Konečně! Náhrada za dosluhující Hubbleův teleskop je připravena ke startu

Dlouho očekávaný nástupce Hubbleova teleskopu je připraven ke startu do vesmíru. Vesmírný dalekohled Jamese Webba má vědcům pomoci odhalit nové poznatky kolem vzniku vesmíru a připojí se také do pátrání po vzdálených formách života.

Evropská vesmírná agentura (ESA) uvedla, že Vesmírný dalekohled Jamese Webba (James Webb Space Telescope, zkr. JWST) dokončil tankování paliva na základně ve Francouzské Guyaně. Jedná se o další krok směrem k jeho plánovanému vypuštění koncem prosince 2021.

Dalekohled, který zkonstruovala ESA ve spolupráci s NASA a Kanadskou vesmírnou agenturou (CSA), musel na místo startu doputovat před Atlantický oceán na palubě lodi. Tato dlouhá a náročná cesta však byla jen malým střípkem v dlouhé historii vývoje teleskopu. Za zpoždění mohla i globální pandemie.

Obrázek: Konečně! Náhrada za dosluhující Hubbleův teleskop je připravena ke startu

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude zkoumat vznik a historii vesmíru. Pátrat bude i po planetách vhodných pro život. Foto: Se souhlasem ESA

Start by měl proběhnout ještě letos

Nyní to však vypadá, že je vše připraveno na plánovaný start v letošním roce. ESA potvrdila, že dokončila proces plnění teleskopu pohonnými látkami. Plnění paliva, které probíhalo celých 10 dnů, spočívalo v naplnění 159 litrů hydrazinu a 79,5 litru tetraoxid dinitrogenu do dvou samostatných nádrží. Tetroxid dinitrogenu je okysličovadlo používané ke zlepšení účinnosti hoření hydrazinového paliva.

V tiskové zprávě se uvádí, že natankování satelitu je velmi náročná operace, která zahrnuje pečlivé napojení, natankování a následné opatrné natlakování nádrží. Obě palivové složky jsou také vysoce toxické, takže tuto operaci prováděl omezený počet pracovníků s ochrannými obleky SCAPE (Self-Contained Atmospheric Protective Ensemble) ve speciální hale.

Dalekohled bude nyní umístěn na vrchol nosné rakety Ariane 5. Týmy kolem JWST a Ariane 5, které dosud pracovaly odděleně, se nyní spojí, aby se připravily na start. Při přesunu nesmí dojít k sebemenším otřesům a vibracím, které by mohly poškodit jemné součástky přístroje.

Servis nebude kvůli vzdálenosti možný

Jakmile se dalekohled ocitne uvnitř rakety Ariane 5, bude raketa přesunuta do posledního přípravného hangáru, kde se připraví na start, který je nyní naplánován na 22. prosince. Pokud vše půjde dobře, dostane se vesmírný dalekohled na plánovanou pozici. Nebude to navíc na nízké oběžné dráze Země, jak tomu bylo u Hubbleova teleskopu, ale asi 1,5 milionu km od Země v tzv. libračním centru L2 soustavy Země-Slunce.

Obrázek: Konečně! Náhrada za dosluhující Hubbleův teleskop je připravena ke startu

Hubble byl k Zemi velmi blízko, Webb bude kvůli vzdálenosti problematické servisovat. Foto: Se souhlasem NASA, JPL

Na rozdíl od svého předchůdce se nebude pohybovat na nízké oběžné dráze, ale bude umístěn v libračním centru L2 soustavy Země-Slunce, tedy asi 1,5 mil. km od Země. Bude tedy od Slunce vždy odstíněn samotnou Zemí, viz obrázek výše. Vzhledem ke vzdálenosti bude navíc jakékoliv servisování téměř nemožné. Držme tedy inženýrům palce, nový teleskop by totiž mohl přinést řadu fascinujících objevů.

Odebírat
Upozornit na
guest
6 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Zbyněk Knésl

Kolik by dělaly cestovní náhrady pro případné servisáky?

Vlastimil

Raketu 😀

Ondřej Košťál

Levnější možná, ale tím tempem výstavby, co Webba dělali, možná dřív vymyslí jak tam létat dělat údržbu 😀

T.Mudra

Pro zajímavost…kolik váží ty jednotlivé složky paliva? Podle toho tankovaného množství asi nebudou potřeba velké nádrže… 😉

Obrázek: Tesla jde proti proudu. Z elektromobilů odstraní ultrazvukové senzory
Tesla jde proti proudu. Z elektromobilů odstraní ultrazvukové senzory
Obrázek: LiFePO4 baterie: V čem jsou lepší než Li-Ion či Li-Pol a proč je chtít?
LiFePO4 baterie: V čem jsou lepší než Li-Ion či Li-Pol a proč je chtít?
Obrázek: 200Mpx a 8K video? Xiaomi 12T a 12T Pro aneb když na megapixelech záleží
200Mpx a 8K video? Xiaomi 12T a 12T Pro aneb když na megapixelech záleží
Obrázek: Co dokáže domácí robot Optimus od Tesly? Elon Musk představil podrobnosti
Co dokáže domácí robot Optimus od Tesly? Elon Musk představil podrobnosti
Obrázek: Facebook je konečně chytřejší. Jak naučit umělou inteligenci chápat vaše zájmy?
Facebook je konečně chytřejší. Jak naučit umělou inteligenci chápat vaše zájmy?
Obrázek: Co je to spyware a jak se proti němu bránit?
Co je to spyware a jak se proti němu bránit?
Obrázek: BeReal: Jak funguje sociální síť bez přetvářky?
BeReal: Jak funguje sociální síť bez přetvářky?
Obrázek: Přečtěte si příchozí zprávu, aniž by to kdokoliv věděl
Přečtěte si příchozí zprávu, aniž by to kdokoliv věděl