Startup StealthTransit testuje technologii, která z astronomických pozorování odfiltruje rušivé průlety družic Starlink a dalších výrazných objektů.
Technologie funguje na jednoduchém principu. Počítač detekuje jasné blížící se družice a uzavře závěrku teleskopu, aby zabránila zkažení snímku průletem satelitu. Astronomové si stěžují na množství satelitů Starlink, které znečišťují noční oblohu a komplikují jejich práci. V srpnu 2021 šlo již o 1 700 satelitů vysílajících internetové připojení. Za proejktem stojí společnost SpaceX Elona Muska, která začala v roce 2019 vynášet na oběžnou dráhu první várky satelitů.
Starlink je dostupný i na území České republiky. Zájemci si mohou připojení předobjednat prostřednictvím internetového formuláře. Pro fungování potřebují speciální přijímač. Firma již v České republice provedla také registraci u ČTÚ jakožto jako subjekt poskytující přístup k internetu v pevném místě. Registrace je platná od 1. září 2021.
Družice krouží kolem Země ve výšce 550 km, odrážejí sluneční světlo a vytvářejí tak pruhy a vady na astronomických snímcích. Zvyšují také světelné znečištění v oblastech, které jsou známé jinak dokonalými podmínkami pro pozorování hvězd. Velkým a drahým mezinárodním observatořím umístěným na těchto místech tak hrozí, že budou mít méně pozorovacích oken a návratnost investic se bude snižovat.
Elegantní řešení pro astronomy
Společnost StealthTransit pro server Space.com uvedla, že technologie funguje s teleskopy s úzkým a středním zorným polem, a to jak profesionálními, tak amatérskými, které pokrývají maximálně jeden čtvereční stupeň oblohy. Širší zorné pole by mohlo být ovlivněno více družicemi najednou, což činí toto řešení nepraktickým, uvedla společnost StealthTransit v prohlášení.
Generální ředitel společnosti a bývalý telekomunikační inženýr Vlad Pashkovsky uvedl, že teleskopy s širokým zorným polem, jako je například observatoř Vera C. Rubin v Chile, která má zorné pole 9,6 čtverečních stupňů, by přesto mohly tuto technologii částečně využívat. „Řešení StealthTransit nám umožňuje chránit určité oblasti širšího zorného pole, které jsou pro pozorování nejdůležitější,“ zmínil.
SpaceX dál posílá satelity do vesmíru, bude jich až 42 tisíc. Co to znamená pro pozorování vesmíru?
Detektor jasných družic bude chránit práci astronomů
Společnost nedávno zahájila testování technologie StealthTransit na jedné z nejmodernějších ruských astronomických observatoří, na observatoři v Kavkazských horách poblíž Kislovodsku na jihozápadě Ruska.
Tým nainstaloval svůj detektor jasných družic na dalekohled ASA 600, který má zorné pole 22 krát 22 úhlových minut (jedna úhlová minuta je jedna šedesátina stupně), a připojil detektor k aktivní závěrce systému. Pěkně princip fungování systému ukazuje animace na oficiálních stránkánkách projektu.
„Detektor StealthTransit rozpoznává trajektorie družic na nízké oběžné dráze Země a přesně předpovídá dobu průletu družice zorným polem dalekohledu,“ řekl Pashkovsky. „Závěrka pak přeruší expozici astronomické kamery, aby se tranzit družice stal neviditelným.“ Výsledný snímek je tak nepoškozený přeletem jasných satelitů, což je pro astronomy důležité.