km širokou díru
Obrázek: Český vynález 369Sonic: Ultrazvukový nůž je extrémně ostrý a nakrájí dort i maso jako máslo
Český vynález 369Sonic: Ultrazvukový nůž je extrémně ostrý a nakrájí dort i maso jako máslo
Obrázek: Zaplavila vám elektroniku voda? Do rýže ji nestrkejte. Jak zachránit velké domácí spotřebiče?
Zaplavila vám elektroniku voda? Do rýže ji nestrkejte. Jak zachránit velké domácí spotřebiče?
Obrázek: Kudy k vám může přitéct velká voda? Unikátní online mapa ukáže, jaká místa může zalít
Kudy k vám může přitéct velká voda? Unikátní online mapa ukáže, jaká místa může zalít
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Kód, který ochromil svět: Microsoft svolává rivaly, aby odvrátil budoucí kybernetickou apokalypsu
Kód, který ochromil svět: Microsoft svolává rivaly, aby odvrátil budoucí kybernetickou apokalypsu