Dlouho očekávaný nástupce Hubbleova teleskopu je připraven ke startu do vesmíru. Vesmírný dalekohled Jamese Webba má vědcům pomoci odhalit nové poznatky kolem vzniku vesmíru a připojí se také do pátrání po vzdálených formách života.
Evropská vesmírná agentura (ESA) uvedla, že Vesmírný dalekohled Jamese Webba (James Webb Space Telescope, zkr. JWST) dokončil tankování paliva na základně ve Francouzské Guyaně. Jedná se o další krok směrem k jeho plánovanému vypuštění koncem prosince 2021.
Dalekohled, který zkonstruovala ESA ve spolupráci s NASA a Kanadskou vesmírnou agenturou (CSA), musel na místo startu doputovat před Atlantický oceán na palubě lodi. Tato dlouhá a náročná cesta však byla jen malým střípkem v dlouhé historii vývoje teleskopu. Za zpoždění mohla i globální pandemie.
Start by měl proběhnout ještě letos
Nyní to však vypadá, že je vše připraveno na plánovaný start v letošním roce. ESA potvrdila, že dokončila proces plnění teleskopu pohonnými látkami. Plnění paliva, které probíhalo celých 10 dnů, spočívalo v naplnění 159 litrů hydrazinu a 79,5 litru tetraoxid dinitrogenu do dvou samostatných nádrží. Tetroxid dinitrogenu je okysličovadlo používané ke zlepšení účinnosti hoření hydrazinového paliva.
V tiskové zprávě se uvádí, že natankování satelitu je velmi náročná operace, která zahrnuje pečlivé napojení, natankování a následné opatrné natlakování nádrží. Obě palivové složky jsou také vysoce toxické, takže tuto operaci prováděl omezený počet pracovníků s ochrannými obleky SCAPE (Self-Contained Atmospheric Protective Ensemble) ve speciální hale.
Dalekohled bude nyní umístěn na vrchol nosné rakety Ariane 5. Týmy kolem JWST a Ariane 5, které dosud pracovaly odděleně, se nyní spojí, aby se připravily na start. Při přesunu nesmí dojít k sebemenším otřesům a vibracím, které by mohly poškodit jemné součástky přístroje.
Servis nebude kvůli vzdálenosti možný
Jakmile se dalekohled ocitne uvnitř rakety Ariane 5, bude raketa přesunuta do posledního přípravného hangáru, kde se připraví na start, který je nyní naplánován na 22. prosince. Pokud vše půjde dobře, dostane se vesmírný dalekohled na plánovanou pozici. Nebude to navíc na nízké oběžné dráze Země, jak tomu bylo u Hubbleova teleskopu, ale asi 1,5 milionu km od Země v tzv. libračním centru L2 soustavy Země-Slunce.
Na rozdíl od svého předchůdce se nebude pohybovat na nízké oběžné dráze, ale bude umístěn v libračním centru L2 soustavy Země-Slunce, tedy asi 1,5 mil. km od Země. Bude tedy od Slunce vždy odstíněn samotnou Zemí, viz obrázek výše. Vzhledem ke vzdálenosti bude navíc jakékoliv servisování téměř nemožné. Držme tedy inženýrům palce, nový teleskop by totiž mohl přinést řadu fascinujících objevů.
Kolik by dělaly cestovní náhrady pro případné servisáky?
Raketu 😀
Je to více než 3× delší vzdálenost než musely urazit předchozí mise Apollo. Navíc tam není Měsíc, jehož gravitace by se dala využít. Za využití současných technologií by se oprava nevyplatila a bylo by levnější vyrobit teleskop nový. Ale za pár let, kdo ví. Možná by na to ušáci z… Číst více »
Levnější možná, ale tím tempem výstavby, co Webba dělali, možná dřív vymyslí jak tam létat dělat údržbu 😀
Na téma jsme připravili článek – https://insmart.cz/oprava-vesmirny-dalekohled-jamese-webba-jwst/ přesnou cenu ale samozřejmě nikdo neví. Ale jak říká Vlastimil, bude to „raketa“ 🙂
Pro zajímavost…kolik váží ty jednotlivé složky paliva? Podle toho tankovaného množství asi nebudou potřeba velké nádrže… 😉