Co spojuje jména jako Apple, Google, Dell, Huawei, Intel, Xiaomi nebo Amazon? Kromě samotných informačních technologií se jedná o společnost Foxconn, která pro ně část portfolia produktů vyrábí nebo sestavuje.
Bohatá tchajwanská firma je momentálně největším zakázkovým výrobcem elektroniky na světě, čtvrtou největší IT společností dle výnosů a – kdo by to byl řekl – dlouhodobě jeden z největších exportérů v České republice. Za minulý rok byl Foxconn dokonce druhý, hned za „naší“ Škodovkou. Továrny u nás má firma v Pardubicích a v Kutné Hoře.
Co víc – v obrovské a rychle rostoucí Číně je Foxconn největším firemním zaměstnavatelem. Obrovské tovární komplexy společnosti zaměstnávají stovky tisíc lidí, avšak pracovní podmínky v nich, a občasné sebevraždy, jsou dlouhodobě kontroverzní a problémové; v roce 2010 například společnost smluvně zaměstnancům zakázala zabít se.
V roce 2011 se firmou prohnala série sebevražd, dobře medializovaná. Vyrábět produkty pro Apple nebo Google však Foxconn nepřestal…
Bude robotizace odpovědí na špatné pracovní podmínky?
Fascinující na takto obrovské firmě je, jak dobře se jí daří stát v ústraní. O Applu slyšel téměř každý, iPhony používají miliony lidí, ale kdo z nich ví, že je sestavil jakýsi tchaj-wanský Foxconn?
Tak prestižním seznamem firemních zákazníků se nemůže chlubit nikdo jiný; více než 1,3 miliony zaměstnanců také ne, možná tak fastfoodový řetězec McDonalds. V roce 2012 byla firma zodpovědná za výrobu přibližně 40 % všech elektronických produktů určených pro konzumenty a toto procento se příliš nezměnilo.
Přes milion zaměstnanců má Foxconn v Číně, jejich pracovní podmínky jsou však dlouhodobě kritizovány. Americké IT firmy mlčí – ve válce svědomí a levné výroby je vítěz jasný.
Firma je také pionýrem robotizace; v Číně se v roce 2016 se zbavila 60 000 lidí, už je nepotřebovala – v práci je nahradili roboti, tzv. „Foxboti“. Do roku 2020 chce automatizovat 30 % činností ve všech svých čínských továrnách. Je to od Foxconnu dobře zvážený krok: odstranit část z té masy pracovníků umožní firmě pracovat na snížení množství sebevražd. Buďme pro jednou optimisté a věřme, že právě to je jeden z cílů plánované automatizace.
Apple si vše navrhuje, Foxconn vše sestaví
Nyní Foxconn expanduje do USA, přislíbil tisíce pracovních míst; ve Wisconsinu postaví továrnu na výrobu televizních obrazovek za 10 miliard dolarů. Donald Trump firmě mimochodem v červenci přislíbil dotace v hodnotě 3 miliard, za což si vysloužil mediální pozornost on i Foxconn.
A to je dobře. Čím víc si média budou firmy všímat, tím je pravděpodobnější, že se její čínští zaměstnanci budou mít lépe – nebo alespoň kompatibilně se životem.
Foxconn je symbolem černého svědomí IT průmyslu: skryté „nutné zlo“, o němž se nemluví a prodejci často dělají, že tu vlastně nikdo takový ani není. Jistě, iPhony a iPad navrhl Apple. Sestaveny jsou však v čínských továrnách anonymními masami pracantů, a pár z nich za uspokojení poptávky po elektronice zaplatí životem. Na to by se nemělo zapomínat – pokud nechceme za naše pohodlí platit velké peníze, musí za nás někdo zaplatit levnou prací.
Prozatím. Doufejme, že místo pouhé ztráty pracovních míst povede robotizace nejen v Číně především ke zlepšení pracovních podmínek.