SpaceX Elona Muska pokračuje ve snaze o znovuvyužitelnost svých raket a lodí. Až doposud se většina do vesmíru vyslaných objektů nedala znovu využít. Drahé technologie v ceně stovek milionů korun tak často posloužily svému účelu pouze jednou.
To se po ukončení programu raketoplánů NASA rozhodla změnit právě SpaceX se svými loděmi Dragon a raketami Falcon 9. Po sérii neúspěchů jsme nyní ve fázi, kdy rakety dokáží opětovně přistát na plovoucí plošině v oceánu a po drobných servisních opravách je lze znovu využít. Mělo by tak dojít k výrazné úspoře nákladů za vesmírné lety.
Nyní NASA využívá služby třetích stran a zásoby na ISS dopravují ruské lodi, nebo soukromé firmy jako SpaceX. Příští doplnění zásob na ISS proběhne nejdříve v prosinci, už nyní je ale jasné, že náklad na oběžnou dráhu vynese loď SpaceX Dragon.
Znovupoužitelným lodím patří budoucnost
Bude se jednat o stejnou loď, která byla mimo provoz po explozi rakety Falcon 9 v září minulého roku. V průběhu pětileté spolupráce odstartovaly zakety SpaceX k ISS hned dvanáckrát. Prosincový start bude pro kapsli znamenat druhou cestu k ISS, první proběhla již na jaře roku 2015. Po bezpečném přistání za pomoci padáků do oceánu měli kapsli v péči technici a nyní je připravena na další let.
Podobný start (jiná loď Dragon) se uskutečnil na jaře letošního roku. Tato použitá kapsle k ISS poprvé zamířila dokonce už v roce 2014. SpaceX tak úspěšně pokračuje ve snaze zlevnit cesty do vesmíru a zefektivnit využívání techniky.
Dragon v prosince ponese zajímavý náklad pro další mise. Vedle zásob potravin a nezbytného materiálu to bude např. zařízení měřící množství dopadající energie ze Slunce na Zemi či přístroj na produkci optického kabelu na orbitě.